הרבנית צביה אליהו

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

צביה חנה אליהו (נולדה בשנת 1933) היא רבנית ואשת ציבור. אלמנתו של הרב מרדכי אליהו שהיה הראשון לציון והרב הראשי לישראל.

ביוגרפיה[edit]

נולדה לרב נסים עזרן ראש ישיבת בית שמואל, ולאביגיל (נפטרה בה' באייר תשע"ה)‏[1]. נכדתו של הרב יוסף שלוש.

משנת 1951-1953 למדה מקצוע ורכשה במהלך השנים מספר שפות. בשנת 1953 בהיותה בת עשרים נישאה להרב מרדכי אליהו. במהלך הארבע שנים ראשונות של נישואיהם עבדה במקצוע שאותו למדה עד לשנת 1957 עת התמנה הרב אליהו לדיין בבית הדין הרבני‏[2].

כותבת טור קבוע במגזין לנשים 'פנימה'.בעבר כתבה טור בעלון השבת מעייני הישועה‏[3].

מעבירה שיעורים במקומות רבים ובפרט בימי עיון לנשים ,בכנסי התעוררות ובמדרשות לנשים‏[4].‏[5].‏[6]. ונחשבת לדמות תורנית משפיעה בקרב נשים רבות.‏[7].‏[8].‏[9].

בשנת 2010 וב2012 יזמה מבצע עולמי לשמירת שתי שבתות. מטרת המבצע הייתה, בהתבסס על דברי רבי שמעון בר יוחאי[10], שאם ישראל משמרין שתי שבתות כהלכתן, מיד ייגאלו‏[11].‏[12].

לאחר פטירתו של הרב אליהו מצאה פתק משומש בכיסו, ובו תפילה אישית-סודית שחיבר והיה נושא בכל יום. היא פנתה ליונתן רזאל, וביקשה ממנו שילחין אותה, השיר בוצע על ידו יחד עם יוסף הרקדן‏[13].‏[14].

בשנת 2013 הייתה שותפה �מסע הרבניות, לאורכה ולרוחבה של הארץ לחזק, לקרב ולהעצים את נשות ישראל‏[15].

מאות מסיפוריה של הרבנית צביה על בעלה הרב אליהו הובאו בסדרת אביהם של ישראל בחמישה חלקים שיצאה לאור בשנים תש"ע-תשע"א.

מדבריה ועמדותיה[edit]

לימוד תורה לנשים[edit]

מלמדת נשים ודוגלת בכך שיש לחזק את לימוד התורה לנשים, אך לדעתה נשים אינן יכולות לפסוק הלכות: "למדניות לא יכולות להגיע לדרגה של אברך שלומד לפחות 8 שעות ביום. אפשר ללמוד נושאים שקשורים לנשים, כמו טהרת המשפחה. אני חושבת שרק רב שעבר מבחנים ולמד שנים יכול לפסוק הלכה. יש אפשרות להיות אשתו של רב ולסייע. אשת רב צריכה לדעת את ההלכות ולענות במה שהיא יודעת ובמה שלא יש לה את הרב על ידה כדי לשאול, הייחוד של אשת רב נמדד בעזרה שהיא מגישה לרב כך שיתאפשר לו ללמוד"[16].

גיוס בחורי ישיבה[edit]

לדעתה גיוס בני ישיבות הוא מהלך שגוי: "מי שלומד תורה כל היום נותן הרבה יותר מאשר מי שעומד בחזית, כי התורה שומרת על עם ישראל. כל העולם נגדנו ואנו מעט, אם ה' לא ישמור מלמעלה מי ישמור. כשעם ישראל מקיים תורה, יש קיום לעולם וכשעם ישראל לא מקיים תורה העולם הופך לתוהו. אלה שיושבים ולומדים תורה חיים בצמצום רב וממשיכים ללמוד תורה כי התורה היא חיינו"[17].

פוליטיקה[edit]

  • בבחירות בשנת תשע"ה הביעה תמיכה במפלגת יחד - העם איתנו‏[18].

משפחתה[edit]

  • בנה, הרב הרב שמואל אליהו - חבר מועצת הרבנות הראשית ורב העיר צפת
  • בנה, הרב הרב יוסף אליהו - ראש כולל דרכי הוראה לרבנים
  • בנה, עו"ד שלמה בן אליהו מנכ"ל משרד החקלאות. בעבר היה מנכ"ל משרד השיכון ומנהל מינהל מקרקעי ישראל ועמד בראשות המכון להוצאת ספרי אביו.
  • בתה, מירב
  • אחותה,אסתר רזיאל

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים[edit]