הרמב"ם היומי

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרמב"ם היומי היא מערכת לימוד יומית במסלולים שונים בספר משנה תורה (הי"ד החזקה) לרמב"ם, שנתקנה על ידי הרבי מחב"ד- רבי מנחם מנדל שניאורסון. כיום, הרמב"ם היומי נלמד בעיקר בקרב חסידי חב"ד, אולם החל גם לצאת החוצה כלפי אנשים שאינם נמנים על תנועת חב"ד. מסלול זה זכה לתמיכה של גדולי ישראל רבים.

מטרת התקנה היא להקיף את התורה שבעל פה, שהרמב"ם היה היחיד שספרו הוא מעין "קיצור תורה שבעל פה", כך שכאשר אדם גומר ללמוד את כל הי"ד החזקה הוא בעל ידיעות בכל התתורה שבעל פה כולה, גם בנושאים שאינם נוהגים כיום (כדיני מקדש וקרבנות).

מסלולי הלימוד[edit]

ישנם שלושה מסלולי לימוד ברמות שונות:

  • לימוד שלשה פרקי רמב"ם ביום - סיום כל הי"ד החזקה תוך פחות משנה.
  • פרק ליום - סיום כל הי"ד החזקה תוך קרוב לשלוש שנים.
  • לימוד ספר המצוות לרמב"ם (במסלול זה נלמדות בכל יום המצוות העוסקות בנושא הנלמד באותו היום במסלול של שלושה פרקים והוא מסתיים במקביל אליו).

הרמב"ם היומי בזמננו[edit]

כיום, לימוד הרמב"ם היומי נהוג בעיקר אצל חסידי חב"ד, אולם הוא מתחיל להתפשט גם כלפי חוגים אחרים. בחסידות חב"ד קיים "מטה הרמב,ם היומי". המטה מארגן חגיגות "סיום" גדולות, מפיץ חוברות, עלונים ודפי מידע, ומסייע ללומדים בתחומים שונים. בעלון החב"די "דבר מלכות" המופץ מדי שבוע, מובא, יחד עם הדף היומי, פרשת השבוע ומאמרי אדמ"ורי חב"ד לפרשה גם לימוד הרמב"ם היומי בשלושת המסלולים (על פי מהדורתו של הרב יוסף קאפח).

קישורים חיצוניים[edit]