הרב הושע רבינוביץ

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב ד"ר הושע רבינוביץ הוא חוקר תורני, לשעבר רבם של קיבוץ חפץ חיים ובארות יצחק וראש כולל האידרא. מחבר הספרים מאורות הרצי"ה.

ביוגרפיה[edit]

הוריו עלו מפולין לארץ ישראל בשנות השלושים. אביו גדל בבית הרב של העיירה סופרסלא, והיה תלמידהרב אלחנן וסרמן בישיבה בברנוביץ'. אמו הייתה בת למשפחה חסידית מהעיר לודז', המקורבת לחסידות ברסלב. השניים נפגשו בירושלים בגיל מבוגר יחסית, ונולדו להם שני ילדים. הבכור נפל בעת שירותו הצבאי, והצעיר הוא הרב הושע. בילדותו התגורר בכפר אברהם שבפתח תקווה.

למד בבית הספר היסודי החרדי "שארית ישראל", לימודיו בישיבה התיכונית היו במדרשיית נעם פרדס חנה.

באלול תש"ך עבר לישיבת מרכז הרב. שם למד מספר שנים וקיבל סמיכה לרבנות. קיבל מהרב אברהם אלקנה כהנא שפירא כושר לרבנות עיר.

לאחר מכן עמד בראש "כולל האידרא" בנשיאותו של הרב שלמה גורן.

לאחר כולל האידרא עבר ללמד תורה בחו"ל במשך מספר שנים ולעודד [עלייה לארץ.

בשנת תש"מ בחרו נבחר ע"י חברי קיבוץ בארות יצחק להיות רב הקיבוץ. כיהן בתפקידו 5 שנים, והמשיך לרבנות ב קיבוץ חפץ חיים לשמונה שנים נוספות.

במהלך השנים ההדיר את פירוש רבי יצחק אבוהב (השני) לטור. בשנת 1992 סיים את עבודת הדוקטורט במסגרת המחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן, עבודתו עסקה בפרשנותו של ר' יצחק אבוהב לתלמוד. לימד במשך שנים רבות כמרצה במכללת אורות ישראל, באוניברסיטת בר-אילן, וכיום מעביר ביישוב אלקנה שיעורים באופן קבוע.

בשנת 2011 הוציא את "מאורות הרצי"ה", סיכומים של שיעורים ששמע מפי הרצי"ה קוק, ובכך קיים את בקשתו של הרב להוציאם לאור. מתגורר באלקנה. חתנו הוא הרב ציון לוז.

חיבוריו[edit]

  • "מאורות הרצי"ה", סיכומים של הרב הושע רבינוביץ על פי רשימות משעת אמירתן בשנים תשכ"א - תשכ"ד. כרך א' - בראשית, שמות, ויקרא. כרך ב' - במדבר, דברים, מועדים, הוצאת מכללת אורות, תשע"א 2011 ‏[1].
  • רבינו הגדול מהר"י אבוהב - הושע רבינוביץ, אלקנה, 2012.
  • ביאור לארבעה טורים, אורח חיים - מאת רבינו יצחק אבוהב - על פי כתבי יד עם חלופי גרסאות, מקורות והערות מאת הרב הושע רבינוביץ, מכון ירושלים, תשס"ג (פורסם גם בתוך מהדורת "הטור השלם" של מכון ירושלים).

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים

  1. צופיה הירשפלד, הספר שקיים את צוואת הרב קוק, באתר ynet בפברואר 2011. לסקירת הרב אליעזר מלמד על הספר: שיחות הרצי"ה והדרכותיו, פורסם במדור 'רביבים', בעיתון בשבע, גיליון 436