שיחת משתמש:Yeshivaorgil/ארכיון 2

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

דף זה הוא דף ארכיון של דיון שהסתיים. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


לוח שנה עברי[edit]

תודה רבה, אך אני מצטער אך עדיין לא הבנתי כיצד מ

468ח -908314ש -2068514י


ע"י חלוקה ל 24 שעות מגיעים ליום אחד, לתוצאה:

468ח -10ש -2106360י ואיך מכאן ע"י חלוקה ל7 מגיעים ל

נהפוך גם כל 7 ימים לשבוע אחד, שוב - באותה הדרך:

468ח -10ש -4י -300908שבועות


אם אני מחלק את מספר השעות ל24 כלומר 908314/24 אני מקבל 37846.417 וכו'.

אשמח לקבל  את דרך החישוב המפורטת. ו-תודה רבה רבה!!!!!!
תשובה במייל נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 17:02, כ"ח בחשוון ה'תשס"ט (IST)

מנחה (קרבן)[edit]

לדעתי שם הערך צ"ל קרבן מנחה שזהו שם יותר פשוט. הערך מנחה צריך להקרא בשם תפילת מנחה. אפרים 15:09, י' בכסלו ה'תשס"ט (IST)

כן, אני רואה מה אתה אומר. נעשה ממנחה פירושונים. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 15:11, י' בכסלו ה'תשס"ט (IST)
נעשה נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 17:27, י"א בכסלו ה'תשס"ט (IST)

חפץ חיים[edit]

שם זה מפנה לדף פירושונים שבעייני מיותר. הרב ישראל מאיר הכהן "נמצא" בערך על שמו. גם כשנקרא בכינוי, נקרא החפץ חיים ולא חפץ חיים. כמו כן, בערך חפץ חיים (ספר) ההבהרה שמדובר בספר מיותרת, ושם הערך צריך להקרא חפץ חיים. (כדי לעשות את ההעברה צריך למחוק את דף הפירושונים) אפרים 16:23, י' בכסלו ה'תשס"ט (IST)

התלבטתי בשאלה. בסופו של דבר נראה שאעשה כדבריך. כל עוד אלו שני ערכים בלבד ניתן לעשות {{פירוש נוסף}} על הערך ולהשמיט את דף הפירושונים. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 16:51, י' בכסלו ה'תשס"ט (IST)
טופל נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 17:27, י"א בכסלו ה'תשס"ט (IST)

ערכים מהאנציקלופדיה התורנית המרוכזת שהושמטו[edit]

ישנם ערכים שע"פ התרשמותי היו כתובים באנציקלופדיה התורנית המרוכזת אבל לא נכנסו לויקישיבה מכיוון שיש כבר ערכים באותם שמות. אם נכון הדבר, אני חושב שחבל להפסיד את המידע שקיים באנציקלופדיה, שמן הסתם יתרום לאתר. יש לראות כיצד לשלב את המידע בערכים הקיימים. אפרים 22:14, י"א בכסלו ה'תשס"ט (IST)

תודה על הערתך. כשהערכים הוכנסו נוצרה רשימה של התנגשויות כאלה. בע"ה בזמן הקרוב נשווה בין הערכים. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 14:10, י"ב בכסלו ה'תשס"ט (IST)

קרדיט[edit]

הערכים מנחה ערבית ושחרית נוצרו ע"י הIP212.179.134.33 והועברו על ידי לתפילת מנחה וכו'. יש צורך לתת קרדיט לIP זה בדף שיחה? אפרים 22:58, י"א בכסלו ה'תשס"ט (IST)

