הרב גדעון פרל

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב גדעון פרל

הרב גדעון פרל הוא רב הישוב אלון שבות, אב"ד לממונות בגוש עציון ודיין בבי"ד לענייני גיור[1]. מראשי ארגון רבני צהר ומרבני תקומה.

תולדות חייו[edit]

נולד בשנת תש"א. למד בישיבת הדרום ברחובות אצל הרב צבי יהודה מלצר והרב אלימלך בר שאול. לאחר מכן, למד במשך 10 שנים בישיבת מרכז הרב אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק, הרב שאול ישראלי ורבו המובהק הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא. במקביל, למד בכולל "בית התלמוד" במוסד הרב קוק בראשות הרב בצלאל ז'ולטי. הוסמך לרבנות ע"י הרב ז'ולטי, הרב ישראלי והרה"ר לישראל, והחל לשמש כרב האזורי של גוש עציון. במשך השנים עסק גם בהשלמת בנין הישיבה מרכז הרב בקרית משה, כמזכיר ועדת הבנין. כמו כן היה ממארגני הכינוסים לתורה שבעל פה בבית מוסד הרב קוק, ומסר שם מספר הרצאות שהתפרסמו בקובץ "תורה שבעל פה". לאחר מלחמת ששת הימים הצטרף למייסדי הישוב אלון שבות בגוש עציון בשנת 1971. בשנים הראשונות להקמת ישיבת ההסדר "הר עציון" שימש בה כר"מ, ומתגורר באלון שבות מאז ועד היום. בהמשך שימש עשר שנים כר"מ בישיבת "חורב" בירושלים, עד התמנותו לרבה של אלון שבות. עם פתיחת שערי העליה מבריה"מ עסק גם בקליטת עולים בישובו בגוש עציון וחלקם גם בגיורם בהוראת רבו הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא. בהמשך התמנה כדיין בבית הדין המיוחד לגיור במסגרת מינהל הגיור בראשות הרב ישראל רוזן,אך דעתו שכל גיור שייעשה ללא אישור הרבנות הראשית לא יוכר.‏[2]לאחר מכן התמנה לדיין בבית הדין לגיור במסגרת רשמית של בתי הדין הרבניים וכיהן בדיינות זו כ 15 שנים.

בשנת תשמ"ב שימש גם כיועץ בצוות לשכתו של הרה"ר לישראל הרב שפירא זצ"ל‏[3]. במסגרת הרבנות האזורית בגוש עציון יזם הרב פרל והקים בי"ד לדיני ממונות הפועל כבר למעלה מעשרים שנה. בעשר השנים האחרונות הצטרף למיזם החתונות של ארגון רבני צוהר‏[4]. כשותף אחראי על רישום הנישואין ועריכת חופה וקידושין כהלכה שהתנהל בהנחייתו ובהדרכתו‏[5] . כמו כן הוא מראשוני ארגון רבני "דרך אמונה"‏[6].ומשמש כיום גם �אחד מרבני תקומה ובבחירות האחרונות , הצטרף לקריאה להצביע בבחירות למפלגת הבית היהודי[7].

דעותיו[edit]

 • תומך בכניסת יהודים בטהרה לחלק המותר בהר הבית ואף עולה בעצמו‏[8].
 • �צטרף לקריאה שלא לענות צעירים יהודים ע"י חוקרים וקרא להקמת ועדת חקירה בנידון.‏[10].
 • דרש בעבר מ[[�מי לוי]] להרחקת עובדים ערבים המציקים ומתערבים עם הקופאיות היהודיות למנוע התבוללות, בסניף גוש עציון.‏[13].‏[14].
 • בשנת תשע"ה חתם על מכתב נגד מועמדותם של רבנים מהציונות הדתית לתפקיד רב העיר ירושלים במקביל להתמודדותו של הרב אריה שטרן .‏[15].
 • היה מהקוראים למצוא פתרון לדרישה להרוס את עמונה ועוד אלפיים בתים ביו"ש.

משפחתו[edit]

נשוי וגר באלון שבות.לזוג לשבעה ילדים שכיום כולם נשואים. בנו הוא דוידי פרל ראש מועצת גוש עציון.

חיבוריו[edit]

 • בשנת תשל"א ערך, יחד עם הרב מיכאל הרשקוביץ והרב חיים שטיינר את הספר זכור זאת ליעקב, בהוצאת מדרשיית נועם ובסיועמוסד הרב קוק.
 • כתב מאמרים ופסקי הלכה רבים אשר נתפרסמו בכתבי העת 'תחומין' ו'צוהר',בקובצי תורה שבעל פה בהוצאת מוסד הרב קוק,בקובצי "בית התלמוד" בהוצאת מוסד הרב קוק ובספרי "שערי צדק" העוסקים בכנסים לדיני ממונות בהוצאת "הליכות עם ישראל" בראשות הרב רצון ערוסי. כמו כן חיבר פסקי דינים רבים במסגרת הדיונים בבית הדין האזורי לדיני ממונות בגוש עציון אשר הוא עומד בראשו.וכן כתב מאמר על דיני תנאים בחוברת "הדרום" (של הסתדרות הרבנים בארה"ב).


קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים[edit]

הערות שוליים

 1. מתוך אתר 'הארץ'
 2. מתוך אתר nrg
 3. הוספת הערת שוליים נעשית באופן הבא, במקום שבו רוצים שיופיע הקישור להערה:
  {{הערה|יש להזין הערת שוליים כאן}}

  שימו לב: אם הערת השוליים כוללת סימן שווה (=), יש להגדיר את הערת השוליים באופן הבא:

  {{הערה|1=יש להזין הערת שוליים שכוללת סימן שווה כאן}}
  שימו לב לתוספת "1=".
 4. מתוך אתר סרוגים
 5. הוספת הערת שוליים נעשית באופן הבא, במקום שבו רוצים שיופיע הקישור להערה:
  {{הערה|יש להזין הערת שוליים כאן}}

  שימו לב: אם הערת השוליים כוללת סימן שווה (=), יש להגדיר את הערת השוליים באופן הבא:

  {{הערה|1=יש להזין הערת שוליים שכוללת סימן שווה כאן}}
  שימו לב לתוספת "1=".
 6. מתוך אתר סרוגים
 7. מתוך ערוץ 7
 8. מתוך אתר nrg
 9. מתוך ערוץ 7
 10. מתוך ערוץ 7
 11. מתוך ערוץ 7
 12. מתוך ערוץ 7
 13. מתוך אתר סרוגים
 14. מתוך ערוץ 7
 15. זקן רבני מרכז הרב: מועמדותם של רבנים נגד הרב שטרן תפגע בציונות הדתית,אתר כיפה
 16. מתוך אתר סרוגים