רבי משולם זושא מאניפולי

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

רבי משולם זוסיא (זושא) וייסבלום מהאניפולי היה מגדולי צדיקי החסידות בדור השלישי, אחיו של רבי אלימלך מליז'נסק. נחשב לסמל התמימות וטוב הלב בחסידות.

תולדות חייו[edit]

אביו היה ר' אליעזר ליפא וייסבלום. בצעירותו החל לעסוק בקבלה, וגזר על עצמו גלות יחד עם אחיו ר' אלימלך, תוך שהם חיים חיי עוני ודוחק. החל להתקרב אל המגיד ממזריטש, וישב בבית מדרשו. על אף גילו הצעיר, החשיבו אותו בני החבורה של המגיד וכבדוהו. בשנת תקל"ג נפטר המגיד בעיר אניפולי, ור' משולם המשיך להנהיג את החסידים בעיר. דמותו נחשבה למופלאה בעיני צדיקי דורו, ואף גדול תלמידי המגיד רבי שניאור זלמן מליאדי בקש ממנו "הסכמה" לספרו התניא והתבטא כלפיו בהערכה גדולה. הוא קרב את האחים רבי שמואל שמעלקא מניקלשבורג ורבי פנחס בעל ההפלאה לחסידות.

נפטר לאחר מחלה ממושכת בב' בשבט תק"ס, ונקבר באניפולי על יד המגיד ממזריטש ורבי יהודה לייב הכהן בעל "אור הגנוז". מצבותיהם נהרסו בשואה, ולאחריה הוקם ציון מחודש על קבריהם, יחד עם צדיקים נוספים שנקברו בסביבתם.

ר' זושא התחתן פעמיים. מזיווגו הראשון נולד בנו ר' צבי מנחם שמילא את מקומו באניפולי, ומזיווגו השני נולד בנו ר' ישראל אברהם שהיה אב"ד טשערני-אוסטרהא. שושלת חסידות הורנוסטייפל יצאה מצאצאיו.

ספריו[edit]

לקריאה נוספת[edit]

  • שמחה רז, הנאהבים והנעימים: האחים רבי זושא ורבי אלימלך מליז'נסק, הוצאת יריד הספרים תשס"ט.

קישוים חיצוניים[edit]