הרב אברהם קלמנוביץ'

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב אברהם קלמנוביץ'
תאריך לידה תרנ"א
תאריך פטירה ב' באדר תשכ"ד
מקום פעילות ראקוב, טיקטין, ניו יורק
נושאים שבהם עסק תלמוד והלכה
תפקידים נוספים נשיא ישיבת מיר בליטא, רב בראקוב ובטיקטין, מראשי אגודת ישראל ומועצת הרבנים שלה באירופה ובארה"ב, מראשי ועד ההצלה בארה"ב.
רבותיו ר' יוסף זונדל הוטנר מאיישישוק; הרב משה מרדכי אפשטיין.
תלמידיו ראה להלן

הרב אברהם קלמנוביץ' היה נשיא ישיבת מיר בליטא, רב בפולין וראש ישיבת מיר בארה"ב.

תולדות חייו[edit]

תקופת אירופה[edit]

נולד בשנת תרנ"א בדליאטיץ הסמוכה למינסק לביו הרב אהרן לייב קלמנוביץ' שכיהן כרב בקהילות שונות ברוסיה, ליטא ופולין. בצעירותו למד בישיבה באיישישיוק אצל ר' יוסף זונדל הוטנר, וכן בישיבה בזוויהל. לאחר מכן החל ללמוד בישיבת סלבודקה ובישיבת טלז. בהיותו בן 13 כבר הוציא ספר חידושים על הש"ס, ובגיל 18 הוסמך לרבנות על ידי הרב רפאל שפירא (ראש ישיבת וולוז'ין), הרב אליהן ברוך קמאי (ר"י מיר), הרב משה מרדכי אפשטיין (ר"י סלבודקה) והרב אליעזר ריבנוביץ' ממינסק.

בשנת תרע"ג התמנה לכהן כרב בראקוב ובשנת תרפ"ט בטיקטין. במקביל, התמנה לכהן כנשיא ישיבת מיר. כמו כן, היה חבר ועד ההנהלה של אגות הרבנים ומזכיר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, וכיהן כנשיא אגודת ישראל ברוסיה הלבנה. נמנה על מייסדי ועד הישיבות בראות רבי חיים עוזר גרודז'ינסקי ורבי ישראל מאיר הכהן מראדין.

עם פרוץ מלחמת העולם השניה נמלט עם תלמידי ישיבת מיר לוילנא.

תקופת ארה"ב[edit]

מוילנא ברח לאמריקה, שם החל לפעול במרץ להצלת יהודים מידי הנאצים, והיה מראשי "ועד ההצלה" באמריקה. בעיקר דאג לגיוס כספים לפעולולת ההצלה, וכן טיפל בענייני הישיבה, שנמלטה לקיידאן ומשם ליפן ולסין. מספר פעמים אף חילל שבת מפני שפעולותיו הוגדרו כפיקוח נפש. הוא אף ניסה לפעול על ראשי "בעלות הברית" שיפציצו את מחנה אושוויץ, אולם ללא הועיל.

לאחר המלחמה, אסף את תלמידי הישיבה מסין, וייסד את הישיבה בברוקלין שבניו יורק, והוא החל לעמוד בראשה. הוא פעל להצלת יהודים משמד רוחני, בעיקר בברית המועצות ובקרב יהודי מרוקו. הוא ייסד בצפון אפריקה את רשת תלמודי התורה "אוצר התורה" (כנגד בתי הספר של ארגון "אליאנס" החילוני), והביא רבים מבני מרוקו ללמוד בישיבתו על מנת שיוכלו להפיץ תורה במרוקו. פעילותו למען היהדות בברית המועצות הקומוניסטית נעשתה בחשאי.

גם בארה"ב היה מראשי מועצת גדולי התורה.

נפטר לאחר מחלה במיאמי שבפלורידה בב' באדר תשכ"ד (בגיל 73), ומיטתו הועלה לקבורה בבית הקברות סנהדריה בירושלים.

משפחתו ותלמידיו[edit]

תלמידיו[edit]

בין תלמידיו נמנים הרב מאיר דוד כהנא- ראש ישיבת הרעיון היהודי, הרב אברהם סילברט- ראש ישיבת אהל שלמה ועוד.