הרב אברהם מנחם

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב אברהם מנחם (1890 עד 1981) היה רב של הקהילה היהודית עקרא בכורדיסטן.

הרב אברהם מנחם נולד בשנת ה'תר"נ (1890) בכפר שיככא בכורדיסטן העיראקית לימימה ומנחם בן אהרון. בכפר שיככא לא היה תלמוד תורה ובית כנסת, אולם אביו לא ויתר ושכר לו מורה פרטי שהיה גר בכפר שוש הסמוך והוא למדו תנ"ך. עד גיל 11 למד תורה אצל רבו, וכשכבר היה נער אביו שלחו אל העיר מוסול כדי להשלים את לימודיו. במוסול התקבל לבית מדרשו של הרב ראובן ברזאני ונמנה עם טובי תלמידיו. ארבע שנים למד שם ולאחר מכן חזר לכפר שוש הסמוך לביתו ולמד אצל חכם בצלאל בן חכם שמעון. בהיותו בן 19 סיים לימודיו ופנה אל חכם מנחם הכהן מהעיר עקרא כדי לקבל הסמכה לרב, שוחט ובודק ומוהל. מאז שקיבל את הסמיכה הסתובב בכפרים שבסביבה והיה שוחט ובודק, מל את התינוקות, מלמד תורה ועורך חופה וקידושין. כעשר שנים סיפק שירותי דת לכפרים שבסביבתו ולאחר מכן נתבקש להיות הרב הראשי של עקרא שמנתה כ-200 משפחות יהודיות.

בהיותו רבה של עקרא היה חכם מנחם עוזר לשדרי"ם מארץ ישראל כדי לאסוף תרומות לישיבות וליישוב היהודי בארץ הקודש והיה עושה כמעשיו בכפרים למען היהודים. אף בביתו הקים חכם אברהם ישיבה והעמיד דור של תלמידי חכמים.

בשנת ה'תשי"א (1951) עלה לארץ ישראל עם שאר העולים מכורדיסטן והתיישב בירושלים שם המשיך להיות רב לקהילתו ולימד אותם תורה. חכם מנחם נפטר בט' בתשרי ה'תשמ"א (1981) בהיותו כבן 90.


מתלמידיו[edit]

  • חכם צמח ברזאני-רב ומלמד תורה בקהילה יהודית בכורדיסטן.
  • הרב חכם זכריה בראשי-רב ודרשן בירושלים, מחבר הספר:"ילקוט בראשי".
  • הרב שבתאי בן חיים - רב המושב מנוחה ומועצה אזורית לכיש.

מקורות[edit]

הרב יצחק עמדי, ספר חכמי כורדיסתאן, ירושלים, תשס"ה.