שיחה:גיוס בני הישיבות

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

דף פופוליסטי או ערך תורני[edit]

נושא גיוס בחורי ישיבות הוא נושא אקטואלי המושך הרבה 'אש', תשומת לב, מטענים נפשיים ורייטינג. ולכן צריך לשקול היטב האם הוא נצרך (ראה שיחה: הדרת נשים). ואשמח לשמוע את ההתייחסות המשתמשים.

גם אם כן, ונחוץ ערך כזה, יש לבנות אותו לא כאתר 'הידברות' (של הרב זמיר כהן) או 'שופר' (של הרב אמנון יצחק), אלא כאנציקלופדיה תורנית, המתמקדת בשאלות היסוד: האם גיוס לצה"ל הוא "מלחמת מצוה"? אם לא, האם ישנן סיבות אחרות להתגייס? האם מותר לאדם להיכנס לסכנה כזו? ועל גביהן לשאול: האם חובה זו (בהנחה שיש) - מוטלת על לומדי תורה? כמה? איך מגדירים ומבררים מי לומד תורה? ושאלות נוספות: האם יש להימנע מלהתגייס בשל העובדה שמדובר במסגרת לא דתית? (וזה המקום להתייחס לנושאי צניעות, כשרות, שבת, חינוך, השתתפות עם רשע ועוד) האם יש איסור להתגייס מחמת שמקבלי ההחלטות עדיין אינם שומרי תורה ומצוות?

החלוקה הדיכוטומית בין המגזרים היא לא מתאימה לוויקישיבה, בשל רדידותה. רבני הציונות הדתית נמצאים במגוון עמדות (יש הקוראים לגיוס גם של לומדי התורה, יש המתנגדים לכך, ויש הטוענים שצריך לקצר להם את השירות; יש הרואים בשירות הצבאי מלחמת מצווה ויש המתנגדים לכך; ועוד כהנה וכהנה), וכך גם רבני הציבור החרדי (יש הטוענים שאסור להתגייס ויש הטוענים שמותר רק עדיף שלא; יש הטוענים שהפטור הוא רק ללמודי תורה ואחרים חייבים להתגייס, ויש הטוענים שאסור לאף אחד להתגייס; יש המתנגדים לגיוס מחשש לביטול תורה, יש המתנגדים מחשש התקרבות לעולם החילוני, יש המתנגדים למדינה ולשיטתם שירות צבאי הוא סיוע לעבירה - כיבוש הארץ מהגויים הכרוך במרידה באומות העולם ועלייה בחומה, יש החוששים מסיבות אחרות; ועוד כהנה וכהנה).

חודש טוב! --למאי נ"מ? (שיחה) 02:12, 13 בפברואר 2013 (IST)