אין צורך. אם תביט בהיסטוריה תווכח כי הקרדיט נשמר גם לאחר שינוי שם הערך. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 14:11, י"ב בכסלו ה'תשס"ט (IST)
כל זה אכן נכון בהעברה רגילה, אבל העברתי בגזור והדבק כי בשמם החדש של הערכים היתה כבר הפניה (לדוג' ראה תפילת שחרית). אפרים 21:48, י"ב בכסלו ה'תשס"ט (IST)
הסתכלתי. אתה צודק. אני לא כל כך מכיר את הנהלים, כלומר, קצת מוזר לי לתת קרדיט למשתמש אנונימי - כתובת IP אינה יכולה לזהות משתמש. אולי בכל זאת כן ראוי להזכיר את העניין בדף השיחה. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 18:21, י"ג בכסלו ה'תשס"ט (IST)
נראה לי שאין צורך לתת קרדיט למי שכותב בלי שם משתמש, כי לכאורה אינו מעוניין בשמירת הקרדיט לIP שלו. אם הוא יכתוב בדף שיחה של ערך, סביר להניח שהוא לא ירצה לחתום בכתובת הIP שלו. בעניין משתמש זה, אתה יכול לראות שהוא לא חתם בדפי שיחה (לדוגמה ויקישיבה:שו"ת וגם בשיחה:הרב צבי טאו). וחוץ מזה, כמו שכתבת, כתובת IP אינה יכולה לזהות משתמש. אפרים 18:53, י"ג בכסלו ה'תשס"ט (IST)

הערכים מהאנציקלופדיה המרוכזת בעייתיים מאד[edit]

הם כתובים בצורה חסרת פרטים ולא אנציקלופדית.
נוסף על כך - הם לא ערוכים כקישורים לערכים אחרים. - אלישע זהבי שכח לחתום.

לא ראיתי עדיין את הערכים, אבל בקשר לקישורים הפנימיים, זו פשוט עבודה שיש לעשות אותה. - שמובבה 16:54, י"ג בכסלו ה'תשס"ט (IST)
מה שנקרא בעגת הויקי - קצרמרים. אכן, אלו לא ערכים אנציקלופדיים שלמים, הם קצרים מאוד וייתכן שגם חסר בהם חומר. הכנסת ערכים אלו נועדה ליצור לוויקישיבה בסיס להתקדם ממנו ולא להציג ערכים מושלמים. כפי שאמר שמובבה, יש עבודה. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 18:20, י"ג בכסלו ה'תשס"ט (IST)

הערה מרכזית לענ"ד של למאי נ"מ?[edit]

יישר כח על פיתוח ויקישיבה. היא עברה כמה התקדמיות משמעותיות מכניסתי הקודמת לאתר.

אם תמשיכו לפתח כך את ויקישיבה, בסוף היא תהיה מפותחת לא פחות מהאתר Yeshiva.org, שהוא אחד מהאתרים התורניים הכי טובים ברשת (- אם לא הטוב שבהם -), הן מבחינה טכנולוגית (כל האופציות הכי מתקדמות: וידאו, שאל את הרב, פורום, מאמרים, חנות, קישורים ועוד), והן מבחינת התוכן (המגוון: אמונה, חסידות, גמרא, הלכה, אקטואליה ועוד) והרמה (מדברים אזוטוריים ושווים לכל נפש עד דברים המיועדים לת"ח המתמקצעים בתחום ספציפי).

יישר כח!!!


כמה הערות בעניין אופיה של אנצקלופדית-אינטרנט:[edit]

ע"מ להפוך את ויקישיבה לנוחה לשימוש צריך לקבוע כללי עריכה חדים ונורמות קבועות, ולהתערב יותר בעבודת הציבור. ונפרט:

  • ערכים

בויקישיבה צריך להשגיח שהערכים יהיו נוחים, כוללים ומדוייקים.

לדוגמא, חסר באתר ערך "חנוכה". לעומת זאת, ישנם כמה ערכים (נס חנוכה, נר חנוכה וזאת חנוכה) הכוללים את רוב ענייני החג. אבל, דיני ימי החנוכה (הספד/תענית/סעודות), תפילותיהם (הלל/תחנון) ומנהגיהם (אכילת מאכלי חלב ולביבות) - אין להם מקום בקטגוריות אלו. (ישנם חסרונות נוספים בחלוקה זו ואכמ"ל).)

כעת ראיתי שדוגמא זו תוקנה, ונוסף הערך חנוכה, תודה רבה ויישר כח.

דוגמא נוספת: כדאי היה לעשות ערך "קניין כסף", ובתוכו לעשות ענף: "קניין כסף מטלטלין". בפועל, נעשה ערך כסף (קניין) - העוסק בקניין כסף בקרקעות, עבדים ועוד; וערך כסף במטלטלין - העוסק בקניין כסף במטלטלין.

