הרב יצחק כדורי

מתוך ויקישיבה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יצחק כדורי
Ravkaduri.jpg
תאריך פטירה כ"ט בטבת תשס"ו
מקום פעילות ירושלים
נושאים שבהם עסק קבלה, קבלה מעשית
תפקידים נוספים ראש ישיבת המקובלים נחלת יצחק

הרב יצחק כדורי דיבה, "זקן המקובלים", מגדולי המקובלים בדור האחרון.

תולדות חייו[עריכה]

נולד בבגדד שבעיראק בשם יצחק כדורי דיבה. שנת הולדתו אינה ברורה, אך משערים כי נולד עוד בסוף המאה ה-19 לספירה הנוצרית. אביו רבי זאב דיבה, שהיה סוחר בשמים, שלח אותו ללמוד ב"בית זילכה" – מקום הוועד של חכמי בגדד, וכילד הוא פגש את רבי יוסף חיים בעל ה"בן איש חי".

עלה לארץ ישראל בשנת תרפ"ג ולמד בין השאר בישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה בירושלים, ובישיבת המקובלים בית אל. לפרנסתו עסק בכריכת ספרים בשכונת הבוכרים בה התגורר.

למד הרבה תורה וקבלה, ועסק ב"קבלה מעשית" (כתיבת קמיעות וכד'). אולם, כשנשאל[1] ענה שרק מי שמילא כריסו בש"ס ופוסקים מורשה ללמוד קבלה, ורק צדיק שלמד הלכה וגמרא רשאי לכתוב קמיעות[2]. עמד בראשות ישיבת המקובלים "נחלת יצחק" בשכונת הבוכרים בירושלים. רבים היו מגיעים אליו להתברך.

נפטר בכ"ט בטבת תשס"ו, בגיל 107 -112 (תלוי בגרסאות השונות אודות שנת לידתו), ונקבר בהר המנוחות. הודות לגילו המופלג זכה לתואר "זקן המקובלים".

נותרו מכתב ידו מחברות העוסקות בענייני קבלה וקמיעות.

הספדים ודברים לאחר פטירתו[עריכה]

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, הביע צער עמוק על פטירתו של אחד השרידים לדור ענקי תורת הנסתר והקבלה: "הרב כדורי היה צדיק ועניו. בגדולתו וצניעותו הקדיש לילות כימים לברך יהודים, להתפלל על עם ישראל, כאב את כאב הפונים אליו על כל צרותיהם והשתתף בכאבם. הרב כדורי זכה להערכה ולכבוד בקרב רבים מרבני הארץ והעולם, אשר שחרו לפתחו לזכות לברכתו".

תנועת חב"ד הביעה אבל גדול על פטירתו, כיוון שהיה ידיד חב"ד וביקר אצל הרבי מלובאויטש בביתו בברוקלין וזכה לברכות. כמו כן, הקפיד להשתתף בכל אירועי חב"ד.

יו"ר סיעת ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי, אמר עם מותו ש""כל בני ישראל היום משפחה אחת אבלה על מי שכל חייו התפלל למען עם ישראל ועלה בסערה השמיימה".

לקיראה נוספת[עריכה]

  • הרב אברהם אליעזר סופר, כתר יצחק בתוך: תולדות חכמי ירושלים, ירושלים תשס"ו.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים[עריכה]

  1. מתוך ראיון בשבועון "משפחה" יא בתשרי תשס"ו
  2. בסגנון דומה כתב בהסכמתו לספר "תמים תהיה" של הרב יעקב משה הלל, ראש ישיבת אהבת שלום.