רבי אברהם אבלי הלוי גומבינר

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
Nuvola apps kcmpartitions.png יש להשלים ערך זה
ערך זה עשוי להיראות מלא ומפורט, אך הוא אינו שלם, ועדיין חסר בו תוכן מהותי. הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. ראו פירוט בדף השיחה.

רבי אברהם אבלי הלוי גומבינר היה מגדולי הפוסקים האחרונים, מחבר פירוש מגן אברהםעל חלק אורח חיים שבשולחן ערוך, שנמנה על הפירושים החשובים והמשמעותיים לחלק זה, והינו בעל השפעה רבה על עולם ההלכה.

תולדות חייו[edit]

נולד בשנת שצ"ה או שצ"ז בגומבין שבפולין. למד אצל רב העיר ר' יעקב יצחק גומבינר, שהיה קרוב משפחתו. בגיל שמונה עשרה ראה ברצח אביו על ידי קוזקים. לאחר מכן נתמנה לראש ישיבה ודיין בקאליש. נפטר בג' בתשרי שנת תמ"ג.

ספריו[edit]

מגן אברהם[edit]

ערך מורחב - מגן אברהם

ספר מגן אברהם של חלק אורח חיים נכתב בהיותו בן 30. הוא נתפשט מאוד והוציא לו שם בכל פולין, עד שהפך לאחד הפירושים הבסיסיים ביותר לחלק זה. על פי החלטת "ועד ארבע ארצות", בכל מחלוקת בחלק אורח חיים מוכרעת ההלכה על פי דברי המגן אברהם.

על המגן אברהם התחברו מספר פירושים, המרכזיים שבהם הם "מחצית השקל" לרבי שמואל קעלין ו"פרי מגדים" לרבי יוסף תאומים מלבוב.

שאר ספריו[edit]

לקריאה נוספת[edit]

קישורים חיצוניים[edit]

תקופת חייו של רבי אברהם אבלי הלוי גומבינר על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

הערות שוליים


הספר זכה לתפוצה נרחבת ובכל ענייני אורח חיים פסקו רבני פולין וגרמניה את ההלכה על פיו. ר' אברהם גומבינר כתב את פירושו "מגן אברהם", הכולל ליקוט של מקורות מכל ספרי השו"ת, ונחשב כספר יסוד בפסיקת ההלכה. נעזר בספרו של רבי חיים בנבנשתי: כנסת הגדולה.