בנוסף, צריך לעשות ערך מתאים לקניין שטר, שנשמט משום מה. (טעות הדומות?)


  • ניסוח (הערה על קטגוריה:יסודות וחקירות)

בויקישיבה צריך להקפיד על כללי העריכה שנקבעו. רובו של הספר "קובץ יסודות וחקירות" (מאת הרב אחיקם קשת שליט"א), בנוי על מטבעות לשון המתאימות ללמדנים, ולא להמון הרחב. הדברים מגיעים לכך שאפילו בערכי הבסיס יש בעיקר הגדרות והסברים למדניים, ולא הסברים טריווילאיים המובנים גם לילד בכיתה ח' שנתקל במושג בגמרא או בשאלות בחוברת עבודה.

יתירה מזו, מטבעות הלשון שלו - בחלקן - הינן הגדריות יחודיות שפיתח המחבר בכשרונו, ואינן מטבעות הלשון המקובלות (לדוגמא: הוא מחלק את הקניינים לארבעה סוגים: תמורה, רשות, ראיה לגמירות דעת, והפגנת בעלות - ראה בערכים [[קניינים]], [[חליפין]], [[כסף (קניין)]], [[חזקה (קניין)]] ועוד). כמובן, ניתן להשתמש במטבעות לשון יחודיות, בתנאי שהן מובנות לקורא, ולא שהן סתומות וטעונות הסבר והרחבה מרובה.

הגדיל לעשות המחבר הנ"ל, בכמה מקומות, ועשה ערכים ממונחי-יסוד שטבע בעצמו. לדוגמא: חוזק ההכרעות. דברים אלו מתאימים לספרו המוצלח של המחבר, אך לא לאנציקלופדיה.

אגב, פעמים רבות המחבר כותב וע"ע (= ועיין ערך) ולא סימן את המילה, ע"מ שניתן יהיה לעבור בלחיצת עכבר.


  • חלוקה לנושאים

דבר נוסף שצריך לקבוע בויקישיבה, הוא החלוקה לנושאים ונושאי משנה, וכן מניעת כפילויות.


  • הסברים טכניים

כמו כן, כדאי שיהיה דף שיכלול הסברים טכניים למתקשים: כיצד כותבים מקוות באפור, כיצד מכניסים קישור לאינטרנט, כיצד יוצרים מסגרת או ציטוט.

ברכות יישר כח ותודה רבה[edit]

תשובות ללמאי נ"מ?[edit]

  1. ייקל עלינו אם תתחבר לחשבונך.
  2. לגבי שני הנושאים הראשונים שהעלית - ויקישיבה קמה מתוך כמה ספרים כדי לתת בסיס ולא להתחיל עבודה מאפס. אמנם, ההערות שהערת במקומן וראוי לשפר את מה שצריך.
  3. חלוקה לנושאים קיימת בקטגוריות (ראה: ויקישיבה:עץ קטגוריות). בתחילת הדרך היא היתה פשוטה מאוד, עם הזמן הסתבכו דברים, אכן, צריך לעשות שם סדר, בע"ה אקח את זה על עצמי, מי שרוצה להצטרף - מוזמן.
  4. הסברים טכניים ניתן למצוא בתמיכה טכנית. אם חסר לך משהו שם - ניתן להעלות בקשה אצלי או בשו"ת ובע"ה העניין יטופל, אם וכאשר...

בברכה, נפתלי, הנהלת האתר • שיחה 14:19, כ"א בכסלו ה'תשס"ט (IST)

תשובה לתשובתכם[edit]

אכן, הייתה בעיה כלשהי שמנעה את התחברותי (החזרתי דוא"ל אליכם עם ההסבר), אך סידרתי זאת. עמכם הסליחה.

הספת דעה ללא מקור בתוך ערך[edit]

המשתמש:212.179.134.33 כתב בערך יגדל (אולי צריך לתקן ל"הינו אדון עולם, וכל נוצר יודה גדולתו ומלכותו).

ובשיחת משתמש זה כתבתי:

יש לך מקור לתיקון כזה? אם כן - כתוב את המקור. אם לא - אל תכתוב הערות בגוף הערך על סמך סברתך. תוכל להעלות זאת לדיון בדף השיחה של הערך.

