הרב יוסף בדיחי

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב יוסף בדיחי

הרב יוסף בדיחי עוזרו האישי של הרב צבי יהודה הכהן קוק ומרבני ישיבת מרכז הרב.

תולדות חייו[edit]

נולד בתימן בשנת תש"ח. בצעירותו עלה ארצה, ולמד במדרשיית נעם בפרדס חנה. לאחר גמר לימודיו במדרשיה, החל ללמוד בישיבת מרכז הרב, והפך לתלמידו הקרוב והמובהק של הרצי"ה קוק, עד שבשנת תשל"ב החל לגור בביתו ולשמש אותו, "שנים רבות במסירות ובנאמנות, לילה ויום לא ישבותו" (לשון מרן הגר"א שפירא זצ"ל בהסכמתו לגאולת אור הצב"י), אשר מרן הרב צבי יהודה זצ"ל "לא משה ידו ממנו, ובפרט בסוף ימיו, ובמיוחד על ערש דוי" (לשון מרן הגר"מ אליהו זצ"ל בהסכמתו לספר הנ"ל).

בערוב ימיו ובימי מחלתו של הרצי"ה לא משה ידו של הרב בדיחי מרבו הנערץ. הרב בדיחי מהווה עד היום אינציקלופדיה חיה על התנהגותו של הרצי"ה בכל התחומים. הרב בדיחי ליווה את הרצי"ה בכל מסעותיו ברחבי ארץ ישראל והיה עד למהלכים הגדולים שהיו קשורים להתיישבות, לחינוך ולקשרים עם ראשי המדינה.


הרב בדיחי משמש כראש מכון "עין הצבי" ו"אורות הצבי" בירושלים. ממגורשי ימית וכפר-דרום, המתגורר כיום בירושלים. מלמד בישיבת מרכז הרב ובישיבת ירושלים לצעירים.

ספריו[edit]

  • ממורשת הצב"י- לקט אגרות וכרוזים של הרצי"ה שלא הודפסו בספר "להלכות ציבור" בעריכת הרב צבי ישראל טאו.
  • גאולת אור הצבי על "משנתו המדינית האלוקית" של הרצי"ה. הספר מסדר את דברי הרב צבי יהודה בכתב, על פי הנושאים המדיניים השונים, כגון "סירוב פקודה" ו"מלחמת אחים".
  • יוסף לקח בעניין סוגיות השנויות במחלוקת בקרב תלמידי הרצי"ה בתחומי יישוב ארץ ישראל, צבא ומדינה[1], וכן מכתבים ומאמרים בנושאים העומדים על הפרק. הספר כולל אגרות וכרוזים שטרם פורסמו מהרצי"ה, הרב אברהם שפירא, הרב מרדכי אליהו ועוד. וכן מאמר של הרב חיים שטיינר שליט"א, בו ביקורת על עריכת הספר "להלכות צבור".

בשנת תשע"ג הוציא הרב בדיחי את קונטרס "לשלושה באלול" שחיבר הרצי"ה על הנהגות הראי"ה במהדורה מחודשת עם הוספות חדשות מכתב ידו על הרצי"ה שהיה שמור ברשותו.

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים

  1. כגון: סירוב פקודה בשעת פינוי יישובים, נוער הגבעות, הפילוג בישיבת מרכז הרב ועוד.