הרב אברהם יהודה שווארץ

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

רבי אברהם יהודה הכהן שווארץ (א' באב ה'תקפ"ד - כ"ד בתשרי ה'תרמ"ד) בעל מחבר ספר "קול אריה" ראב"ד מאד (הונגריה) מגדולי ומפארי יהדות הונגריה.

ראשית חייו[edit]

נולד בא' באב ה'תקפ"ד בעיר מאד בהונגריה לאביו רבי פינחס זליג הכהן שוורץ (הראשון) המכונה ר' זליג חסיד.

בצעירותו קיבל תורה מפי הגאונים, רבי אברהם דנציגר, רבי יהושע זעליג סג"ל מבאניאהד ורבי יצחק נתן ליפשיץ, ואחרי כן בגיל ארבע עשרה עבר לישיבתו המעטירה של בעל ה"חתם סופר", אשר קירבו וחיבבו מאד בהכירו את יקר תפארת גדולתו, זאת על אף גילו הצעיר. אחר פטירת רבו החתם סופר עבר ללמוד בישיבתו של הגאון רבי בנימין וולף לעוו בעל "שערי תורה" בווערבוי.

נישואיו[edit]

בגיל 17 שנה נשא את פייגא גינצלר בתו של הנגיד רבי משה ליב גינצלר מאוהל. במשך זמן מה היה סמוך על שלחן חותנו, ובאותה תקופה הסתופף רבות בצל רב העיר הר"ר משה טייטלבוים בעל ה"ישמח משה" מאוהל.

אחר כך קבע דירתו בעיר מאד ושם הקים ישיבה בה הרביץ תורה לבחורי ישראל. בשנת תרכ"א לכהן כרבה של בערגסאז, וזאת על פי עצתו של מורו ורבו בעל ה"דברי חיים מצאנז", בו דבק כחסיד מובהק.

בעל ה"קול אריה" נחשב כאחד מגדולי הרבנים בהונגריה. הוא נתפרסם בעולם היהודי כולו כגדול וענק בתורה, וספריו נתקבלו באהבה רבה בכל המדינות. קשרים אמיצים היו בינו לבין גדולי התורה והחסידות שבדורו, ובמיוחד עם בעל החידושי הרי"ם מגור. את עדתו הנהיג ברמה וחיזק ידיהן של השמרנים שלא נטו לחדשנות.

בחול המועד סוכות ה'תרמ"ד נפל למשכב, ומספר ימים לאחר מכן, ביום כ"ד בתשרי לשנת תרנ"א נסתלק לבית עולמו.

לקריאה נוספת[edit]

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים[edit]