מכון פוע"ה

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
קובץ:Puah heb.JPG
הלוגו של מכון פוע"ה

מכון פוע"ה - פוריות ורפואה על פי ההלכה הוא מכון לפוריות על פי ההלכה.

המכון משלב בין ההלכה היהודית לרפואה המודרנית בכל תחומי החיים, לרבות בתחומי הפוריות, הגינקולוגיה והבית היהודי. תחום ההלכה מתבסס על הסכמתם של פוסקי הלכה ותחום הרפואה מתבסס על הרפואה בארץ ובעולם. המכון מספק שירותי ייעוץ בחינם, לכלל הציבור: דתי לגווניו, חילוני ומוסלמי.‏[1]

היסטוריה[edit]

המכון הוקם בשנת 1991 בעקבות בקשתו של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו מהרב מנחם בורשטין, המכהן עד היום כראש המכון, להקים גוף שייתן מענה להיבטים ההלכתיים ברפואה המודרנית. הרב אליהו ליווה את המכון בכל שלביו ושימש כמקור הסמכות ההלכתי של המכון.

הנהלת המכון ממוקמת בשכונת גבעת שאול שבירושלים. בשנת תשנ"ח (1998) נפתח סניף של המכון בארצות הברית, ואחריו נפתחו סניפים נוספים באזורים בהם מתגוררות קהילות גדולות של יהודים: ארצות הברית, צרפת, אוסטרליה וקנדה.

צוות המכון[edit]

המכון הוקם ומנוהל בעיקר על ידי רבנים המזוהים עם הציונות הדתית, והוא מקיים קשרים הדוקים עם רבנים מכלל המגזרים הדתיים‏[2]. קשרים אלו מאפשרים למכון לשרת את כלל הציבור בישראל ובכללם החרדים.

תחומי הפעילות[edit]

פעילות המכון מתחלקת לשלשה תחומים עיקריים:

  1. ייעוץ, ליווי, ופסיקה בשאלות רפואה והלכה
  2. פיקוח הלכתי על טיפולי פוריות
  3. מחלקת הדרכה

ייעוץ, ליווי ופסיקה - רפואה והלכה[edit]

פעילות הייעוץ והליווי של המכון מכוונת בראש ובראשונה לזוגות אשר חווים בעיות פוריות או קשיים אחרים הקשורות לבניית המשפחה (לדוגמה - קשיים ביחסי אישות, אבחון טרום לידתי של מומים ומחלות ועוד). הייעוץ כולל הכוונה תמיכה נפשית במהלך טיפולי פוריות, והפנייה לרופאים המתמחים בבעיות ספציפיות. בנוסף, הייעוץ כולל הדרכה הלכתית, על מנת לאפשר לזוג לטפל בבעיותיהם תוך שמירה על כללי ההלכה. פעילות הייעוץ והליווי מתבצעת על ידי רבני המכון, ולעתים ליווי זוג נמשך שנים, עד שהם זוכים להיפקד בפרי בטן. תחום נוסף בו המכון מקיים פעילות ייעוץ והכוונה הוא טהרת המשפחה. במכון בית הוראה, והרבנים המשיבים במכון מייעצים במגוון שאלות ובכלל זה בענייני מראות דמים ובשאלות הנוגעות לתכנון המשפחה[3]. הייעוץ במכון ניתן ללא תשלום.

פיקוח הלכתי על טיפולי פוריות[edit]

המכון בשיתוף משרד הדתות מציע לזוגות המעוניינים בכך שירות השגחה ופיקוח הלכתי על טיפולי הפוריות שהם עוברים. בפרט, המשגיחה מאמתת את הפרטים האישיים. מטרת אימות הפרטים היא למנוע החלפת זרע הבעל בזרע של גבר אחר, והחלפת הביצית המופרית של הזוג בביצית מופרית של זוג אחר. השירות מוצע במרבית בתי החולים בישראל והמכון מכשיר משגיחות למלא את התפקיד. המכון פיתח מתקן בשם "הפוענית" המשמש לנעילת העוברים במהלך שירות ההשגחה, ולא ניתן לפתוח אותו ללא נוכחות המשגיחה. עד הפעלת מערך הפיקוח, יהודים שומרי מצוות רבים נמנעו מטיפולי פוריות, ובעקבות הפעלתו נפתחה בפניהם אפשרות זו‏[4]. לפי נתוני המכון, עד היום הצליח צוות זה למנוע 35 טעויות אנוש.

