ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

גזל ממכונת פחיות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ח סיון תשע"ח

גזל ממכונת פחיות


הרב משה מאיר אבינר

שאלה:
שלום וברכה,
קניתי ממכונת שתיה בקבוק שתיה שעולה 8 ש"ח. הכנסתי למכונה מטבע של 10 ש"ח והמכונה החזירה לי מטבע של 5 ש"ח (3 ש"ח יותר ממה שצריך). ייתכן שהמטבע הוא המשך עודף של מי שקנה לפניי במכונה ולכן יצא יותר עודף. התקשרתי למספר הטלפון שנמצא על המכונה אך לא עונים.
מה עליי לעשות? האם אני צריכה להחזיר את הכסף מטעם גזל או שבעל המכונה לוקח מקרים אלה בחשבון ומותר לי לקחת את הכסף לעצמי/צדקה?
תודה רבה.
שולמית

תשובה:
בס"ד
שלום וברכה
מותר לך לקחת את הכסף הנותר לעצמך.

הרחבה:
יש לחלק את ההסבר לשתיים.
א) אם העודף הוא מאדם שהשתמש קודם, ההלכה אומרת שכסף שנמצא אין עליו חובת השבת אבידה כיוון שהבעלים ודאי שמו לב שנפל להם הכסף (שולחן ערוך חושן משפט רסב, ו). ואף שבימינו נראה שהמציאות השתנתה, ואנשים שנופל להם כסף קטן מהארנק לא ישימו לב. אך לדעת רוב הפוסקים לא משתנה הדין כיוון שזוהי תקנת חכמים קבועה שמטבע שאבד ואין בו סימן ויכול להיות שנודע לבעלים הכסף הפקר ('השבת אבידה כהלכה' עמ' סד; 'משפט האבידה' סי' רסב ב'שערי צדק ס"ק קמ בשם החזון איש).

ב) אם המכונה הוציאה עודף מיותר, לכאורה הבעלים לא יודעים שנאבד להם וודאי לא התיאשו, אך הגמרא (ב"מ כב:) אומרת שדבר שמצוי שנאבד כגון תמרים שעפים ברוח אדם מתייאש מהם לכשיפלו.
וגם במקרה זה בעל המכונה יודע שלפעמים המכונה מוציאה עודף מיותר והוא מתייאש ממנו. ואף שהכסף לא יצא מרשותו שהרי המכונה שייכת לו, כיוון שמקום זה אינו שמור וכל אדם יכול לקחת משם את הכסף, מועיל יאוש (נתיבות רנט, א).וכן כתב הרב דב ליאור בתשובתו באתר.

בברכה
הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il