ראש אמנה

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

ראש אמנה הוא ספרו של רבי יצחק אברבנאל אשר סיים את כתיבתו בשנת 1496 והודפס בקושטא בשנת 1505 בתוספת "שירים שעשה החכם הר' יהודה אברבנאל בן השר המחבר על ספר ראש אמנה" - דברים שכתב בנו יהודה אברבנאל בפתיחה לספר. מנחם קלנר הדיר את הספר והוסיף לו מבוא וכינה אותו ראש אמנה לדון יצחק אברבנאל . הספק יצא לאור בהוצאת "אוניברסיטת בר-אילן.

מנחם קלנר כתב על הספר כי הוא האיר את מורכבות המונח "עיקרים" ואת האסכולות השונות בנושא, ומנתח את גישתו המיוחדת של אברבנאל למושג רב-פנים זה. ב"ראש אמנה" מאמץ אברבנאל גישה חד- משמעית לנושא הכפירה כל מי שטועה באמונה יהודית כל שהיא נחשב כופר המאבד חלקו בעוה"ב. קלנר בהקדמתו ל"ראש אמנה" מסביר את המניעים ההגותיים וההיסטוריים שהביאו את אברבנאל לעמדה חריפה זו.

דברי יהודה אברבנאל[edit]

בעמוד הראשון להדפסה משנת 1505 מובאים 'שירים של בנו רבי יהודה אברבנאל: מקור קטע זה והקטעים הנוספים

יסודות דת לעדת אל נתונה אשר היתה אוי אצלו אמנה
הדר הדור ורב אומן חקרה גביר יצחק אברבנל אמנה
ואיכה תערוך ספר לספרו ואין להשוות אלי ירדן אמנה
הלא זה גן ועץ חיים בתוכו אמת פריו ועלהו אמנה
דרוש סיני דרוש הר האלקים ומה לך אל שניר חרמון אמנה
ובו שרשי וראשי האמונות לזאת אבי קרא ראש אמנה
תם

יהודה אברבנאל מציין את נושא הספר שרשי וראשי האמונות .

הקדמת המחבר[edit]

רבי יצחק אברבנאל מתחיל את ספרו בתאור מוצא משפחתו - משפחת דוד המלך והוא כתב: "אמר יצחק בן לאדוני שר וגדול בישראל, אדון יהודה אברבנאל, משרש ישי בית הלחמי מזרע דוד נציג ומצוה לאומי." הוא עובר לתאור גורלו של עם ישראל במלאות שנתיים לגירוש ספרד:" מעם מפוזר ומפורד, גלות ירושלם אשר בספרד." בגלות היה לאברבנאל אפשרות ללמוד חכמת ישראל לפרטיה:" ראה ראיתי במראות הצובאות הרמות והנשאות הדוברות בתורת ה' צבאות, ובדברי הנבואות, חכמות נפלאות. בצדק נוראות". ללימוד נוסף לו גם הניסיון המדיני :"ובחצריהם ובטירותם לבי ראה ועיני רואות, טוב טעם ודעת זך ונקי משגיאות, דברי חכמים וחידותם טובות ובריאות. אך אמנה כי מששתי את כל כל , קם תשואות מלאות. וכי חפשתי אמחתות דעותיהם המסולאין נבהלתי מראש". הוא ניסה למצוא תשובות בכל מקום אפשרי ועל זה בא הספר לדבר.

ואז הוא פונה לציבור שלו בדברי חיבה :" את עני עמי בני ציון היקרים בידיעת יסודי תורת ה' ושרשי אמונה אלהי העברים, אשר אמונתם מחוייבת לטובים ולישרים".

תוכן הספר[edit]

הספר כולל 24 פרקים. הוא מביא את העיקרים של הרמב"ם, של האחרים, ההסתיגויות מהן ודעתו. הספר כולו מכיל 38 עמודים.

בפרק הראשון הוא מציג את י"ג עיקרים של הרמב"ם בשפה שלו. כמו "והיסוד הא' מציאות הבורא יתברך". בתפילתנו כתוב:" א' - אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. שֶׁהַבּוֹרֵא יִתְבָּרַךְ שְׁמוֹ הוּא בּוֹרֵא וּמַנְהִיג לְכָל הַבְּרוּאִים. וְהוּא לְבַדּוֹ עָשָׂה וְעוֹשֶׂה וְיַעֲשֶׂה לְכָל הַמַּעֲשִׂים: (מציאות ה') - רק הבדל בניסוח.

הפרק השני עוסק בדעות חכמים שבאו אחריו רבי חסדאי קרשקש (1340-1410). הפרק השלישי דן בספקות שהעירו על העיקרים. הפרקים הבאים עוסקים בעיקרים עצמם ודנים בכל אחד לגופו.