ויקישיבה:מפעיל מערכת/הנחיות

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

ברכות לרגל בחירתכם להיות מפעילי מערכת בוויקישיבה.

מדובר בתפקיד בעל ערך חשוב הטומן גם אחריות גדולה. אתם צריכים לדאוג שהאתר זורם בצורה תקינה וטובה על כל המשתמע. בסופו של דבר - אתם מנהלים את האתר. יופנו אליכם שאלות ובקשות ואתם צריכים לתת לגולש מענה כפי יכלתכם. מומלץ לקרוא את דפי העזרה כדי לחדד את העבודה בתפקוד האתר.

עקרונות עריכה[edit]

יש עקרונות עריכה באתר. צריך לוודא שעריכות נעשות ע"פ העקרונות. במקומות שיש בעיה יש להעיר למשתמש. אפשר לתקן בעצמך, אבל מפעילי מערכת לא יוכלו להשתלט על הכל לבד, עדיף להסביר למשתמשים שלא הולכים לפי העקרונות כדי שהם יעשו את התיקונים בעצמם.

ע"פ דיונים בבית מדרש והצבעות בסנהדרין ניתן להוסיף, להוריד ולשנות כללים - כל זאת בתשומת לב מרובה ובמחשבה מעמיקה על ניסוח הכללים. יש להבחין בין כללים טכניים, איתם אפשר להתגמש, לעומת כללי עקרון ותוכן, לגביהם יש להתייעץ עם הנהלת האתר.

דיונים והצבעות[edit]

כאמור, מתקיימים לעיתים דיונים בבית מדרש והצבעות בסנהדרין. למעשה, ישנה אפשרות, ורצוי, שכל גולש יעלה נושאים וייצור הפריה הדדית בנושאים הנוגעים לתפקוד ועבודת האתר. מפעיל מערכת משתתף בדיונים אלו כאחד האדם. אין לדעתו בדיון או להצבעה שלו יותר כח מכל משתמש אחר.

עם זאת, באחריותו של מפעיל מערכת לדאוג שדיונים והצבעות יתקיימו בצורה מסודרת ושהמסקנות המתקבלות יגיעו לכדי הוצאה לפועל. יש לזכור לארכב דיונים לפי הצורך.

קריאה מומלצת: ויקישיבה:עקרונות עריכה, ויקישיבה:בית מדרש

בדיקת עריכות[edit]

כל עריכה שנעשית ע"י משתמש תעבור ביקורת של מפעיל מערכת. זה יוצר עבודה רבה, אך זה שומר על תקינות ותקניות האתר. מפעילי המערכת צריכים לעבוד כקבוצה על מנת שכל העריכות יהיו מבוקרות.

כדי למנוע בלבול ולייעל את העבודה - מערכת ויקי בנויה כך שמפעיל שבדק דף מסויים יכול לסמן שהעריכה "בדוקה" וכך מפעיל אחר לא יצטרך לגשת אליה. בדף שינויים אחרונים עריכות שאינן בדוקות מסומנות ע"י סימן קריאה אדום (!) מימין לשם הערך. בלחיצה על הקישור "הבדל" בצד ימין אפשר לראות את השינוי שנעשה ולסמן אותו כבדוק. אם מדובר ביצירת דף חדש אין קישור "הבדל" אלא צריך להכנס לדף עצמו ובתחתית הדף תהיה אפשרות לסמן אותו כבדוק.

כמפעיל מערכת, המערכת דוגאת לכך שהקישור "שינויים אחרונים" בסרגל הניווט שמופיע בכל האתר בצד ימין יוביל אותך ישירות לרשימת השינויים האחרונים שטרם נבדקו. אם ברצונך לראות גם שינויים אחרים שכבר נבדקו יש להכנס לדף שינויים אחרונים וללחוץ על הקישור "הצגת עריכות בדוקות". הדבר מומלץ שכן יש פעילות (יומנים וכד') שנחשבת בדוקה מלכתחילה.

תוצאות בדיקה[edit]

אחרי שבדקתם עריכה מסויימת, יש לסמן אותה כבדוקה בכל מקרה, כדי שמפעיל אחר לא יצטרך להכנס לשם שוב. אחר כך צריך להחליט מה עושים עם זה. יש אפשרות שהעריכה היא בסדר גמור. יש אפשרות שהיא לא, אבל אין צורך לנקוט בפעולה כלשהיא. לעיתים יהיה צריך להעיר לכותב, למחוק או לשנות תוכן שנכתב, לשחזר עריכה וכד'. שיקול דעת בריא, בצירוף התחשבות בעקרונות העריכה המקובלים צריכים להוביל להחלטה הנכונה.

משתמש מבוקר[edit]

משתמש שהוגדר כ"מבוקר", עריכותיו ייחשבו אוטומטית כ"בדוקות" והן לא יהיו מסומנות ע"י סימן קריאה בדף שינויים אחרונים.

