הרב יחיא קאפח

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב יחיא אלקאפח היה דיין בבית הדין בצנעא, ומגדולי חכמי תימן. ממובילי המאבק כנגד ספר הזוהר והקבלה ולמען החזרת הפסיקה על פי הרמב"ם למסורת יהודי תימן.

תולדות חייו[edit]

נולד בשנת תר"י לאביו ר' סלימאן (שלמה) אלקאפח. בשנת תרנ"ב ייסד בביתו בית מדרש ותפילה. בבית מדרשו הושם דגש על לימוד כתבי הרמב"ם- פירוש המשנה ומשנה תורה.

בשנת תרנ"ט, לאחר התפטרותו של הרב סאלם בן יחיא מתפקיד "חכם באשי" בתימן, התמנה הרב קאפח לתפקיד, אך בעקבות סכסוכים ובעיות שהתעורוו התפטר מתפקיד זה לאחר תקופה לא ארוכה, ומאז התפרנס כמלמד תינוקות בתלמוד-תורה של הרב חיים כסאר. כמו כן, שימש דיין בבית דינו של הרב הראשי ליהודי תימן, הרב יחיא יצחק הלוי.

נפטר בי"א בכסלו תרצ"ט.

הפולומוס אודות הקבלה[edit]

בשנת תרע"ד עורר הרב קאפח פולמוס גדול שפילג את יהדות תימן, כאשר פרסם כתבים (שכונסו בספריו מלחמות השם, עמל ורעות רוח ודעת אלהים), בהם נלחם בספר הזוהר ובחכמת הקבלה, וכן בהפשעות מיסטיות על היהדות כדוגמת שדים, לחשים וקמיעות. כנגד הגישה המסיטית של הקבלה, הציב הרב קאפח את משנתם הרציונלית של הראשונים, כדוגמת הרמב"ם, רס"ג ורבנו בחיי אבן פקודה, כיסוד לתפיסה הדתית הרצויה. הוא ייסד את תנועת "דור דעה" (אשר אנשיה כונו בלעג על ידי מתנגדיהם "דרדעים"), ששמה לה למטרה להחזיר את מקומה של היהדות השכלתנית מבית מדרשו של הרמב"ם ובכללה פסיקת הלכה על פי פסקי הרמב"ם תוך צמצום ההתחשבות במנהגים.

שיטתו עוררה עליו מחלוקת קשה ביותר בתימן. בראש המתנגדים עליו עמד הרב יחיא יצחק הלוי, רבה הראשי של תימן, כשלצדו הרב סעיד עזיירי. המחלוקת החריפה עד כדי שהגיעה להלשנות מצד מתנגדי הדרדעים אל האימאם. עם זאת, בין הרב קאפח לרב יצחק הלוי המשיכו לשרור יחסי כבוד והערכה, והם פעלו בשיתוף פעולה בבית הדין בצנעא. הדי המחלוקת הגיעו גם לאץ ישראל, שם הוציאו עליו כמה רבנים כתב נידוי, בעקבות מה שהגדירו ככפירה בקבלה. הראי"ה קוק כתב לו מספר אגרות, בהן ניסה לשכנעו באמיתות הקבלה.

הדיה של המחלוקת נשארו שנם רבות בקרב יהודי תימן, אולם עם עלייתם לארץ ישראל החלה אט אט לשקוע. בארץ ישראל נערך כינוס שלום בין שני צדי המחלוקת, בנוכחות הראשון לציון דאז, הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל. עם זאת, עדיין קיים זרם בקרב יהודי תימן המחזיק בדעותיו ובדרכו של הרב קאפח, ובראשם עמד נכדו ותלמידו, הרב יוסף קאפח.

מתלמידיו[edit]

לקריאה נוספת[edit]

  • אביבית לוי (נינתו), הולך תמים, יד מהר"י קאפח, ישראל 2003.

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים