מדרשה לבנות

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
Error creating thumbnail: File missing
לימוד בחברותא במדרשת שילת - התקבל מהרב שי גרין עבור הויקיפדיה העברית

מדרשה לבנות או "מדרשה תורנית לבנות" הוא מוסד חינוכי ללימודים תורניים לבנות. בדרך כלל לומדות בו מסיימות שרות לאומי, אך גם מצויות בו בנות הלומדות באולפנות או משרתות בשרות לאומי.

מטרת הלומדות במדרשות ללמוד תורה, להעשיר ולבנות את עולמן הרוחני ולהרחיב את ידיעותן בספרות התורנית וכן זה במסגרות מתאימות, כמו פנימיות.

תוכנית הלימודים והתכנים הנלמדים במדרשות משתנים ממדרשה למדרשה וכוללים לימודי אמונה ומחשבה, הלכה, חסידות, מידות ומוסר, ובחלק מהמדרשות -תלמוד. במדרשות מתקיימת פעילות חברתית עניפה המעשירה ומגבשת את הבנות.

המדרשות מאורגנות ב""פורום המדרשות התורניות לבנות" , עמותה המאגדת בתוכה כ – 25 מדרשות תורניות לבנות הפזורות ברחבי הארץ, שבהן לומדות כ – 1000 בנות, לפני ואחרי שרות לאומי, בתוכנית מלאה, ועוד כ – 2500 נשים ונערות בתוכניות חלקיות.

מספר המדרשות לבנות הולך וגדל וכיום יש מספר רב של מדרשות בעלות אופי משתנה. חלק מהמדרשות מזוהות עם "פמיניזם הדתי", לדוגמה מדרשת מגדל עוז ומדרשת לינדנבאום. חלקן מזוהות יותר עם הקו השמרני המסורתי, לדוגמה מדרשת הרובע ומדרשת אביב. ישנן מדרשות "שילוב" המשלבות שירות לאומי ולימודי תורה יחד. השילובים השונים הם כדלקמן:

שרות לאומי[edit]

מדרשות אלו מיועדות בעיקר לבוגרות אולפנה. הבנות מבצעות שרות לאומי באזור המדרשה ובשאר שעות היממה הן לומדות לימודי קודש, מצויות בסדנאות לאומנות, פעילויות חברתיות ומודרכות לחיי משפחה. המסגרת זאת פועלות מדרשת ראשית במעון, מדרשת טל מנשה בצפון השומרון ומצוי בטל מנשה. מדרשת נגה בקדומים ועוד.

שרות צבאי[edit]

במספר מדרשות קיימת תוכנית המשלבת שירות צבאי יחד עם הלימודים במדרשה, שכוללת בדרך כלל שנה של לימודים במדרשה ושנתיים של שירות צבאי ב"חיל החינוך והנוער" או ב"חיל המודיעין". המדרשות אלו הן מדרשת לינדנבאום, מדרשת עין הנצי"ב ומדרשת ירוחם. במספר מדרשות קיימת תוכנית המשלבת שירות צבאי יחד עם הלימודים במדרשה, שכוללת בדרך כלל שנה של לימודים במדרשה ושנתיים של שירות צבאי בצ.ה.ל . המדרשות אלו הן מדרשת לינדנבאום, מדרשת עין הנצי"ב ומדרשת ירוחם.

לימודים גבוהיים[edit]

בקבוצה אחרת של מדרשות קיימת תוכנית הלימודים רגילה הכוללת לימודי קודש. מלבדה, מתקיימות מסגרות לימודים אקדמיות. במדרשת בינת ללימוד במדרשת מעמקים והמכללת ירושלים בבית וגן ירושלים - לימודי הוראה והשנייה במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון - תוכנית "יחדיו" - המשלבת לימודי קודש ולימודי מקצוע באריאל . לימודי הקודש במדרשה מוכרים במוסדות האקדמאיים ונחשבות למילוי חלק מחובת תוכנית הלימודים לתואר האקדמי.

לחיזוק התודעה היהודית[edit]

אלו מדרשות המיועדות לבעלות תשובה.

שילוב משולש[edit]

מדרשת נגה בקדומים מקיימת את המסלולים הבאים:

  1. שירות לאומי בכפר סבא וביישוב קדומים.
  2. עבודה לאלה הרוצות ללמוד במדרשה בשילוב עבודה בשכר. מציאת העבודה נעשית באופן עצמאי, ע"י הבנות, בסיוע צוות המדרשה.
  3. למודים

קישורים חיצוניים[edit]