שער טיטוס

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

שער טיטוס נמצא בעיר רומא והוא בה לציין את כיבוש ירושלים בידי האימפריה הרומית. בפנים השער יש תבליט שבו נראית תהלוכת הנצחון, שנערכה שנים אחדות לפני הקמת השער. תוכן התבליט מעניין שכן אפשר לראות בו תבליטים של כלי בית המקדש.

בין השאר, בתבליט נראים מנורת המקדש, מזבח הזהב (המזבח הפנימי) ומחתות לאיסוף האפר לאחר הקרבת הקורבנות. יש המבחינים גם בכלי נגינה שלא מוכר לנו המגרפה. מנורת שבעת הקנים המופיעה על שער טיטוס היא הדגם המופיע גם בסמל מדינת ישראל.

קיימת טענה כי מנורת שבעת הקנים, לכאורה אינה דומה למנורת המקדש המתוארת במקורות.

הרב ישראל אריאל בספרו "מנורת זהב טהור" [1] דן בשאלה האם פרטי המנורה המגולפת בשער טיטוס הם ממנורת המקדש או לא.

אחד המפקפקים בעובדה המקובלת שאכן זו מנורת המקדש, היה הרב הראשי לארץ ישראל הרב יצחק אייזיק הרצוג זצ"ל [2] במאמרו העלה הרב הרצוג שתי נקודות.

  • הראשונה - העובדה שלמנורה בשער טיטוס אין רגליים.
  • השניה - העובדה שבתחתית הבסיס יש צורת דרקון. מדובר בצורה הנהוגה בין עובדי עבודה זרה, ולא

יעלה על הדעת שתוטבע על בסיס מנורת המקדש.

הרב אריאל כתב, באשר לחסרון הרגליים הוא סבור כי מדובר ברגליות קטנות שלא היו חלק מהותי של המנורה כמו בשולחן הפנים. אשר לדרקון, הרב מציין כי מניתוח פני הגילוף בשער טיטוס מסתבר, כי כלל אין במנורה דרקון! מדובר בציור של הכרובים הפונים זה אל זה, ועיטור זה נפוץ במקדש, כגון על הארון, הפרוכת והכתלים.מקור:עלון יש"ע שלנו

עובדה מעניינת נוספת שניסו להוכיח מציור המנורה הוא שקני המנורה היו עגולים. עובדה זו נתונה במחלוקת. הרבי מלובביץ' סבר שקני המנורה היו ישרים וזו מנורת זיוף שאין לסמוך עליה. ראייתו היא בעיקר משרטוט המנורה של הרמב"ם.

דעה נוספת לתירוץ הבעיות העולות מצורת המנורה היא שבסיס המנורה נשבר בשלב מסוים של לקיחתה, והרומאים בנו בסיס משלהם תחתיה, או ששמו את תחתית המנורה בתוך קופסה כדי להקל על נשיאתה.


הערות שוליים[edit]

  1. ספר זיכרון שיצא בשנה האחרונה לזכרו של הנער יוסף פריאל ז"ל שנקטף בדמי ימיו
  2. מחניים לז