רבי חנניה יום טוב ליפא טייטלבוים

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

רבי חנניה יום טוב ליפא טייטלבוים היה האדמו"ר מסיגט, בעל "קדושת יום טוב".

נולד בו' בסיוון תקצ"ו בסטראפקוב לרבי יקותיאל יהודה טייטלבוים מסיגט, בעל ייטב לב". למד מפי רבי חיים מצאנז. נשא את בתו של רבי מנשה הורוויץ מרופשיץ, אולם לא נולדו לו ממנה ילדים והוא רצה לגרשה. אשתו סרבה, והוא נשא בהיתר מאה רבנים את בת דודו, רבי יואל אשכנזי מזלוטשוב. בשנת תרכ"ד התקבל לרב בטעטש. בשנת תרמ"ג החל למלא את מקום אביו כרב ואדמו"ר בסיגט. בזמנו, גדלה חסידות סיגט, ומספר החסידים הגיע לכמה אלפים. בזמנו, חזרה המחלוקת הקשה בין חסידות סיגט לחסידות ויז'ניץ,שפרצה כתוצאה ממינוי שוחט ע"י האדמו"ר מויז'ניץ ללא ידיעת הרבי מסיגט. כתוצאה ממחלוקת זו, פרשו חסידי ויז'ניץ מהקהילה, וייסדו קהילה נפרדת בשם "קהילת הספרדים". מחלוקת זו הונצחה בספרים "מלחמת מצווה" (המנציח את הצד של סיגט) ו"אוהב משפט" (המנציח את הצד של ויז'ניץ).

ר' חנניה יום טוב ליפא היה קנאי קיצוני, והתנגד לתנועות חדשות שקמו בימיו, ובייחוד ידועה התנגדותו החריפה והתקיפה ביותר לתנועה הציונית, בה דבקים ממשיכיו עד היום.

נפטר בסיגט בכ"ט בשבט תרס"ד. שני בניו המשיכו אותו באדמו"רות: רבי חיים צבי טייטלבוים כיהן כאדמו"ר מסיגט, ורבי יואל טייטלבוים ייסד את חסידות סאטמר

בין תלמידיו נמנה רבי אליעזר פיש- האדמו"ר מביקסאד.

דברי תורת נקבצו לספרים "קדושת יום טוב" על התורה והמועדים.

תקופת חייו של רבי חנניה יום טוב ליפא טייטלבוים על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן