נעים בן אליהו

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

מתוך הויקיפדיה העברית: הרב נעים בן אליהו (ד' בחשוון ה'תרפ"ד 14 באוקטובר 1923 - ו' באלול ה'תשע"ד 1 בספטמבר 2014) רב השכונת הבוכרים בירושלים וראש ישיבת בן איש חי. נולד בד' בחשון ה'תרפ"ד בעיר העתיקה בירושלים להרב סלמאן אליהו, מקובל שעלה מבגדאד לפי הוראת רבו ה"בן איש חי", ולאמו מזל בת רבי שאול ושמחה צדקה, אחותו של הרב יהודה יהושע חיים צדקה ונכדת אחותו של רבי יוסף חיים (ה"בן איש חי"). העוני בביתם היה רב ובגיל שש עשרה נפטר אביו. בצעירותו למד אצל הרב עזרא עטייה ורבי צדקה חוצין (השני).

בראשית דרכו, ובדומה לאחיו הבכור ר' אפרים בן אליהו, הרב מרדכי אליהו וחכם שמעון בן אליהו, בחר בשם נעים בן אליהו.

בילדותו למד בתלמוד תורה בני ציון, ואחר כך בישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה אצל הרב עזרא עטייה, יחד עם ידידיו הרב עובדיה יוסף והרב בן ציון אבא שאול.

היה לוחם בהגנה ואף נפצע בקרבות מלחמת השחרור, נישא לרחל, כיהן כמורה בסמינר הישן בירושלים והקים בית ספר בשכונת קטמונים בירושלים.

שימש במשך שנים כרב בשכונת הבוכרים בירושלים. היה מקורב לרב עובדיה יוסף.

פטירתו והלוויתו[edit]

נפטר בו' באלול ה'תשע"ד.

המקובל חכם נעים השאיר צוואה ובה ביקש כי לפני ההלוויה יקראו את שיר השירים ובשעת הלוויה ישירו משירת הבקשות והפיוט 'לך אלי'.

רב צפת בן אחיו הרב שמואל אליהו ציטט בהלוויה דברים שאמר אביו הרב הרב מרדכי אליהו על חכם נעים, "רבנים יש הרבה, חכמים זה חכם נעים. הייתה לו חוכמת הפשט והנסתר עד כדי כך שהרב אמר עליו שהוא הגדול שבמקובלים, מצד שני הייתה לו יכולת לקרב גם אנשים רחוקים מאוד. היה מסתיר את עצמו בלי שום תארים ובלי שום סממנים חיצונים והכול בפשטות וזו הדרך האמיתית. רבנים יש הרבה וחכם יש אחד, חכם נעים".

נכדו של חכם נעים, הרב יקיר בן אליהו ספד לסבו, "הוא לא רק סבא אלא מורה הדרך של כולנו. שלש חומות היו למשפחת בן אליהו, הרב מרדכי אליהו זצ"ל, הרבנית רחל וחכם נעים. חומה נפלה בעם ישראל, חומה נפלה בשכונת הבוכרים וחומה נפלה במשפחת בן אליהו. סבא אני אוהב אותך".


ראש ישיבת נהר שלום, הרב בניהו יששכר שמואלי אמר, "ירושלים עיר הקודש מלווה את אחד מיקירי וחכמי ירושלים. לא סתם בחר הרב יצחק כדורי זצ"ל להתפלל איתך כל שבת. נהניתי ממך מהתורה, מענווה, מהדרך, אשריך".

ראש ישיבת אור החיים, הרב ראובן אלבז אמר, "אנחנו מלווים למנוחות את אחד מזקני הדור. מלווים אדם גדול בענקים שהעמיד תלמידים הרבה ועשה רבות למען יהדות ספרד והקים תלמידים הרבה. אביהם של הרב מרדכי אליהו והרב נעים בן אליהו היה הרב סלמאן אליהו שהיה מקובל חשוב ותלמיד ה"בן איש חי".

נטמן בהר המנוחות, בחלקת המקובלים ובחלקת הבבלים בסמיכות להרב יצחק כדורי ועוד מקובלים רבים בחלקה הקרובה לאחיו הרב מרדכי אליהו. זכותו תגן בעדנו.