הרשאות מיוחדות[edit]

חסימה[edit]

מפעיל מערכת יכול לחסום משתמשים וכתובות IP מוויקישיבה. משתמש שמשחית את האתר או שאינו נשמע לכללים צריך להבין שיש דרך לרסן אותו. כמובן, אין עונשים אלא אם כן מזהירים - לפני החסימה כדאי לכתוב בדף השיחה של המשתמש אזהרה המפרטת את ההתנהגות שלא היתה מקובלת והודעה שאם ימשיך באותה דרך חשבונו (או כתובתו) ייחסם.

חסימה חלה על הרשאות מסוימות וניתן להגביל אותה לזמן מסויים - יש להפעיל שיקול דעת בכל מקרה לגופו.

חסימת משתמש:בדף שינויים אחרונים ליד שם המשתמש יהיה קישור "חסימה". לחלופין, ניתן לגשת לדף המשתמש ובצד ימין בתיבת הכלים יהיה קישור "חסימת משתמש". בדף זה יש לכתוב סיבה לחסימה ולהחליט על פרטי החסימה.

הגנה[edit]

ויקישיבה היא אנציקלופדיה חופשית. המטרה היא להגדיל תורה מתוך הידע הגלום אצל כל גולש וגולש. כל אחד יכול להכנס ולערוך, בשם או באופן אנונימי. לצערנו, יש תופעה של אנשים המנסים לנצל פרצות כאלה באינטרנט ע"י בוטים (רובוטים), טרולים וכד'. אם רואים שערך מסויים מושחת באופן קבוע בצורה כזו שמסיבה מסויימת אין אפשרות לחסום את המשתמש(ים) המשחית(ים) צריך לשים הגנה על הערך. כמו חסימה, הגנה יכולה להיות מוגבלת בזמן מסויים ויכולה לחול על קבוצות משתמשים מסויימות.

הגנה על ערך:יש להכנס לערך וללחוץ על התגית "הגנה" מעל הערך. תגיעו לדף שבו רושמים את סיבת ההגנה ואת פרטיה הנוספים.

מחיקה[edit]

בתור מפעיל מערכת אפשר למחוק דפים. לא רק לרוקן אותם מתוכן, אלא ממש להסיר את קיומו של הדף מעל האתר. כלי זה הוא חזק מאוד ויש להשתמש בו בתבונה. דף שצריך להשאר אך אינו בנוי טוב או נכון, עדיף להשאיר אותו ולתת לגולשים לעשות את מלאכתם. יש למחוק רק דף שאין הצדקה כלל לקיומו בוויקישיבה.

קיימת תבנית {{למחוק}} שגולשים יכולים להכניס לדפים אותם לדעתם יש למחוק. כדאי שמפעיל יבדוק מדי פעם את הדף בקשות למחיקה כדי לראות אם יש שם דף שהוצבה עליו התבנית (כמובן, להבחין בין דפים שמזכירים את התבנית לבין אלו שיש עליהם בקשת מחיקה - סימון "הכללה" בעמוד הנ"ל).

מחיקת ערך: להכנס לערך וללחוץ על התגית "מחיקה" מעל הערך. יהיה מסך שבו עליכם לנמק את סיבת המחיקה ולאשר אותה.

עריכה[edit]

כמפעיל מערכת נפתחת בפניך האפשרות לערוך דפי מערכת רגישים. מדובר בדפים במרחב השם "מדיה ויקי". יש לנקוט בזהירות מרובה אם ראית צורך לשנות משהו בדפים אלה! לשים לב שהכל נעשה כשורה - טעות קטנה יכולה להשפיע על האתר כולו.

הרשאות משתמש[edit]

לפעמים יש משתמש שעושה עבודה טובה באתר וצריך לצרף אותו לקבוצה "מבוקר". יכול להיות שמשתמש בעל כשרון תכנות רוצה להוסיף לאתר באמצעות בוט. אלו הרשאות שאתם יכולים להעניק באמצעות דף ההרשאות. עקב רגישות הנושא יש לשים לב שמשתמשים בשיקול דעת זהיר ונקי.

יחס למשתמשים[edit]

ככלל, יש להתייחס לגולשים באדיבות ובהגינות. יש לנקוט יד תקיפה כלפי השחתות ופעילות מזיקה, אך לזכור ש"אין עונשין אלא אם כן מזהירים". בדרך כלל אתם מייצגים את ויקישיבה כלפי שאר הגולשים וכדאי להשאיר להם טעם טוב.

כשמגיע משתמש חדש, מן הראוי לברכו לשלום ולאחל לו בהצלחה. יש תבנית מוכנה לכך על מנת להקל על מלאכה זו. כשמשתמש חדש נרשם יש להניח בדף השיחה שלו את הקוד הבא (אפשר להעתיק מכאן):{{ס:ברוך הבא}}~~~~

ברכת צלחה[edit]

בהצלחה, בעזרת ה', בתפקידכם. זכרו, מטרתה של ויקישיבה היא להגדיל תורה, התפקיד שלכם נועד לסייע בכך שכל דורש ה' ותורתו ימצא מענה. אולי כאן הדברים נראים מורכבים וארוכים, אבל כשנכנסים לעבודה רואים עד כמה זה פשוט. עלו והצליחו!