אחיה השילוני

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

אחיה השילוני היה נביא שחי בתחילת תקופת בית ראשון. ידוע בעיקר בשל חלקו בפיצול הממלכה, ונבואותיו על ירבעם בן נבט.

סיפורו במקרא[edit]

נבואת חלוקת הממלכה[edit]

בעקבות חטאי שלמה המלך, שהרבה נשים, סוסים כסף וזהב בניגוד לדברי התורה האוסרת על מלך לעשות זאת, אמר לו ה' שאחרי מותו הוא יקרע ממנו את רוב הממלכה , וישאיר רק שבט אחד, בעבור דוד אביו.

ירבעם בן נבט וצרועה היה איש גיבור חיל, שמונה בידי המלך שלמה על כל פועלי בית יוסף. אחיה השילוני פגש בירבעם כשהיה בשדה, קרע את שמלתו החדשה [1] לשנים עשר קרעים, נתן לירבעם עשרה מתוכם ואמר: כֹּה אָמַר ה' אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל הִנְנִי קֹרֵעַ אֶת הַמַּמְלָכָה מִיַּד שְׁלֹמֹה וְנָתַתִּי לְךָ אֵת עֲשָׂרָה הַשְּׁבָטִים. וְהַשֵּׁבֶט הָאֶחָד יִהְיֶה לּוֹ לְמַעַן עַבְדִּי דָּוִד. עוד הבטיח אחיה בשם ה': אִם תִּשְׁמַע אֶת כָּל אֲשֶׁר אֲצַוֶּךָ וְהָלַכְתָּ בִדְרָכַי וְעָשִׂיתָ הַיָּשָׁר בְּעֵינַי, לִשְׁמוֹר חֻקּוֹתַי וּמִצְוֹתַי כַּאֲשֶׁר עָשָׂה דָּוִד עַבְדִּי, וְהָיִיתִי עִמָּךְ וּבָנִיתִי לְךָ בַיִת נֶאֱמָן כַּאֲשֶׁר בָּנִיתִי לְדָוִד וְנָתַתִּי לְךָ אֶת יִשְׂרָאֵל.

שלמה רצה להמית את ירבעם אך ירבעם ברח אל שישק מלך מצרים. לאחר מות שלמה שב ירבעם ארצה, ולאחר שרחבעם בן שלמה סירב לבקשת העם להקל מעליהם את העול, פרץ מרד והממלכה פוצלה, כדברי אחיה: יהודה ובנימין נותרו נאמנים לבית דוד, ועשרת השבטים האחרים הלכו אחרי ירבעם.


נבואת הפורענות על בית ירבעם[edit]

מתוך חשש שיעלו ישראל לרגל וישובו לבית דוד, בנה ירבעם שני עגלי זהב, והפך אותם למקדשים. הגמרא (סנהדרין קא:) מתארת את התהליך בו השיג ירבעם לכך את אישורם של גדולי הדור, ומוסיפה: "ואף אחיה השילוני טעה וחתם". על פי רבא בגמרא, גם יהוא בן נמשי עבד את העגלים כי ראה את חתימתו של אחיה.

אחר הדברים האלה חלה אביה בן ירבעם, וירבעם ציוה על אשתו להתחפש, לקחת בידה מתנות, וללכת לאחיה השילוני - והוא יאמר לה מה יהיה עם הנער. לפני שהגיעה לאחיה, שהיה עיוור בזקנתו, הודיע לו ה' שאשת ירבעם תבוא בקרוב, והורה לו מה לומר לה.

כשנכנסה אשת ירבעם קרא לה אחיה והודיע לה שנגזרה גזירה קשה על בית ירבעם: בגלל חטאי ירבעם, שעשה אלהים אחרים ומסכות, לא ישאר איש מצאצאיו. אביה החולה ימות, אמר הנביא, וכל ישראל יספדו לו – והוא יהיה היחיד מבית ירבעם שיזכה לקבורה מכובדת. עוד בישר הנביא ש-ה' יעניש את כל ישראל כתוצאה מחטאי ירבעם, עד שיגלה אותם מאדמתם.

אשת ירבעם הלכה לביתה וגילתה שבנה אכן מת. לאחר מות ירבעם מלך בנו נדב. בשנתו השניה, בזמן שצר על גבתון, אחת מערי פלשתים, מרד בו בעשא בן אחיה, הרג אותו ומלך תחתיו. לאחר שהתחיל למלוך הרג בעשא את כל בית ירבעם, וכך נתקיימה נבואתו של אחיה.


אחיה בדברי חז"ל[edit]

עפ"י חז"ל היה אחיה מיוצאי מצרים. המדרש אומר שאחיה היה רבו של אליהו הנביא ו"כל זמן שהיה אליהו עומד לפני אחיה השילוני כאלו עומד לפני השכינה". [2]


הערות שוליים

  1. עפ"י רד"ק אין להכריע מפשט הכתובים האם היתה זו שמלתו של אחיה או ירבעם
  2. ילקוט שמעוני מלכים א רמז רט