אבימלך מלך גרר

מתוך ויקישיבה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אבימלך מלך גרר היה מלך פלשתים, ומוזכר בתנ"ך.

במקרא[עריכה]

אבימלך מוזכר לראשונה בפרשת וירא[1] שאברהם אבינו עובר לגור בגרר.

אבימלך ראה ששרה יפה ורצה להתחתן איתה.

בחלום אבימלך השם אמר לאבימלך ששרה נשואה ואם לא יחזיר את שרה לאברהם אבינו ימות.

בפעם השנייה מוזכר גם בפרשת וירא[2] והפעם מגיע עם פיכול שר צבאו לכדי לעשות עם אברהם אבינו ברית.

אברהם מוכיח אותו על באר מים שגזלו אנשי אבימלך, ואבימלך מצטדק ומשיב לו את הבאר ואף נשבע כי הבאר היא של אברהם, ועל כן נקבע שמה לבאר שבע.

המקרא מציין כי היחסים הוסיפו להיות תקינים, וכי אברהם גר באין מפריע ימים רבים בארץ פלשתים.

מקרה דומה קרה עם יצחק אבינו[3] שהיה רעב בארץ כנען ועברו יצחק ורבקה לגור בגרר. גם במקרה הזה אומר יצחק בתשובה לשאלת אנשי המקום שאשתו טובת המראה היא אחותו, לאור החשש שינסו להרוג אותו ולקחת את רבקה.

בפעם הזאת אבימלך נזהר מלמהר לקחת אותה, אולי עקב הניסיון הקודם, ובמהלך הימים רואה או מבין שרבקה ויצחק למעשה נשואים, בשל גילויי החיבה שביניהם - "וְהִנֵּה יִצְחָק מְצַחֵק אֵת רִבְקָה אִשְׁתּוֹ". הוא מזמן את יצחק אליו, ומוכיח אותו על כך שאמר כי רבקה היא אחותו, והדבר כמעט גרם לכך, שאבימלך חטא ברבקה. יצחק הצטדק באומרו כי שיקר מחשש שמא יהרגוהו, ואבימלך קיבל את התנצלותו ולאחר תוכחה נוספת: "מַה זֹּאת עָשִׂיתָ לָּנוּ? כִּמְעַט שָׁכַב אַחַד הָעָם אֶת אִשְׁתֶּךָ, וְהֵבֵאתָ עָלֵינוּ אָשָׁם", הודיע ברבים שליצחק יש הגנה מלכותית, ומי שיפגע בו ובאשתו יומת.

לאחר שיצחק אבינו מתעשר וגורם לקנאת הפלשתים, אבימלך מבקש ממנו ללכת מאיתם ולמעשה מגרש אותו. יצחק עובר לגור בקרבת מקום בנחל גרר. לאחר מספר מריבות על בארות בין יצחק לאנשי אבימלך, אבימלך עם פיכול שר צבאו ואחוזת רעהו הטוב, מופיע אצל יצחק ומבקש לתקן את יחסיהם, ולכרות ברית גם עם יצחק אבינו כשם שכרת ברית עם אברהם אבינו, כי ראו שה' היה עמו. יצחק מקבל אותו בתוכחה, אך לבסוף עושה לו משתה. אבימלך ואנשיו אף לנים אצלו, ובבוקר הם נשבעים אחד לשני, במה שנראה כמעשה ברית.


בפרשנים[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקישיבה ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.

שמו[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקישיבה ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.

הערות שוליים

  1. בראשית, כ.
  2. בראשית, כ"א, כ"ב - ל"ב
  3. בראשית, כ"ו, א' - ל'