נועם אלימלך

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
נועם אלימלך
No'am Elimelech.jpg
שער הספר, דפוס למברג תרכ"ו
מחבר רבי אלימלך מליז'נסק
תחום חסידות
נושא פרשיות השבוע
דפוס ראשון למברג תקמ"ח
הסכמות ר' זאב וולף ב"ר אלעזר- אב"ד ליז'נסק; ר' שמואל ב"ר משה פנחס- אב"ד פרשעוורסק; ר' יששכר בער מזלאטשוב; ר' אליעזר הלוי הורביץ מטרניגראד; ר' אברהם משה ב"ר צבי הירש מפשעוורסק ורבי יעקב יוסף ב"ר יהודה לייב מאוסטרהא.

נועם אלימלך הוא ספר המכנס את תורותיו של רבי אלימלך מליז'נסק, הנחשב לאחד מספרי היסוד החשובים ביותר בתורת החסידות. הספר התחבב מאד על לומדי תורת החסידות, וזכה לשבחים גדולים מצד אדמו"רים רבים.

ר' אלימלך ציווה שהספר יודפס רק לאחר פטירתו, משום שלא רצה לקנות לעצמו שם בחייו[1], ואכן הספר הודפס לראשונה מיד לאחר פטירתו בשנת תקמ"ח בעיר למברג (לבוב) שבגליציה, ומאז הודפס במאות מהדורות.

החשיבות שמיוחסת לספר בעולם חסידות[edit]

הספר קנה מקום מרכזי ביותר בתורת החסידות, ונחשב לאחד הספרים העיקריים בהבנת עיקרי שיטתה. הוא מצוטט בחרדת קודש באופן תדיר למדי על ידי האדמו"רים השונים בספריהם. בקרב חסידים רבים, נחשבת החזקת הספר כסגולה לשמירה.

רבי מנחם מנדל מרימנוב אמר כי הוא מסוגל להבין מעט מהדברים הכתובים בספר רק לאחר טבילה במקווה בערב שבת. רבה של ליז'נסק, ר' זאב וולף, התבטא על הספר בהסכמתו: "מילין עילאין קדישין, בספר ספירת דברים קדושים אשר מושכים את הלב ליראה וקדושה, ואורו עיני כי טעמתי מעט הדבש... והמה מתוקים לחיך ונכנסים ללב". ר' העשיל מ טלוסא אמר כי מי שיכול להבין את הספר, בכוחו להחיות מתים.

מבנה הספר[edit]

הספר מחולק לשני חלקים. בחלקו הראשון, המהווה את רוב הספר, מובאות תורתיו על פי סדר פרשיות התורה (למעט פרשיות ויקהל, ניצבים, וילך ופרשת וזאת הברכה), תורות שאמר בסעודה שלישית. בחלקו השני, הנקרא ליקוטי שושנה ובו לקט תורות קצרות על פסוקים מהתנ"ך ומאמרי חז"ל.

בחלק מן המהדורות הוסיפו את ה"צעטיל קטן"- לקט הנהגות מוסר שכתב ר' אלימלך, את התפילה שחיבר לומר לפני התפילה, לקט הנהגות נוסף הנקרא "הנהגות האדם" ואגרות מבנו ר' אליעזר תחת השם "אגרת הקודש".

תוכן הספר[edit]

אחד המושגים שבהם עוסק רבי אלימלך ביסודיות בספר הוא מושג ה"צדיק", כפי שמבארת אותו תורת החסידות. העיסוק במושג זה בספר הינו יסודי ומרכזי, עד שהספר זכה לכינוי "ספרן של צדיקים" (לעיתים כהשוואה לספרו של רבי שניאור זלמן מליאדי "תניא" המכונה "ספרן של בינונים").

לקריאה נוספת[edit]

  • גדליה נגאל, מבוא לספר נועם אלימלך, בהוצאת מוסד הרב קוק, ירושלים תשל"ח.

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים

  1. הסכמת רבה של ליז'נסק, ר' זאב וולף , לספר