אשמח אם תכתוב את דעתך/מדיניות האתר בנושא זה. אפרים 23:12, כ"ד בכסלו ה'תשס"ט (IST)

הערה:[edit]

לדעתי יש מקום לתקונים כאלו גם בהערות שוליים, ולא רק בדף השיחה. למאי נ"מ? 23:20, נר ראשון של חנוכה, אור לכ"ה בכסלו ה'תשס"ט.

אשמח אם תגיב[edit]

בערך נר חנוכה כתבתי בסוף: "ערך זה, כמו שאר ערכי, לקוח מהאנציקלופדיה הנ"ל, וכרוך בזכויות יוצרים למחבר. היות וערך זה נערך בהקף גדול הרבה יותר ע"י הגולשים, השמטנו מהערך המקורי של האנציקלופדיה - כל מה שהובא בערך זה ממקורות אחרים. במידה ולא יישאר מידע שנלקח מאנציקלופדה זו, יהיה ניתן לוותר על הזכויות יוצרים למחבר - בתיאום עם האחראים - ע"י השמטתו מהקטגוריה הנ"ל".

אבקש שתסתכל שם (מבנה הערך בפרט כותר 4: "עניינים נוספים"), תבחן את הדברים, ותגיב. למאי נ"מ? שכח לחתום

שכחתי להוסיף להודעה הקודמת:[edit]

א. נראה לי שכדי לפרסם את דעתך בעניין ברבים, היות וזה נוגע לזכויות יוצרים.

ב. בקרוב אבצע עריכת הבהרה להערה זו, כדי שתראה אותה בטרם תגיב. למאי נ"מ? שכח לחתום

תשובה[edit]

כפי שמצויין בדף [[ויקישיבה:זכויות יוצרים#הגבלות_נוספות|]], הזכויות על ערכים אלו חלות על הערך המקורי שהועלה לאתר, כיוון שהוא מקביל לערך בספר, לאחר עריכה חלות עליו הגבלות ע"פ רשיון האתר (כמפורט בדף ויקישיבה:זכויות יוצרים) ולא זכויות יוצרים מלאות. כיוון שכך אני לא רואה סבה להוריד את הערך מהקטגוריה, תמיד אפשר בהסטוריה למצוא את הגרסה המקורית - היא המוגנת בזכויות יוצרים. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 13:42, כ"ח בכסלו ה'תשס"ט (IST)


חוזר לשאול[edit]

תודה רבה על התשובה. לדעתי (- ואין לי הרבה ניסיון), עדיף להוריד ערכים מהאנציקלופדיה הנ"ל (וכן לשאר הספרים שויקישיבה מכילה), משום שהקורא המתחיל איננו יודע בדיוק מה לקוח מאנציקלופדיה זו ומה לא, ואין צורך להטרידו בחיפוש גרסאות עתיקות. לענ"ד נח יותר למחוק את הזכויות יוצרים במידה ולא נשאר דבר מהערך המקורי. (כמובן, יש להשאיר את הזכויות יוצרים והשיוך לקטגוריה בורסיות הישנות של הערך). אגב, דבר זה ג"כ יהוה תעודת כבוד לויקישיבה, ככל שיותר ערכים בה יהיו ערוכים כדבעי, מבלי להשתמש באנציקלופדיות רשמיות, כמו בויקיפדיה.למאי נ"מ? 19:56, ל' בכסלו ה'תשס"ט (IST)

לא הצלחתי[edit]

מחמת הידע הקלוש וחוסר הניסיון שלי בכתב ויקי לא הצלחתי לערוך נכון את ההפניה מהערך תרומת הדשן לערך תרומת הדשן (ספר). אשמח אם תסייע בידי לעשות זאת כדבעי. מקוה שלמדתי לחתום כמו שצריך, למאי נ"מ? 13:51, ב' בטבת ה'תשס"ט (IST)

טעות בתבנית

תוקן. אפרים 18:25, ב' בטבת ה'תשס"ט (IST)

