גזענות

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

גזענות הוא מונח מודרני, המציין התנהגות שלילית כלפי אדם או קבוצה, רק משום השתייכותם לגזע או לעם שאליו הם שייכים. לעתים, מתוך הנחה שהשתייכות לעם זה מחייבת קיומה של תכונה שלילית המצדיקה התנהגות שלילית כלפי פרטי אותו העם. התורה מצווה "לא יומתו אבות על בנים ובנים לא יומתו על אבות". בציווי זה כלול עיקרון שאין להעניש בנים על חטאים שעשו אבותיהם. על פי זה בדרך כלל, אין לפגוע באדם בגלל השתייכותו לגזע או למשפחה מסויימת.

מחיית עמלק[edit]

  • מצוות מחיית עמלק היא לכלות זרעו של עמלק. הרמב"ם במורה נבוכים מבאר שהתורה מפרטת את משפחות אדום כדי לסייג את המצווה של מחיית עמלק, לזרע עמלק בלבד ולא לחלקים אחרים של משפחות אדום וצאצאי עשיו. על פי הרמב"ם מצווה זו היא יוצאת דופן, ומכוונת כלפי עמלק בלבד, כדי למנוע פגיעה ביסודות הקיום האנושי.

התייחסות חיובית לאדם מפני שייכותו לעם או לגזע כלשהו[edit]

בתפיסה המודרנית קיימת דעה שלפיה העדפת אדם משום שהוא שייך לגזע מסויים, גם היא נחשבת לגזענות כלפיו. [1] בתורה נאמר שה' בחר בעם ישראל משום אהבתו לאבותיו. ה' בחר בישראל מתוך כלל אומות העולם

גרות[edit]

אחד הטיעונים לכך שלא ניתן לראות ביהדות תפיסה גזענית, היא העובדה שכל אדם לא יהודי יכול להתגייר ויתקבל לעם היהודי.


לקריאה נוספת[edit]

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים[edit]

  1. המשורר האמריקני א. א. קאמינגס (E.E Cummings) תמצת את גישת הגזענות של ציפיות נמוכות במימרה הבאה: "חיבה למישהו מפני שהוא שחור מעליבה ממש כמו סלידה ממישהו מפני שאינו לבן" 1=משרד החינוך, "לומדים זכויות" - גזענות - יחידה ראשונה.