שיחה:מערת המכפלה

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

בקשתי רשות על השימוש בחומרים מהאתר:"שלום רב כתבתי ערך על מערת המכפלה בויקישיבה. להלן הקישור: עשיתי שימוש בחומר שלכם, בעיקר בתאורי נוסעים.אני מקווה כח הדבר מקובל עליכם אגב. תוכלו לקחת ממני תאור של מצוי באתר על ביקורו של רבי משולם מוולטרה וְתֵן טַל וּמָטָר לִבְרָכָה עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וְשַׂבְּעֵנוּ מִטּוּבָהּ , דניאל ונטורה, דניאל ונטורה 22:39, י"ט בחשוון ה'תשס"ט (IST)

האם קבלת תשובה מהאתר? נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 14:38, כ' בחשוון ה'תשס"ט (IST)
עוד לא. כאן השימוש רחב יותר מדי עבור "שימוש הוגן". אם לא אקבל תשובה יהיה עלי למצוא את המקור לכל דבר. וְתֵן טַל וּמָטָר לִבְרָכָה עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וְשַׂבְּעֵנוּ מִטּוּבָהּ , דניאל ונטורה, דניאל ונטורה 14:53, כ' בחשוון ה'תשס"ט (IST)
החלפתי את המקור לבנימין מטודלה, קיצרתי שני אחרים. רק התאור של הרבי מגור עדיין גדול מדי. וְתֵן טַל וּמָטָר לִבְרָכָה עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וְשַׂבְּעֵנוּ מִטּוּבָהּ , דניאל ונטורה, דניאל ונטורה 15:45, כ' בחשוון ה'תשס"ט (IST)


היה זה בעקבות מידע כי באותו יום עומדים לערוך פרעות התושבים היהודיים בחברון[edit]

מקורות המאמתים זאת. במהלך ישיבות הועדה התברר שמקורות מודיעין של צה"ל והשב"כ דיווחו על התקפה צפויה של ערבים כנגד יהודים, בתקופת פורים. לא פחות מתשעה קצינים העידו כדברים האלו, ובהם אל"מ משה צין - קצין אג"מ של פיקוד מרכז,[ 95 ] אל"מ אמנון סופרין - קצין מודיעין של פיקוד מרכז,[ 96 ] רס"ן דב סטלמן - המפקד של מתחם מערת המכפלה,[ 97 ] סא"ל עמי בורגר - קמב"ץ פיקוד מרכז,[ 98 ] רס"ן דן רשף - קצין מודיעין של חטיבת חברון,[ 99 ] אל"מ שלום גולדשטיין - המושל הצבאי של חברון,[ 100 ] סגן אילן ביטון - סגן המפקד של מתחם מערת המכפלה,[ 101 ] סגן יצחק חמודות - מפקד פלוגת שריון, בשרות סדיר; היחידה הצבאית ששמרה בפועל על מתחם המערה[ 102 ] ואל"מ יואב גלנט.[ 103 ] על פי עדויות אלו, כבר שבועיים וחצי לפני הארוע זרמו למערכת הבטחון ידיעות ברורות בדבר התקפה גדולה כנגד יהודים. ידיעות אלו תכפו והלכו לקראת פורים, ורס"ן דב סטלמן אף העיד על דוחות מודיעין המתריעות על טבח מתוכנן ביהודים בדרכם אל מערת המכפלה [ בפורים.[ 104 [ שניים מאנשי המודיעין (שב"כ) בקשו למסור מידע מפורט יותר בנושא, בדיון שיתקיים בישיבה סגורה.[ 105 מר ישראל בן אהרן שירת בחמ"ל המנווט את פעילותם הבטחונית של כוחות הבטחון. הוא מדווח לועדת שמגר על ארועים שנרשמו בחמ"ל בשבוע שלפני פורים. ובהם: מבוקש חמוש ברובה אוטומאטי מסוג קלצ'ניקוב התחמק ממחסום של צה"ל, בדרכו לחברון. לתוך העיר הוחדרה מכונית תופת, ובעיר הסתובבו שלושה רכבים גנובים, בעלי לוחיות זהוי צהובות, ובתוכן מבוקשים נושאי נשק.[ 106] ההתראות מתרבות, והן הולכות ומתמקדות על בוקרו של יום פורים עצמו, בו מתרכזים, מידי שנה, אלפי יהודים במערת המכפלה. סגן יצחק חמודות האחראי על היחידה הצבאית ששמרה על מתחם המערה, בעדותו לפני ועדת שמגר אומר שכל ההתראות, הפקודות וההסברים שהופצו ע"י הדרג הבכיר בימים שקדמו לפורים,

