שיחה:סוציאליזם

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

למגיב על הדף - הדרך להגיב על דפים היא בדף השיחה שלהם. מעתיק את תגובתך לכאן. Shyk (שיחה) 21:42, 4 ביולי 2017 (MSK) מגיב אנונימי כתב:

  • דף זה לוקה בחסר משמעותי! איך מסירים אותו?*

דף השיחה: נראה כאילו הכותב נתקל בפסוק יחיד בספר עמוס ופירש אותו בצורה רחוקה מאד מן הפשט וההקשר וע"פ דעותיו האישיות. יש מקום לערך משמעותי יותר בנושא עם דגש על מצוות שמיטה, יובל, איסור ריבית ועוד, אך הצורה המגויסת בה הערך כתוב כעת אינה נסבלת בשום אופן. עד כאן העתקת דברי המגיב לדף השיחה.


תגובתי: מקווה שתעזור לי בכמה נקודות לגבי הערך הזה: אני מחפש ביטוי תורני שניתן לכתוב בו את הערך, ואז אצור הפנייה מסוציליזם אליו. זה צריך להיות ביטוי שמקביל לביטוי סוציליזם, בשפה תורנית. אשמח לעזרה.

לעצם העניין, הפירוש שהובא הוא פירוש רש"י, לא פירוש של הכותב. השיוך שלו לסוציליזם ברור, משום שהוא מדבר על איסור שימוש בכוח כלכלי שנמצא אצל עשירים כדי ליצור מצב שבו העניים הופכים לעניים עוד יותר ממה שהיו.

בוודאי שדרושים עוד מקורות. אני מתכוון להביא בעז"ה. אשמח עם תסייע בכך. שים לב לכותרת שהנחתי.

תודה רבה Shyk (שיחה) 21:51, 4 ביולי 2017 (MSK)

אני: יש ביטויים של עזרה למסכנים ומצוות צדקה אך אין כל עניין בסוציאליזם עצמו ביהדות. יש דברים אשר נוגעים במעט כמו דיני השמיטה והיובל אך ברור כי אין ההלכה דוגלת בסוציאליזם בתור ערך. צדקה היא מצווה אישית ומצוות עשה. בנוסף ממליץ לך לקרוא את המאמר הבא http://www.daat.ac.il/daat/toshba/halacha/lishelat-2.htm של הרב חיים נבון בו הוא מראה שאין לא קפיטליזם ולא סוציאליזם כערך בהלכה, אולי רק ערכים שנושקים לסוציאליזם וגם הרבה מהם חכמים ביטלו כיוון שהבינו שלא ממש עובד (היתר עסקא, פרוזבול ועוד..).
בנקודה ספציפית יותר, הנביא מדבר על חוסר צדק של המערכת ולא של האנשים הפרטיים כמו שהיה מתבקש בקפיטליזם

עקיבא ס. (שיחה) 23:24, 4 ביולי 2017 (MSK)

מזדהה עם חלק מדבריך. אני חושב שצריך להכניס את זה בצורה כלשהי לגוף הערך. אעבוד על כך בעז"ה. Shyk (שיחה) 11:51, 6 ביולי 2017 (MSK)
הערה לשימת לב לגבי הביטוי שכתבת "חכמים ביטלו". Shyk (שיחה) 10:36, 7 ביולי 2017 (MSK)

תודה על הההפנייה למאמר של הרב נבון, הכנסתי אותו לקריאה נוספת בערך. Shyk (שיחה) 10:41, 7 ביולי 2017 (MSK)