הרב אליעזר חיים שנוולד

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
קובץ:הרב שנוולד 3.JPG
אליעזר חיים שנוולד

הרב (אל"ם במיל') אליעזר חיים שנוולד (נולד ב-1960), ראש ישיבות ההסדר "מאיר הראל" במודיעין ובאופקים, מראשי הדוברים של מפעל ישיבות ההסדר. בישיבתו משרתים התלמידים במסלול ה"שסדר".

ביוגרפיה[edit]

הרב שנוולד למד בצעירותו כבר מכיתה י"א בישיבה הגבוהה מרכז הרב. לפני השירות הצבאי למד בישיבת הגולן, תחת הוראתו של הרב יהושע ויצמן, ולאחר מכן התגייס לשריון. הרב שנוולד עלה בסולם הדרגות, במהלך שירות המילואים היה מפקד פלוגה ומפקד גדוד ושימש כסמח"ט חטיבת יפתח שפעלה במבצע חומת מגן באזור אלון מורה ושכם, לאחר שסיים קורס מפקדי חטיבות התמנה לתפקיד מבצעי בכיר כקצין אג"ם גייס בדרגת אל"מ. במסגרת תפקידו שימש הרב שנוולד כקצין אג"ם במלחמת לבנון השנייה במפקדת פיקוד הצפון.

בד בבד התקדם הרב שנוולד גם בתפקידיו ב-"ישיבת הגולן" עד לתפקיד ר"מ. בשנות הוראתו בישיבה גיבש תוכנית לימודית ייחודית שבה מקנים כלים מיוחדים ללימוד העיון בגמרא. התוכנית נקראת "היקף בעיון" ומטרתה הייתה לאפשר ללומדים לזכור את לימודם לאורך זמן. כר"מ בעל הדרגה הבכירה ביותר בקרב רבני ישיבות ההסדר יזם הרב שנוולד ביחד עם ראש ישיבת ההסדר בגולן הרב שוגרמן את "מסלול הפיקוד" בישיבות ההסדר. הייתה זו הענות לבקשתו של הרמטכ"ל דאז לראשי ישיבות ההסדר להגדיל את היקף תלמידי הישיבות היוצאים לפיקוד וקצונה. מאז פתיחתו של המסלול הוכשרו במסגרתו כמאה תלמידים לקצונה וכחמישים תלמידים לתפקידי מש"ק בחי"ר ובשריון. רבים מהם המשיכו את לימודם בישיבה והשתלבו בחבורה המובילה של הישיבה עוד שנים רבות, חלקם אף הוסמכו לרבנות.

בשנותיו בגולן עסק רבות, מעבר להוראתו בישיבה, בהגברת המוטיבציה לשירות מועיל בצה"ל, בקרב בני נוער - דתיים וחילוניים כאחד. לצורך כך, הקים את "מכון הראל", על שם תלמידו תבנית:נזכור את כולם שנפל בלבנון, הפועל להגשמת מטרה זו על ידי שיחות ומורשות קרב וכן סיורים באתרים שבהם התנהלו קרבות קשים ברמת הגולן.

מכון הראל הינו חלק מהמרכז התורני "נחלת ש"י" בראשותו של הרב שנוולד - מרכז זה עסק בחינוך לערכי היהדות הציונות והדמוקרטיה ברמת הגולן ואזור הצפון מאז שנת 96. בשנת 2006 נפתח סניף של נחלת ש"י בעיר מודיעין. תחת חסות סניף זה פועלות בנות שרות לאומי המעבירות תכנים בעלי ערך לבתיה"ס בעיר וסביבתה.

בשנת 2005 (אלול תשס"ה) הקים הרב שנוולד את ישיבת ההסדר במודיעין, "מאיר הראל", על שם אחיו תבנית:נזכור את כולם שנפל בעת שירותו בחטיבת גבעתי בפיגוע מכונית התופת בכפר דרום ועל שם תלמידו הראל שרם, אשר תלמידיה מתגייסים דרך מסלול הנקרא "שסדר". ישיבת ההסדר במודיעין מתאפיינת בכך שהיא ישיבת הסדר קהילתית בעלת הדגשים ייחודיים של מחויבות אישית לתרומה תורנית לקהילה. הישיבה גם מעורבת בקליטת עליה מארצות הרווחה לקהילה במודיעין.

הרב שנוולד, מעודד את תלמידיו להמשיך במסלול הפיקודי המיועד לתלמידי ההסדר וכך גם צוות מורי הישיבה מורכב בעיקר מקצינים לשעבר.

שנוולד הביע בעבר התנגדות נמרצת לסירוב פקודה אך בזמן ההתנתקות, סירב לעשות זאת בפומבי כדי לא להמרות את פי רבו, הרב אברהם שפירא.

מאז שנת תשנ"ז (1997) הרב שנוולד הוא גם חבר ההנהלה הארצית של תנועת בני עקיבא. במסגרת תחומי התמחותו הוא מייעץ לגופי הרבנות הצבאית בסוגיות הלכתיות סבוכות של הפעילות המבצעית. הרב היה אף שותף להובלת המהלך של רבני הציונות הדתית מול המגמה לשילוב חיילות בתפקידי הלחימה, והיה חבר בוועדת האלוף רון-טל שמונתה כדי לבחון את הנושא וייצג בה את ישיבות ההסדר.

ספריו[edit]

  • ספר הראל - "צבאיות ישראלית באספקלריה תורנית", בהוצאת מכון הראל וישיבת הגולן. הספר זכה לפרס "עמינוח" להגות תורנית ציונית דתית" לשנת תש"ס.
  • ממעיינות האמונה - העוסק בסוגיות יסוד באמונה.
  • דפי דע"ה - מאה ועשר חוברות בנושאים שונים ביהדות הכוללים גם דפי מקורות לעיון והפעלות מתודיות. פרויקט זה זכה בפרס אגרסט של משרד החינוך.
  • מודעין לתורה - מתורת בית המדרש המתחדש במודיעין. מדי שנה מוציאים בני המחזור המתגייס ספרוני פרשת שבוע וסיכומים בגמרא הנושא את אותו השם. הספרון עובר עריכה הן על ידי התלמידים והן על ידי צוות הר"מים.
  • חרב הרוח המהפכת - מחקר על ההשפעה של רוח הלחימה במלחמת יום הכיפורים, על התחוללת המהפך והניצחון במלחמה.
  • כמו כן פרסם הרב שנוולד עשרות מאמרים בהלכה מחשבה יהודית ציונות ותורה צבאית.
  • בנוסף, פרסם הרב שנוולד חוברות מאמרים לחגי ישראל בהוצאת ישיבת ההסדר "מאיר הראל", מודיעין. את החוברות ניתן למצוא באתר הישיבה, ולהשיג עותק פיזי בישיבה.

קישורים חיצוניים[edit]