בית הכנסת חזון דוד

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
חברון העברית
מערת המכפלה
חברון
היישוב היהודי בחברון
בית הכנסת אברהם אבינו
קרית ארבע
בית הדסה
ישיבת שבי חברון
ישיבת ניר קרית ארבע
בית השלום בחברון
קברי ישי ורות
אדמות ישי
בית הכנסת חזון דוד
אלוני ממרא


בניית בית הכנסת בפעם ה32 - מקור:ויקיפדיה, צילם:בית השלום
בית הכנסת עומד על תילו, ערב ראש השנה ה'תשס"ט - מקור:ויקיפדיה, צילם:בית השלום

בית הכנסת חזון דוד הוא בית כנסת בסמוך לקרית ארבע שנמצא במבנה ארעי ומהווה אחיזה עצמאית. המבנה עצמו נהרס על ידי הרשויות והוקם מחדש 32 פעמים.

איתמר בן גביר הגיש בקשה לגינס שיאי עולם להכיר בבית הכנסת כבעל השיא "בית התפילה שנבנה מחדש הכי הרבה פעמים ברציפות".

רקע[edit]

בית הכנסת ממוקם בכניסה המזרחית ליישוב היהודי קרית ארבע ומנציח את שמם של שני יהודים : דוד כהן הי"ד, שנרצח מטרים ספורים משם בפיגוע ירי ו(חזי)יחזקאל מועלם הי"ד שנרצח שעות ספורות לאחר מכן בהמשך הכביש, סמוך לצומת לפיד במהלך הפגנת מחאה של המועצה המקומית[1]

בית הכנסת בנוי בצורה פשוטה מספסלי עץ, ומוקף בגדר אבנים וביריעות ברזנט. בימי החורף נבנתה מעליו סככה. בסמוך לבית הכנסת הותקנה מערכת שתייה והוקמו מצבות זיכרון לנרצחים.

בכל יום מתקימות במקום תפילת שחרית כותיקין, ומניינים רבים של מנחה וערבית. בכל שבת נערכים קידוש וסעודה קלה לאחר תפילת שחרית.לבית הכנסת יש כמה ספרי תורה שנמצאים שם תמיד.

בערב ראש השנה, שנת תשס"ח, פנו פעילי שמאל ואנרכיסטים אל השייח ג'עברי, שטוען שהאדמה בבעלותו, בבקשה לקבל את אישורו להרוס את ביה"כ באמצעות דחפור בליל החג. ג'עברי סירב לבקשה בנימוק שאינו מוכן לחלל מקום תפילה. בעקבות מעשיו של ג'עברי נערך ב-10 בפברואר 2008 מפגש בביתו בינו ובין ראשי היישוב היהודי בחברון וקציני צה"ל, בו הסתייגו שני הצדדים מפעילות האנרכיסטים והעניקו אותות הוקרה זה לזה.[1] המפגש זכה לכיסוי תקשורתי ארצי ובינלאומי.

עקב טענת פלסטינים שהקרקע שייכת להם, הוצאו צווי הריסה לבית הכנסת והוא נהרס כבר 37 פעמים. אך לאחר כל הריסה, מקימים תושבי האזור את בית הכנסת מחדש.

השפעה בשטח[edit]

מיד עם תחילת האחיזה במקום, חסם צה"ל את הכביש הסמוך למעבר פלסטינים והגביר את הנוכחות במקום, כדי לשמור על שלום המתפללים. בית הכנסת חזון דוד, יחד עם בית השלום בחברון ומאחז הגיבורים יוצרים רצף יחסי בין קרית ארבע ליישוב היהודי בחברון.

לדעת התומכים בהתיישבות היהודית בחברון, חסימת הכביש למעבר רכבים פלסטינים תורמת לביטחון תושבי קריית ארבע, ויצירת הרצף עד חברון מגבירה את הביטחון לתושבי חברון הנעים בציר זה.

גלריית תמונות[edit]

ראו גם[edit]

לקריאה נוספת[edit]

  • האנציקלופדיה התלמודית - בערך "בית כנסת".

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים[edit]