הרב בנימין אביעד

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב בנימין אביעד
הרב בנימין אביעד.jpg
תאריך לידה ה'תר"ץ
תאריך פטירה י"ט באלול ה'תשס"ד
מקום פעילות מועצה אזורית שפיר
השתייכות ציונות דתית
נושאים שבהם עסק גמרא, הלכה, אמונה
תפקידים נוספים רב מועצה אזורית שפיר, רב היישוב משואות יצחק, חבר מועצת הרבנות הראשית
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק, הרב דוד כהן הרב משה צבי נריה

הרב בנימין אביעד (ה'תר"ץי"ט באלול ה'תשס"ד) היה רב מועצה אזורית שפיר וחבר מועצת הרבנות הראשית (תשל"גתשמ"ג).

ביוגרפיה[edit]

נולד בשנת ה'תר"ץ בסלוניקי שביוון לאברהם ורג'ינה אלבלה. בגיל צעיר עלה לארץ ישראל וגדל בתל אביב. למד בצעירותו בישיבת "כפר הרואה" אצל הרב משה צבי נריה. לאחר מכן נסע ללמוד בירושלים אצל הרב יעקב כלאב בישיבת משכן ישראל ששכנה במכון הארי פישל, תוך שילוב בלימוד בישיבת מרכז הרב, שם נמנה עם תלמידיו המובהקים של הרב צבי יהודה הכהן קוק והרב דוד כהן המכונה "הרב הנזיר".

היה חבר בגרעין ו' בתנועת בני עקיבא שנמנו על מגיניה של ביריה הגלילית הסמוכה לצפת, שבימים האחרונים לשלטון המנדט בארץ הייתה אחד מסמלי המאבק של היישוב להרחבת גבולות ההתיישבות ולקביעת גבולותיה של הארץ. הרב נשא לאשה את חנה לבית גלר ועבר להתגורר ביישוב משואות יצחק בדרום.

טרם היכנסו לתפקיד רבני, שימש הרב אביעד כמורה ללימודי קודש בבית הספר האזורי בשפיר, בו הייתה חווה חקלאית. לאחר זמן פנה אליו ראש המועצה האזורית שפיר משה מושקוביץ והציע לרב לקבל על עצמו את תפקיד הרב האזורי במועצה. הרב כיהן כרב מועצה אזורית שפיר במשך ארבעים ושש שנה (ה'תשט"ו - ה'תשס"א). הרב השגיח על לימוד הצעירים והפנה אותם ללימודי מקצועות הרבנות כשחיטה ומילה על מנת שבבוא הזמן יהיו לעזר למנהיגים הרוחניים והרבנים המבוגרים. בימי החול היה הרב עובר בין מושבי האזור לצורך מלאכתו רכוב על ווספה ומשום כך זכה לכינוי "הרב על הווספה" וכן לכינוי "הרב הנודד".

במסגרת תפקידו הקים ביישוב אבן שמואל כולל אברכים להשתלמות רבני ושוחטי האזור. במסגרת הכולל התקיים "בית-ועד" שבו התוועדו מדי יום שלישי רבנים כדי ללמוד תורה וללבן סוגיות והלכות בתורה שבעל-פה. בין הרבנים שהשתתפו ב"בית-הוועד": הרב מרדכי אליהו, הרב חיים דוד הלוי, הרב יוסף שרביט רבה של אשקלון והרב שבתאי בן חיים רב אזורי של מועצה אזורית לכיש.‏[1]

בשנת ה'תשל"ג נבחר למועצת הרבנות הראשית לישראל בזמן כהונתם של הרבנים הראשיים הרב שלמה גורן והרב עובדיה יוסף.‏[2]

הרב אביעד היה תלמיד חבר לראשון לציון הרב מרדכי אליהו ואהבו אהבת נפש, וכך היה יחסו של הרב אליהו אליו, ולבסוף נקשרו בקשרי נישואין בין המשפחות.

חתנו הוא הרב שלמה בן אליהו - רבה של מועצה אזורית מטה אשר.

הרב אביעד נפטר בי"ט באלול ה'תשס"ד.

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים[edit]

הערות שוליים

  1. שבילין [ה, יד-טו], אייר תשכ"ו, עמ' קסח
  2. יעקב אבן חן, 'תולדות הרבנות הראשית לתקופותיה', בתוך: הרבנות הראשית לארץ ישראל, (איתמר ורהפטיג ושמואל כץ - עורכים), כרך ג, היכל שלמה תשס"ב, עמ' 1116