יישר כח, לא הספקתי. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 18:47, ב' בטבת ה'תשס"ט (IST)
תודה רבה! למאי נ"מ? 19:55, ב' בטבת ה'תשס"ט (IST)

זכויות יוצרים של אנציקלופדיה תורנית מרוכזת[edit]

כיצד ישמרו זכויות יוצרים על מידע מהערכים של "אנציקלופדיה תורנית מרוכזת" שהיתה בהם התנגשות עם ערכים קיימים ושולבו בערכים קיימים? הרי הזכויות הם על הגירסה הראשונית כפי שהיתה באנציקלופדיה, ואם נשייך את הקטגוריה:אנציקלופדיה תורנית מרוכזת לערכים הקיימים, לא תהיה אפשרות לדעת על אלו חלקים מהערך יש זכויות יוצרים ועל אלו לא. אפרים 23:50, ב' בטבת ה'תשס"ט (IST)

התחרות ב"הידעת"[edit]

שלום!

קיבלתי את הודעתך על תחרות עריכה בהידעת טו טבת - יג אדר. כיוון שהכנסתי לרוב התאריכים האלה כבר פינות (כמו שבוודאי אתה יודע), אבקש שתעביר את הפינות שכבר הכנסתי לתאריכים הבאים (כלומר שטו טבת-כט שבט יעברו לטו אדר -כט ניסן, בערך). חבל שהפינות שכתבתי יימחקו. כמו"כ אני מניח שיש לך שיטות לעשות זאת יותר בקלות מאשר שאני אתחיל לעשות גזור-הדבק לכל אחד בנפרד.

אשמח לשמוע שקיבלת את הודעה זו. תודה אחיקם 23:26, ח' בטבת ה'תשס"ט (IST)

ויקישיבה - אפשר ליצור באנגלית גם?[edit]

יש אפשרות שתעשו גירסה באנגלית? אם כן אני מכיר כמה וכמה אנשים שישמחו לתרום ערכים באנגלית.

אפשרות טכנית, קיימת. בשלב זה סביר להניח שפרוייקט כזה יהיה קשה לתחזק ועל כן לא מתוכנן צעד כזה בקרוב. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 14:37, י"ז בטבת ה'תשס"ט (IST)

קבלת ההערכים שלכם בקבצים[edit]

לצוות ויקישיבה שלום רב אני חייל בחיל המודיעין, המחשבים בחיל המודיעין מקושרים ברשת פנימית של חיל המודיעין, יש שם באותה רשת אנציקולפדיה בסגנון ויקיפדיה, האם יש אפשרות לקבל מכם ערכים מוכנים (בכמות גדולה) כדי להכניס לשם ובכך לזכות את הרבים? בתודה מראש רוני 0546589109

משתמש:דניאל ונטורה/הלשכה המרכזית לסטטיסיקה[edit]

אנא החזר את הערך למרחב הערכים. צמצתי אותו רק לנושאים הקשורים ישירות להיבטים תורניים. דניאל ונטורה 08:58, ט"ו בשבט ה'תשס"ט (IST)

לא ראיתי במה יש לערך המצומצם הקשר תורני. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 14:36, ט"ו בשבט ה'תשס"ט (IST)

משתמש:דניאל ונטורה/מבקר המדינה[edit]

כנ"ל. סוגיות על המפקד קיימות במקרא ועל יוקר המחיה - בלי סוף בתלמוד. ועל מבקר המדינה - ברור /אמצה עוד. לכן דרשו גם מבט על המציאות בנושאים אלה

כנ"ל. התייחסויות לסוגייה קיימות, אך לא בערך שכתבת. הערכים המדוברים כוללים מידע טכני אודות שלוחות המדינה ולא התייחסות לסוגייה התורנית. כיוון שהסוגייה התורנית היא העיקר בוויקישיבה, לא נראה לי שיש עניין להכניס ערך טרם שיש בו את המידע הזה. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 16:17, ט"ז בשבט ה'תשס"ט (IST)

קישורים לויקיטקסט[edit]

  • איך אני עושה קישור לויקיטקסט? --תולדות אדם 20:50, ט"ו בשבט ה'תשס"ט (IST)
ראה תשובה במקום השני ששאלת. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 16:17, ט"ז בשבט ה'תשס"ט (IST)