רבי דוד בורנשטיין

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

רבי דוד בורנשטיין היה האדמו"ר השלישי מסוכטשוב ומראשי אגודת ישראל.

ראשית ימיו[edit]

ר' דוד נולד בר"ח אלול תרל"ז לאביו רבי שמואל בורנשטיין השם משמואל. רבי דוד התחנך אצל סבו הגדול, רבי אברהם בורנשטיין בעל האבני נזר, והיה לתלמידו המובהק. סבו אמר עליו "נכדי יש לו שכל מקיף מן הקצה אל הקצה". בשנת תרס"ז התמנה לרב בווישוגרד ועשה בה גדולות. הוא הקים בה ישיבה על פי נוסח סוכוטשוב והייתה הישיבה לשם דבר. עם פרות מלחמת העולם הראשונה עבר ללודז'.

תחילת כהונתו[edit]

עם פטירת אביו בתרפ"ו הוכתר ע"י כל חסידי סוכוטשוב כרבם. רבי דוד הקים בלודז' ישיבה גדולה, ע"ש סביו, "בית אברהם". בראש הישיבה העמיד את הרב אריה צבי פרומר ,לימים ראש ישיבת חכמי לובלין, והיו בינהם קשרי הערכה רבה ועבודה משותפת בחינוך הבחורים.

רבי דוד לקח גם חלק פעיל ביותר בהנהגת הציבור החרדי בפולין והיה חבר נשיאות של מועצת גדולי התורה ומראשי אגודת ישראל בפולין. כרבים מאדמו"רי פולין יחסו לארץ ישראל היה חם ואוהב ועודד את חסידיו לעלות לארץ ולתרום כספים רבים ליישוב הארץ.

בימי השואה[edit]

עם כיבוש לודז' ע"י הגרמנים נתפס רבי דוד עם שאר רבני העיר והוא עונה והושפל ברחובות העיר. חסידיו הצליחו להבריחו לוורשה בזהות בדויה כדי שהגרמנים לא יתנקלו לו. רבי דוד היה למרכז רוחני חשוב בגטו ורשה והיה עורך בחשאי טישים ודואג לחסידיו בחירוף נפש. רבי דוד אף הקים ישיבה בגטו והעמיד בראשה את הרב פרומר שנסיונם בחינוך הבחורים היה ידוע לכל. הישיבה פעלה במרתף של אחד מבתי הגטו והבחורים היו עוסקים שם בתורה במסירות נפש על התורה.גם בזמנים הקשים והבלתי אפשריים הדגיש לעיני כל רבי דוד על חשיבות לימוד התורה על פי תורת בית סוכטשוב. בח' כסלו תש"ג נפטר מדום לב בביתו בגטו והוא נטמן בבית העלמין היהודי בוורשה ללא שהנצאים ימ"ש נגעו בגופו. הלוויתו נערכה ברוב עם ע"י הרב של ורשה אך מכיוון שלא היה ניתן לסמן את הקבר לא ניתן לזהות כיום את מקום קבורתו.


הקודם:
רבי שמואל בורנשטיין
אדמו"רי סוכאטשוב הבא:
רבי חנוך העניך בורנשטיין