הר סיני

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הר סיני הוא ההר עליו עלה משה על מנת לקבל את התורה. בחודש השלישי לצאת ישראת ממצרים הם הגיעו למדבר סיני והמתינו למעמד הר סיני בו הם קבלו את לוחות הברית ובהן עשרת הדברות.

מעמד הר סיני[edit]

ערך מורחב - מעמד הר סיני


מעבר למעמד הר סיני, ההר מוזכר פעם נוספת בתנ"ך. אליהו הנביא צווה ללכת אליו. ההר מכונה בספר מלכים "עַד הַר הָאֱלֹקִים חֹרֵב" [1]. בהר הוא נוכח לדעת כי לא באש ה' ולא ברעש ה' אלא בקול דממה דקה.

מקומו של הר סיני[edit]

מקומו המדוייק של הר סיני, לא נודע בברור. יש סבורים שהר ג'בל מוסא ("הר משה") - הר בדרום חצי האי סיני במצרים, הוא הר סיני, אבל מבחינה גאוגרפית הר סיני היה אמור להיות קרוב למדין, כיון ששם בער הסנה באש‏[2].

בעשורים האחרונים טרחו החוקרים לחפש היכן מקומו של הר סיני. ונאמרו בזה כמה השערות מבוססות על ממצאים שונים:

ציור שנמצא בהר כרכום, אשר לפי דברי פרופ' ענתי מתאר את לוחות הברית. המקור:ויקישיתוף
 • פרופסות עמנואל ענתי, מצביע על כך שהר סיני הוא הר כרכום. ואכן מצא בסביבות ההר ציור של שני לוחות הברית (ובתוך הציור עשרה תאים, כנגד עשרת הדברות)[3]. לאחר שנים מאז מחקרו של ענתי, נתגלו בהר תופעות שנראות על-טבעיות[4].
 • החוקר רון ויאט, על פי התיאור של יוסף בן מתתיהו ועוד סימנים, מצביע על הר "ג'בל אל לוואז" כהיותו הר סיני המקראי. ונמצאו בהר ובתחתיתו כל מה שמוזכר בתורה בדקדוק רב, לדוגמא ניכר היטב שההר עלה באש[5], שבקרוב אליו משה רבינו בנה מזבח[6], ושבתחתית ההר נבנו שתים עשרה מצבות כנגד שתים עשרה השבטים[7], ושישנה מערה בתוך הר סיני (כמפורש בספר מלכים[8]), ולצערנו אף מצא שם את שיירי המזבח שבנו לעגל עם 12 ציורים של עגלים בסגנון מצרי עתיק, ומצא אפי' אפר של זהב (ככל הנראה ממה שטחן משה רבינו[9]). ארכיאולוגים רבים ביקרו באתר והביעו התפעלות, עד שהרשויות אסרו את הכניסה למקום.

ראו גם[edit]

הערות שוליים[edit]

 1. א' י"ט, ח'
 2. כמבואר בספר שמות ג, יב; וראה בפרקי דרבי אליעזר פרק מ
 3. אתר "הכרכום" שעוסק בתגלית זה
 4. מאמר בענין התופעה על-טבעית בהר כרכום
 5. שמות י"ט י"ח
 6. שמות יז טז
 7. שמות כ"ד ד'
 8. מלכים א פרק יט
 9. שמות ל"ב כ'