עזרא הסופר

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

עזרא הסופר היה "סופר מהיר בתורת משה אשר נתן ה' אלוקי ישראל"‏[1], הקים את כנסת הגדולה, היה כהן ומהעולים לארץ ישראל בתחילת תקופת בית שני.

עליית עזרא[edit]

עזרא הסופר עולה לארץ כאשר הכתוב מייחס אותו עד לאהרון הכהן: "וְאַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה בְּמַלְכוּת אַרְתַּחְשַׁסְתְּא מֶלֶךְ פָּרָס עֶזְרָא בֶּן שְׂרָיָה בֶּן עֲזַרְיָה בֶּן חִלְקִיָּה. בֶּן שַׁלּוּם בֶּן צָדוֹק בֶּן אֲחִיטוּב. בֶּן אֲמַרְיָה בֶן עֲזַרְיָה בֶּן מְרָיוֹת. בֶּן זְרַחְיָה בֶן עֻזִּי בֶּן בֻּקִּי. בֶּן אֲבִישׁוּעַ בֶּן פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הַכֹּהֵן הָרֹאשׁ" עזרא מתואר כ" סֹפֵר מָהִיר בְּתוֹרַת מֹשֶׁה" שעולה לארץ ברשות מלך פרס שגם נותן לו כל בקשתו. עזרא עולה יחד עם קבוצת כהנים ולווים לירושלים, כאשר ייתכן והקמת המשכן עוררה את עלייתם. בפסוק מובא כי מטרת עלייתו היא לדרוש וללמד בקרב העם את תורת ה'. עזרא עולה יחד עם כתב מאת ארתחשסתא המלך שממנה אותו למנהיג הדתי בירושלים ורשות שלטונית לאכוף את דינו באזור ולהעניש באופן כספי ואף בעונש מוות וגלות בעת הצורך. עזרא מקבל זהב וכסף לקניית קורבנות ולשאר צרכי המקדש וכן רשות לקבץ כספים לתרומה מאחרים. בנוסף, עזרא מקבל את כלי המקדש שהוחרמו מבית המקדש הראשון וכן המלך מצווה את הפחות שבדרך מסעו של עזרא לסייע לו. ארתחשסתא מבקש כי העם יעבוד את הקב"ה על אדמתו על מנת שלא יהיה קצף על מלכות פרס ואף נותן פטור ממיסים לעובדי המקדש‏[2].

לקריאה נוספת[edit]

הקודם:
-
מעתיקי השמועה הבא:
תקופת הזוגות

הערות שוליים

  1. עזרא, ז', ו'.
  2. במלכות פרס רווחה המחשבה כי יש לעבוד את "אלוהי המקום" וממילא אף שלא עבדו לה' במקומם, רצו שיעבדו את ה' "במקומו" כלומר בארץ ישראל