הרב שאול דוד בוצ'קו

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב שאול דוד בוצ'קו הוא ראש ישיבת ההסדר כוכב אליהו ורב היישוב כוכב יעקב.

תולדות חייו[edit]

נולד בשוייץ בשנת תשי"ג לאביו הרב משה בוצ'קו, ראש ישיבת עץ חיים במונטרה. החל מגיל 16 למד בישיבתו של אביו, ממנו קיבל את עיקר תורתו. כמו כן, למד אצל הרב בן ציון פריימן. בשנת תש"ל עזר לאביו להקים מסלול ישיבה תיכונית בישיבת עץ-חיים, והעביר בה שיעורים. בשנת תשל"ה יזם פתיחת 'בית מדרש למורים' בישיבה. במסלול זה למדו התלמידים הן בישיבה בשוייץ והן בישיבות בארץ, שירתו בצבא וקיבלו תעודות המוכרות בארץ. בוגרי מסלול זה תפסו מקומות חשובים בחינוך, הן בארץ והן בחו"ל. בשנת תשל"ט פתח סניף של הישיבה בפרברי פריז ששימש כישיבה תיכונית. מוסדות הישיבה חינכו את תלמידיה ברוח ציונית דתית. לאחר זמן מה הקים סביב הישיבה מוסדות חינוך לכל הגילאים - מגיל גן עד לכיתה י"ב.

בשנת תשמ"ה העביר אביו את ישיבת עץ חיים לירושלים, והסב את שמה לישיבת היכל אליהו על שם אביו הרב ירחמיאל אליהו בוצ'קו, מייסד הישיבה. בשנת תשנ"ד עלה הרב שאול דוד בוצ'קו לארץ ישראל, ובשנת תשנ"ה , ביחד עם אביו, העביר את הישיבה מירושלים לכוכב יעקב, שם היא שוכנת עד היום. אביו העמיד אותו בראשות הישיבה. בשנת תשס"ו נפטר רב היישוב הרב ציון ויצמן, והוא התמנה גם לכהן כרב הישוב.

בשנת תשס"ח יזם מסלול חדש בישיבות ההסדר - 'מסלול שילובים'. מסלול זה נועד לתת מענה לאותם התלמידים הרוצים ללמוד תורה ברמה ישיבתית וגם לשרת שירות צבאי משמעותי יותר. בשנת תשע"ב יזם את פתיחת כולל 'יד שאול' ללימודי רבנות קהילתית.

ספריו[edit]

 • סדרת בעקבות רש"י על פירוש רש"י על התורה (סדרה זו יצאה גם בצרפתית):
  • פרשת בראשית - הבריאה ומהות האדם.
  • פרשיות לך לך-וירא - הופעת האומה הישראלית-אברהם יצחק והמלאכים.
  • פרשת בא - משעבוד לגאולה.
  • פרשיות שופטים-כי תצא - שופטים, כהנים, מלך ונביא-משפחה וחברה בישראל.
  • פרשיות יתרו-משפטים - ההתגלות והשפעתה על כל העולם-האור האלוקי במשפט העברי.
 • בעקבות המחבר, פירוש על סוגיות בשולחן ערוך.
 • שולחן ערוך כפשוטו, פירוש על הלכות יום טוב בשולחן ערוך.

כמ כן, כתב מספר ספרים בצרפתית, העוסקים בקשר בין עם ישראל לארץ ישראל, מצוות ישוב ארץ ישראל, פרשיות השבוע, שו"ת בהלכה (עם הסכמה מהרב שלום משאש).

קישורים חיצוניים[edit]