ישיבת הגולן

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

ישיבת הגולן היא ישיבת הסדר השייכת למרכז ישיבות בני עקיבא. הישיבה משלבת לימוד תורה עם שירות צבאי בכל יחידות צה"ל. הישיבה שוכנת ביישוב חיספין שבדרום רמת הגולן ולומדים בה כ-250 תלמידים. בראש הישיבה עומד הרב יואל מנוביץ'. הישיבה ממשיכה את האידאולוגיה של ישיבת מרכז הרב וחלק מהרבנים, כולל הרב מנוביץ', הם בוגרי ישיבה זו.

היסטוריה ופעילות[edit]

הישיבה נוסדה בשנת 1973 בשטח מחנה צבאי סורי נטוש בתחום היישוב רמת מגשימים, ביוזמת הרב אריה בינה, ראש הישיבה התיכונית נתיב מאיר, על ידי קבוצת בחורים מבוגריה. בתחילת דרכה עמדו בראשה מספר רבנים, בהם הרב יגאל אריאל והרב מרדכי הלפרין. במשך שנים רבות עמד בראשה הרב אמנון שוגרמן.

בי"ז בכסלו תשל"ו (20 בנובמבר 1975) חדרה לישיבה חוליית מחבלים מסוריה ורצחה שלושה תלמידים: מיכאל נדלר, בן ציון ליבוביץ' ונחום פניגשטיין (שני האחרונים - אורחים תלמידי ישיבת הר עציון). בשנת 1976 עברה הישיבה ליישוב חיספין הסמוך, על מנת לחזקו. ביישוב הוקמה קריית הישיבה, ובה בית המדרש "היכל השלושה" הקרוי על שם הנרצחים.

במסגרת הישיבה פועל "מכון הראל", על שם בוגר הישיבה סגן הראל שרם, היוזם ימי פעילות ערכית וחווייתית לתלמידי בתי ספר תיכוניים מכל רחבי הארץ. כמו כן מטפח המכון את אתר תל סאקי, אתר מורשת קרב ממלחמת יום הכיפורים.

בשנים האחרונות, קבוצה מתלמידי הישיבה ובוגריה עברה ליישוב מבוא דותן, בו הוקמה שלוחה של הישיבה שנועדה לחזק את ההתיישבות היהודית בצפון השומרון.

בתשע"ב פרש הרב שוגרמן מראשות הישיבה והתמנה לנשיא הישיבה. החליפו בתפקיד הרב יואל מנוביץ, ששימש לפני כן כר"מ בישיבה.

בצוות רבני הישיבה ניתן למנות הרב אהרן איזנטל רב היישוב חיספין, הרב משה לסקר, הרב ישי סמואל רב המושב יונתן, הרב יהושע וואן דיק רבה של רמת מגשימים, הרב עודד שוגרמן בנו של הרב אמנון שוגרמן, הרב טוביה בר-אילן, הרב נתנאל אריה, הרב מנשה שמרלובסקי, הרב מרדכי פרנקו, הרב שי וינטר והרב גדעון ביר. בעבר כיהן הרב יחזקאל דאום כר"מ עד לפטירתו בשנת תשנ"ה .

פרויקט ממריאים בגולן בשנת תש"פ 2019 התחיל פרויקט מיוחד ממראים בגולן פרויקט לשילוב מסלול הסדר .ובנוסף התנדבות בצבא של נערים עם צרכים מיוחדים מידי בוקר התלמידים ייסעו בהסעות מיוחדות לבסיס ברמת הגולן, שם הם יתנדבו, בליווי של איש צוות, לתפקידים מותאמים וישרתו את המדינה. אחר הצהריים התלמידים יחזרו לבית המדרש, ישתתפו בלימוד תורה ישיבתי ויבנו את עולמם הרוחני והחברתי. תלמידי המסלול יהיו חלק בלתי נפרד מחיי הישיבה, הן מבחינת המגורים והן מבחינת הפעילויות המיוחדות שתיזום הישיבה.הרב יואל מנוביץ' ראש ישיבת הגולן אמר: "פרויקט של בעלי מוגבלויות בישיבת הגולן הוא הדבר הכי טבעי שיש. אין מקום עם שלוות נפש ורוחב לב, כמו רמת הגולן". הרב הוסיף ואמר: "לימוד התורה המיוחד של הנערים המיוחדים, יחד עם ההתנדבות לצה"ל היא תרומה לנו. תרומה להם, ותרומה לכל עם ישראל".[[מסלול "הסדר" לנערים עם צרכים מיוחדיםhttps://www.inn.co.il/News/News.aspx/422274א

יובל טלר, מנכ"ל חברת "כנרת – שירות רווחה" שתלווה את הפרויקט, מבטיח להורים ולתלמידים ליווי צמוד בכל שעות היממה, וכן אווירה של בית חם ואוהב. הוא מדגיש: "כל אחד מהתלמידים יקבל הכנה אישית, מותאמת לו, ליציאה לחיים עצמאיים בקהילה".

בוגרים ידועים[edit]

קישורים חיצוניים[edit]

ממראים בגולן lp1.webduck.co.il/ממריאים-בגולן/