{95 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 69-70 ] {96 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 83-84 ] {97 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 125 ] { 98 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 136 ] {99 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 198 ] [100 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 242 ] [ 101 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 453 ] [ 102 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 926 ] [.2052 , 103 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 2010 ] [. 104 ] מוצג 1081 ] [ , 105 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 84 ] [106 ] ברוך הגבר ע' 446 , מוצג 1137 ]

ההתראות מתרבות, והן הולכות ומתמקדות על בוקרו של יום פורים עצמו, בו מתרכזים, מידי שנה, אלפי יהודים במערת המכפלה. סגן יצחק חמודות האחראי על היחידה הצבאית ששמרה על מתחם המערה, בעדותו לפני ועדת שמגר אומר שכל ההתראות, הפקודות וההסברים שהופצו ע"י הדרג הבכיר בימים שקדמו לפורים, התייחסו להתקפה מתוכננת נגד היהודים במשך תפילתם במערת המכפלה בפורים בשעה שבע וחצי [ בבוקר.[ 107 גם העתונאים יגאל אמיתי ויצחק קינן מדווחים, מפי מקורות מודיעין בכירים, שהחמאס תכנן התקפה גדולה נגד היהודים במערת המכפלה בעיצומו של יום הפורים.[ 108 ] גם סמל קובי יוסף, אשר שמר בפתח מערת המכפלה, העיד בפני ועדת שמגר, שבימים שלפני פורים הוזהרו לגלות עירנות מיוחדת ולבדוק הנכנסים בקפידה, כי קיים 'מידע חם' שמחבלים שמחבלים ערבים ינסו להחדיר מטעני נפץ לתוך אולמות המערה. ביומן של ערבים ינסו להחדיר מטעני נפץ לתוך אולמות המערה.[ 109 ] ביומן של חדר המבצעים של המינהל האזרחי של נפת חברון נרשם ביום חמישי יג' באדר ( 24 בפברואר) בשעה תשע וחצי בבוקר, שברחבי חברון מופץ כרוז מטעם החמאס שביום שישי 25 בפברואר (דהיינו פורים) תתקיים התקפה גדולה של החמאס בחברון. דבר כרוזים אלו הובא לידיעת התקשורת הישראלית, ובעיתון 'ידיעות אחרונות' שהודפס בחמישי בלילה (דהיינו שש שעות לפני האירוע במערה) נכתב: 'מבוקשי עז א-דין אל קאסם הודיעו לתושבי העיר באמצעות כרוזים, הודעות ברמקולים וכתובות על קירות, לאגור מזון לקראת עוצר ממושך, בשל כוונתם לבצע פיגוע גדול. ערביי חברון ובנותי [107 ] פרוטוקול ועדת שמגר ע' 927 עדות סגן יצחק חמודות: 'כל ההתראות וכל ההסברים שניתנו בדפים ] ובפקודות היו להיערך היערכות מיוחדת לתפילת החג של היהודים בשעה שבע וחצי בבוקר'.

האם זה מספיק בשבילך. וְתֵן טַל וּמָטָר לִבְרָכָה עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וְשַׂבְּעֵנוּ מִטּוּבָהּ , דניאל ונטורה - שיחה 14:52, 25 בנובמבר 2008 (IST)