ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

השתתפות במסיבות, הליכה לסרט או להצגה בזמן האבל | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה שבט תשע"ט

השתתפות במסיבות, הליכה לסרט או להצגה בזמן האבל


הרב משה ליב הכהן הלברשטט

שאלה:
יש לי אבא ז"ל, שנפטר לפני 7 חודשים. האם אני יכולה להשתתף במסיבות יום הולדת / חגיגות של האחיינים / האחייניות שלי? אני מבינה שאני לא יכולה להשתתף באף מסיבה. האם זה נכון?

כמו כן, אם למשל, הילד שלי רוצה לעשות מסיבה בבית שלי. הילד שלי יכול לעשות זאת כל עוד אני לא בדירה שלי בזמן שיש לילד שלי את המסיבה?

לגבי צפיה בסרט או הצגה בתיאטרון, אני מבינה שגם זה לא מותר.

מה לגבי בריתות מילה? האם זה מותר?

תשובה:
הכלל הוא שאין להשתתף במסיבות כל יב חודש לפטירת אב או אם בגלל האבילות, למעט מקרים יוצאי דופן כדוגמת נישואי ילדים שאז מתירים בתנאים והגבלות מסויימים, אולם מסיבות יום הולדת אינן נחשבות סעודת מצוה ואינן מהמקרים יוצאי הדופן ולכן אין להשתתף במסיבות יום הולדת וחגיגות אחרות.

את יכולה לקיים מסיבה עבור ילדך בביתך או בכל מקום אחר, ואף להכין את המסיבה, ובלבד שלא תשתתפי בה, ואם מנגנים בכלי זמר במסיבה אז אין לשהות במקום המסיבה.

(שו"ע ורמא יו"ד סימן שצא סעיף ב, פני ברוך סימן כ וסימן לג סעיף ג).

אין ללכת לצפיה בסרט או להצגה בתיאטרון במהלך תקופת האבילות (ערוך השולחן יו"ד סימן שפ סעיף לג, נטעי גבריאל הלכות אבילות ח"ב פרק לג סעיף ט). וכמובן שכל זה מדובר בצפיה בסרטים או בהצגות בעלות תוכן ראוי ובמקום ראוי, שאם לא כן הדבר אסור תמיד בלי קשר לאבילות (עיי' שו"ע או"ח סימן שז סעיף טז ובמ"ב ס"ק נט).

מותר לך להשתתף בברית מילה שלא בשעת הסעודה, ומותר לך אף לטעום מן הכיבוד המוגש, אך אם יש שם ריקודים או תזמורת יש להמנע מלהשתתף (פני ברוך סימן כ סעיף כג).

"המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים".
(על אב ואם מנחמים כל י"ב חודש, שו"ע יו"ד סימן שפה סעיף ב).

מייסד וראש תוכנית "יורו" להכשרת רבנים ומנהיגים לקהילות בארץ ובתפוצות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il