הרב אליקים גציל פשקס

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
יש לשכתב ערך זה
הסיבה לכך: מועתק מויקיפדיה עם תוספות לא אנציקלופדיות. אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הרב אליקים גצל פשקס שליט"א (נולד בי' באב תרצ"ד) הוא ראש ישיבת גבעת שאול בירושלים.

ביוגרפיה[edit]

נולד בווינה לאביו נתן פייטל (צאצא של הרב יונגרייז בעל ה"מעדני אשר") ולאמו חיה היינה. אביו שימש כראש הקהל של יהודי וינה. בזכות קשריו של אביו, הרב פשקס שרד את השואה באמצעות הסתרתו אצל גויה במשך עשרה חודשים[דרושה הבהרה]. אחרי המלחמה הוא למד בישיבת מאקובה שבהונגריה. כיוון ששם למדו הלכות מעשיות בלבד, גבר בו הרצון לעלות לארץ ישראל כדי ללמוד בישיבה בסגנון ליטאי. בגיל חמש עשרה עלה לארץ, יחד עם אחיו ברך, הקטן ממנו בשנה, והתקבל לישיבת פוניבז'. לאחר שלמד שם כחודש החליט, בהתייעצות עם החזון איש, לעבור לישיבת באר יעקב. בעת למדו בישיבה זו התקרב אל ראש הישיבה הרב משה שמואל שפירא, ואף למד עמו בחברותא במשך תקופה בת חמש שנים. הרב גם התקרב למשגיח הישיבה - רבינו הרב שלמה וולבה זצוקללה"ה. לאחר מכן למד הרב שלוש שנים נוספות בישיבת פוניבז'.

בגיל 25 התמנה הגאון הרב שליט"א לתפקיד מגיד שיעור בישיבת "באר יעקב". שלוש שנים לאחר מכן נישא הרב למרת אסתר לבית דרנגר מבלגיה. 22 שנה הרב לימד בישיבה, ופרש ממנה שנה לאחר עזיבתו של המשגיח הרב וולבה. לאחר התייעצות עם מרן "הסטייפלר" רבינו הגדול רבי יעקב ישראל קנייבסקי]] זצוקללה"ה,הרב עבר לגור בבני ברק, שם הקדיש את זמנו לחיבור ספרו "עיטורי מגילה" על מסכת מגילה. אחר כך כיהן הרב תקופה מסוימת כר"מ בישיבת כנסת יצחק (חדרה), וכן שימש כר"מ בישיבה של חסידות בויאן.

בחודש אלול תשנ"ד (1994) נפתחה על ידי הרב וולבה ישיבה בשכונת גבעת שאול בירושלים, שנקראה "ישיבת גבעת שאול" על שם מיקומה (כעבור זמן הועתקה הישיבה לשכונת גבעת משה אך שמה נשאר), והגאון הרב פשקס שליט"א נקרא לשמש בה כראש הישיבה. בתחילה הרב נהג למסור שיעורים יומיים לתלמידי השנה השלישית, אך כיום מוסר הרב אחת לשבוע שיעור כללי לכל הישיבה ושיעורי "חבורה" לתלמידי ה"קיבוץ". הרב איננו נושא בעול ניהול הישיבה, דבר שמאפשר לו להקדיש את כל זמנו להרבצת תורה לתלמידיו בישיבה.

שיטתו וארחותיו[edit]

שיטתו של הרב פשקס בלימוד היא "שיטת בריסק", על פי דרכו של מורו ורבו הגאון רבי משה שמואל שפירא זצ"ל. הרב נודע בנעימות הליכותיו. הנהגותיו של הרב הן על פי שיטת מר"ן החזון איש זצ"ל, ובפסק ההלכה הרב נמשך אחר הגאון מורנו ורבינו הרב יוסף שלום אלישיב שליט"א. בדרכי המוסר הרב הולך בדרכו של רבו המובהק הרב שלמה וולבה זצ"ל, ואחר פטירת רבו הרב נוהג להתייעץ בנושאים אלה עם משגיח ישיבת כנסת חזקיהו הרב דב יפה שליט"א. כמו כן הרב הרבה להתייעץ עם מר"ן מורנו ורבינו הגאון רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן זצ"ל.

משפחתו[edit]

לרב פשקס ששה ילדים. בתו הגדולה רחל שלייפר נפטרה בגיל 27. בעלה משמש כ"משיב" בישיבת חברון (גבעת מרדכי). בתו השנייה נחמה נשואה לרב אברהם קירשנבאום - ר"מ בישיבת נחלת הלויים בחיפה. הבת השלישית רבקה נשואה לרב אברהם זורבין, בנו של הרב אפרים זורבין (לשעבר ראש ישיבת "כנסת בית אהרן" והעורך הראשי של ש"ס שוטנשטיין), ומשמש כר"מ בישיבת חמיו - ישיבת "גבעת שאול". הבת הרביעית פרל נשואה לרב צבי פרוינד מחיפה - ר"מ בישיבה קטנה של הרב דוד כ"ץ ורב בית כנסת צעירי אגודת ישראל בשכונת הדר הכרמל בחיפה. הבת החמישית יפה נשואה לרב משה איתן, מחבר ספר "זהב התרומה" על כמה מסכתות הש"ס ור"מ בישיבת "נתיב החכמה" שבראשות הרב דניאל וולפסון (בעבר שימש הרב כ'משיב' בישיבת "אורחות תורה" בבני ברק). הבן יעקב, הנשוי לבתו של משגיח ישיבת גבעת שאול הרב יהודה מנדלסון , הינו אברך כולל.

ספריו[edit]

  • עיטורי מגילה - על מסכת מגילה

קישורים חיצוניים[edit]