הרב אליעזר ולדמן

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב אליעזר ליפא ולדמן הוא נשיא ישיבת ניר בקרית ארבע וממייסדי חידוש היישוב היהודי בחברון. כיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת "התחיה".

תולדות חייו[edit]

חייו ופועלו הציבורי והפוליטי[edit]

נולד בל' בשבט תרצ"ז בפתח תקוה לאביו הרב יואל ולדמן. בהיותו בן שלוש עברה משפחתו לארצות הברית, שם למד מפי הרב יצחק הוטנר (מחבר ספרי "פחד יצחק") ובישיבה יוניברסיטי, וכן הוציא תואר בפסיכולוגיה ובפילוסופיה. בשנת תשט"ז חזר לארץ, והחל ללמוד בישיבת מרכז הרב אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק, אותו הוא רואה עד היום בתור רבו המובהק, וכן אצל הרב דוד כהן (הרב הנזיר).

בשנת תשכ"ח, סמוך לחידוש היישוב היהודי בחברון, יסד את ישיבת 'מתנחלי חברון', ולאחר הקמתה של קרית ארבע, עברה הישיבה למבנים ארעיים בקריה עד להשלמת מבנה הקבע בו היא שוכנת כיום בתור "ישיבת ניר". בשנת תשל"ו הצטרף לראשות הישיבה הרב דוב ליאור לאחר שהרב ולדמן הזמינו לעמוד לצידו בראשות הישיבה. במשך תקופה ארוכה כיהנו שניהם בראשות הישיבה, כאשר הרב ליאור עסק בעיקר בתחום העיון וההלכה, והרב ולדמן עוסק בלימודי אמונה - בעיקר על פי הגותו של הרב קוק. כיום, הרב ולדמן אינו מכהם כראש ישיבה בפועל, ותחתיו מכהן בנו הרב נעם.

הרב ולדמן היה ממייסדי וראשי תנועת ההתיישבות "גוש אמונים", ולאחר כמה שנים של תנועת "התחיה". בשנות שמונים שימש כרב המושב קשת ברמת הגולן. שימש כחבר מזכירות מרכז ומועצת תנועת "התחיה" עד לפירוקה. כמו כן שימש כחבר המזכירות העולמית של תנועת בני עקיבא, ולאחר מכן בהנהלה הארצית של התנועה. כיהן מטעמה כחבר כנסת בכנסות ה-11 וה-12, ופרש מהכנסת בשנת תש"ן.

לרב ולדמן ולישיבתו שותפות רבת שנים במאבק על שלמות הארץ. מתוך הישיבה יצאו מייסדי גרעין 'אלון מורה' שזכו ליסד את היישוב קדומים ולאחר מכן את היישוב אלון מורה ובכך לפרוץ את הדרך לחידוש ההתיישבות היהודית בשומרון. כמו כן, לפני ביצוע הנסיגה מסיני עברה הישיבה, על רבניה ותלמידיה לימית, ולפני הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון עברה הישיבה ליישוב שא נור שבצפון השומרון.

הרב ולדמן לימד בעבר לימודי אמונה בישיבת מרכז הרב.

משנתו החינוכית[edit]

הרב ולדמן, בהיותו תלמיד של הרצי"ה קוק, מורה לתלמידיו את דרכו החינוכית בעיקר על פי כתביו של הראי"ה קוק האב. הרב ולדמן הוא מהסוברים שמדינת ישראל היא "יסוד כיסא ה' בעולם" על אף היותה מדינה חילונית. בשיחותיו קיים דגש על הבנת תהליך הגאולה על פי משנת הרצי"ה.

כתביו[edit]

  • על דעת המקום והזמן חוברת על השקפה דתית לאומית על ארץ ישראלית, כולל את מאמרו על חשיבות הברכה לפי התלמוד הירושלמי.
  • ספר חגי - בספר זה לוקטו שיחות של הרב ולדמן בספרי בראשית ושמות. יצא לזכר ארבעה מתלמידי הישיבה.
  • חוברות שיחות לפי נושאים ופרשיות השבוע - מהדורה פנימית יצאה על ידי תלמידי הישיבה.
  • אורות התשובה עריכה והבאה לדפוס של ספרו של הרב קוק. ביחד עם הרב חיים דרוקמן.

קישורים חיצוניים[edit]