הרב אלעזר שמחה וסרמן

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב אלעזר שמחה וסרמן היה ראש ישיבת אור אלחנן בירושלים

תולדות חייו[edit]

נולד בשנת תרנ"ח לאביו הרב אלחנן וסרמן, ראש ישיבת אהל תורה בברנוביץ'. בילדותו נפגש עם רבו של אביו, רבי ישראל מאיר הכהן מראדין, ופגישה זו הותירה בו רושם רב. בהיותו בר מצווה עבר ללמוד בישיבת נובהרדוק אצל רבי יוסף יוזל הורוביץ "הסבא מנובהרדוק", ויצא בשליחותו לעיירות ע"מ להפיץ תורה ומוסר ולייסד סניפים של הישיבה. לאחר ארבע שנים עבר ללמוד בישיבת טלז ולאחר מכן בישיבת שער השמים בגרודנא אצל רבי שמעון שקופ. תקופה ארוכה שהה במחנה עבודה מטעם שלטונות רוסיה, והקפיד למרות התנאים הקשים לשמור כשרות ושבת. נשא את בתו של הרב מאיר אבוביץ', רבה של נובהרדוק, ועבר ללמוד בישיבת סלוצק אצל הרב איסר זלמן מלצר, יחד עם הרב אהרן קוטלר, ולאחר ארבע שנים נסמך על ידי ר' איסר זלמן.

ע"פ הדרכת החפץ חיים, הקדיש זמן רב לקירוב רחוקים. הוא נסע עד לשטרסבורג שבצרפת על מנת לייסד שם ישיבה. בשנת תש"ג ברח מאימת הנאצים לאמריקה והתגורר בטרויט, בברזיל ובלוס אנג'לס, שם ייסד את ישיבת אור אלחנן על שם אביו ר' אלחנן שנרצח בשואה וחותנו ר' מאיר.

בשנת תשל"ט עלה לארץ ישראל והתיישב בירושלים, בה הקים מחדש את ישיבת אור אלחנן. את הישיבה בלוס אנג'לס הפקיד בידי חסידי חב"ד בעיר.

הוא מינה את הרב מאיר חדש (שהיה משגיח בישיבת חברון ובישיבת עטרת ישראל) לכהן כמשגיח בישיבתו, ובנו הרב משה מרדכי חדש שימש כראש הישיבה.

בא"י עסק בהוצאת כתבי אביו שטרם יצאו לאור, "קובץ שיעורים" ו"קובץ מאמרים ואגרות".

נפטר בלא ילדים בב' בחשוון תשנ"ג, ונקבר בהר המנוחות בירושלים.

מתורתו יצא הקונטרס שמחת אלעזר ובו מספר מאמרים.

לקריאה נוספת[edit]

  • אהרן סורסקי, ברא כרעא דאבוה בתוך: "אור אלחנן חלק א' (על אביו), בהוצאת ישיבת אור אלחנן וישיבת אהל תורה ברנוביץ', ירושלים תשנ"ח.