קיימים שני מסלולים של פיקוח:

  1. פיקוח מלא - במרפאות פוריות השותפות במסלול זה, ניתן לקבל פיקוח הלכתי מלא על טיפולי הפוריות ללא כל תשלום. מסלול זה קיים בין השאר בבית החולים ביקור חולים בירושלים.
  2. פיקוח בהזמנת הזוג - מסלול זה מתאפשר במרבית בתי החולים בישראל, ובמסגרתו הזוג מקבל פיקוח הלכתי תמורת תשלום המסובסד על ידי משרד הדתות.

מחלקת הדרכה[edit]

שיעורים הרצאות וקורסים[edit]

רבני המכון, ובראשם הרב בורשטיין מקיימים מערך שיעורים והרצאות ברחבי הארץ, במסגרתם מועבר לציבור הרחב הידע שהצטבר במכון בתחומי רפואה והלכה, וטהרת המשפחה. מערכי הרצאות מועברים גם בכוללים בהם לומדים הלכות נידה, במטרה להעניק לרבנים לעתיד ידע וכלים בתחומי הרפואה המודרנית והפוריות תוך בחינת יחסם להלכה. במכון מתקיימים קורסים לרבנים שלמדו הלכות נידה ומבקשים להשתלם בהוראה מעשית בשאלות בטהרת המשפחה ובמראות דמים. המכון משתף פעולה עם אוניברסיטת בר-אילן וביחד מארגנים קורס "ייעוץ בקדושה לחיי אישות"[5].

הדרכת חתנים וכלות[edit]

הדרכת חתנים וכלות נועדה להעניק לבני הזוג העומדים להינשא כלים הלכתיים ונפשיים לקראת הקמת ביתם. ההדרכה כוללת לימוד הלכות טהרת המשפחה, וכן עיון והכנה בנושאים הקשורים לזוגיות ולמשפחה. במכון מתקיימים שיעורים ופגישות הכנה עם חתנים וכלות לקראת נישואיהם. בנוסף מתקיימים במכון תוכניות להכשרת מדריכי חתנים וכלות.

הכשרת בודקות טהרה[edit]

על מנת בתהליך ההיטהרות של האישה מתקופת איסור הנידה, על האישה לבדוק שהדימום המחזורי פסק. במקרים בהם קיים פצע פנימי, קשה מאד להבחין בין הדימום המחזורי לבין הדימום מהפצע, מה שמקשה מאד על נשים במצב זה להיטהר. על מנת להתמודד עם הבעיה, המכון מכשיר צוות של אחיות המוסמכות לבצע בדיקה של האישה, המכונות "בודקות טהרה". האחיות עובורת הכשרה רפואית-הלכתית, וכן מתמחות אצל רופאי נשים המכשירים אותן.

ספריה[edit]

למכון ספריה בנושאי רפואה והלכה. בספריה יש ספרים, מאמרים, חוברות וקטעי עיתונות העוסקים בהלכה ורפואה בכלל ובפוריות בפרט. הספרייה ממוקמת במשרדי המכון בירושלים. למכון חנות שבה ניתן לקנות מוצרים השייכים לתחומי הגינקולוגיה, הפוריות ויחסי אישות.

הפולמוס סביב כנס גינקולוגיה והלכה[edit]

החל מראשית המאה ה־21 עורך המכון יום עיון שנתי בנושא "גינקולוגיה והלכה". הכנס פתוח לגברים ונשים (בישיבה נפרדת), ונואמים בו גברים בלבד, לפי הנחיית הרב מרדכי אליהו ובהתאם לנוהגי הציבור החרדי המשתתף בכנסים. לקראת הכנס של שנת 2012, שנערך זמן קצר לאחר פרוץ פולמוס ציבורי על הדרת נשים בישראל, יצאו הארגונים "קולך" (שמחה על כך גם קודם לכן) ו"ישראל חופשית" בקמפיין נגד הכנס שכלל קריאה להחרים גינקולוגים שישתתפו בו. בעקבות זאת ביטלו את השתתפותם רוב הרופאים שהוזמנו להרצות בכנס, תוך שחלקם מבקרים את הדרת הרופאות מלהרצות בכנס‏[6]. בתגובה של מכון פוע"ה נמסר שרק גברים נושאים דברים מסיבות הלכתיות. הרב בורשטיין הצר על "גורמים המנצלים בצורה צינית ותוקפנית את האווירה הציבורית השוררת כיום, ומנסים לקדם את האג'נדה שלהם על גבו של מכון פוע"ה" ‏[7]. בעקבות הקריאות להחרמת הכנס, הודיע המכון כי הוא יערוך בקיץ כנס נשים שבו תשתתפנה מרצות ורופאות‏[8].

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים[edit]

הערות שוליים