ישיבת בני חיל (שומרון)

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
יש לשכתב ערך זה
הסיבה לכך: לא מסודר ומסוגנן. אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ישיבת בני חיל (שומרון) [1] שוכנת בישוב הקהילתי קדומים. תלמידיה באים מישובי השומרון הסמוכים אך רובם מהמרכזים העירוניים במישור החוף, כמו רעננה,פתח תקוה ותל אביב. ישיבת בני חיל שומרון משרתת משפחות דתיות שבניהם סובלים מקשיי קשב וריכוז. הישיבה היא מוסד חינוכי יחיד מסוגו בכל מרכז הארץ. באים אליו נערים מכל חלקי הארץ. בישיבה לומדים היום 60 תלמידים בכיתות ז' עד י"ב .

בחודש ניסן תשס"א, מרץ 2001, נהרגו שניים מתלמידי הישיבה בהמתינם להסעה. ארבעה תלמידים אחרים נפצעו, שנים מהם קשה. בחודש אדר תשס"ב, פברואר 2002.


תולדות הישיבה[edit]

הישיבה התיכונית בני חיל שומרון נוסדה בשנת התשנ"ח (1998) כדי לענות על הצרכים הייחודיים של נערים דתיים אשר להם הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות ( ADHD - Attention-deficit and hyperactivity disorder וD - Attention-deficit disorder).

את הישיבה ייסדה קבוצת הורים מקדומים שבה היו חברים אסתר כריש ז"ל, מושי אשר ודוד להב יבדל"א, אשר שמה לה כמטרה וכיעד לתת מענה לצרכים של בניהם למרות הקשיים בלימודים, שלעיתים השפיעו גם על ההתנהגות. הם הובילו קו משמעותי וצלול שאין כל מקום לפשרה ביצירת מקום ראוי לבניהם, ואדרבא, מצוינות ומקצועיות היא הדרך היחידה אשר תיתן מענה למציאות שלא קיבלה פתרון בשום מקום אחר. כך קמה הישיבה מתוך ראיה כי במסגרת זו הצוות, יחד עם ההורים, יעשו כל שביכולתם למצוא את הדרך אל נפש הבנים, לנווט אותם ולעזור להם לממש את עצמם ואת הפוטנציאל העצום הגלום בהם.

שמה של הישיבה – "בני חיל" – נבחר בהשראת עצת יתרו למשה רבנו למנות "אנשי חיל" אשר יסייעו לו בהנהגת בני ישראל (שמות יח, כא).

האתגר החינוכי[edit]

ילדים אשר להם קשיי קשב וריכוז מתקשים להתמקד בהשגת יעדים חינוכיים מורכבים. לעתים קרובות הם פועלים באימפולסיביות ויש להם קושי לשבת למשך פרקי זמן ארוכים במסגרת הכיתתית המסורתית. רבים מילדים אלה נתברכו ביכולת אינטלקטואלית גבוהה ביותר, אך בהעדר מענה הולם לצורכיהם המיוחדים, רק יחידי סגולה מביניהם מצליחים לממש את הפוטנציאל שלהם בכיתות הרגילות. כאילו לא די בכך, ילדים רבים אשר להם קשיי קשב וריכוז סובלים גם ממגוון ליקויי למידה נוספים.

מתבגרים עם קשיי קשב וריכוז פגיעים במיוחד. במקרים רבים הישגיהם הנמוכים בבית הספר משפיעים באופן הרסני על כל תחומי חייהם – החל באובדן ההערכה העצמית וכלה בנטייה לנשור ממסגרות חינוכיות ולהתנתק מכל מחויבות דתית.

תפיסה חינוכית[edit]

התפיסה החינוכית, טיפולית של הישיבה מתבססת על מודל שהגה פסיכולוג ותיק ומנוסה ויושם לראשונה בירושלים. המסגרת הלימודית בישיבה כוללת תוכנית לימודים מלאה לתלמידי כיתות ז' עד י"ב. מספר התלמידים בכיתה אינו עולה על 15, כדי לאפשר התייחסות מלאה לצרכים המיוחדים של התלמידים. מחנך הכיתה נוכח במקום בכל שעות הלימודים ומסייע למקד את תשומת לב הנערים בחומר הנלמד. צוות החינוך המיוחד עובד עם התלמידים באופן פרטני, מסייע להם בהבנת החומר הלימודי ומדריך אותם כיצד להתגבר על ליקויי הלמידה השונים. היחס הגבוה בין מספר מורים לתלמידים ממלא תפקיד מכריע בהצלחת הישיבה, אך גם מטיל עליה עול תקציבי כבד.

משימה מיוחדת[edit]

ישיבת בני חיל נטלה על עצמה משימה שלא תאמן. הישיבה מתחייבת לסייע לכל נער יהודי, יהיו מגבלותיו אשר יהיו, לממש את מלוא יכולותיו, ובמקביל להתגדל בכל מקצועות התורה באווירה תורנית וערכית. ישיבת בני חיל שומרון מעודדת כל בחור ללמוד, להעמיק את שורשי אמונתו ולהתפתח לאזרח אחראי בחברה היהודית והישראלית. השער להצלחה נפתח בפניו.

חלק מהתלמידים עברו כבר בתי ספר אחדים, והגיעו לישיבת בני חיל לאחר שלא השתלבו במסגרות קיימות. חלקם לומדים בפעם הראשונה להכיר בליקויי הלמידה שלהם ומתמודדים עם חוויה רגשית קשה בפני עצמה. אחרים הישיבה מקבלת אותם כפי שהם והם נהנים מתמיכת סביבה לימודית המזהה את הפוטנציאל הטבעי הטמון בהם.


הערות שוליים[edit]

  1. ישיבה נוספת בשם זה יש בירושלים


קישורים חיצוניים[edit]