הרב ישראל עזיירי

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב ישראל עזיירי היה רבה של בית עדאקה שבתימן, מגדולי רבני תימן בדורו.

תולדות חייו[edit]

נולד בעיר בית עדאקה בשנת תרס"א לרבי שלום ורומיה עזיירי. למד אצל סבו מצד אמו, רב העיר, הרב דוד מזעקי. נודע כגאון, ועם פטירת סבו נתמנה הרב עזיירי לרב העיר ואב בית הדין. עמד בקשרים אמיצים עם הרב הראשי בצנעא הרב יחיא יצחק הלוי, התארח בביתו רבות ולמד איתו בבית מדרשו ש"ס ופוסקים. הרב הלוי אהבו אהבת נפש בגלל חכמתו, יושרו ומסירות נפשו של הרב עזיירי למען הקהילה היהודית. הרב עזיירי נהג ללמוד בעיר צנעא גם בישיבות "בית שרעבי", "בית אל-כסאר" ו"בית אלשיך" בפרט עם ידידו משכבר הימים הרב חיים כסאר, שאף הוא היה תלמיד של סבו הרב מזעקי בהיותו בבית עדאקה.

הרב ישראל עזיירי היה נערץ גם בקרב הגויים, דבר נדיר בהתייחס לכך שתימן היא ארץ מוסלמית-קיצונית. נכבדי תימן היו מתייעצים עמו, ואף היו באים אליו להתדיין. מאידך, לא חשש לעמוד בתוקף כנגד שליטים אכזריים המתעללים ביהודים, ובעת הצורך הגיש כנגדם תלונות למלך תימן והם פוטרו ממשרתם בשל כך. פעל במרץ על מנת להציל יתומים מהתאסלמות (לפי החוק בתימן), תוך סיכון חייו. עסק רבות בעזרה לעניים, יתומים ואלמנות. ייסד "מדרש" (תלמוד תורה) לילדי הקהילה, מקווה טהרה מרכזי ובית כנסת גדול ובו שיעורי תורה בבוקר ובערב. פתח בביתו ישיבה בה לימד בני תורה תלמוד ופוסקים. על מנת שלא להתפרנס מן התורה, סחר בפולי קפה.

היה תל פיות לקהילות היהודים במרכז תימן, והשיב בהלכה לכל שואליו.

ייחל תמיד לעלות לארץ ישראל. באחד מהשירים שכתב בהיותו בן תשע עשרה (בשנת התר"ף 1920) הוא כותב כך (מתורגם): "ראינו כי בני יעקב מושלכים בזמן הזה, מצפים למשיח שיקרב, כי הזמן מחושב כמו השמש בשקיעתה, ולבי כבר רוצה לברוח".

נפטר בכ"ג בניסן התש"ג, בגיל 42 שנה.

על שמו הוקמה בשנת תשס"א ישיבת "נזר ישראל" במודיעין-עילית, ובראשה עומד נכדו הרב מנשה עוזרי.

תקופת חייו של הרב ישראל עזיירי על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

אישיותו[edit]

הרב עזיירי נודע בירא� שמים גדולה ובמידת היושר, וכן בהדרת הכבוד והאצילות שאפפה אותו, כהגדרת הרב חיים יצחק הלוי "מידת היושר היתה נחלתו, ומראה פניו לסמל הכבוד".

הוא ניחן בחריפות ובזכרון פנומנלי.

מתלמידיו[edit]

  • הרב יוסף נחום
  • הרב אברהם קוצ'אעי
  • הרב אברהם חייבי
  • הרב אברהם גברא- רבה של קהילת סאוד בתימן ושכונת הדר יוסף בת"א.
  • הרב יחיא והב
  • הרב שלום נהארי הלוי
  • הרב שלמה נהארי הלוי
  • הרב אהרן שרעבי.

לקריאה נוספת[edit]

"אור ישראל", גיליון ז', אדר התשנ"א

קישורים חיצוניים[edit]