הרב אפרים פישל הרשקוביץ

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
יש לשכתב ערך זה
הסיבה לכך: סגנון לא מתאים. אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הרב אפרים פישל הרשקוביץ חבר בד"צ צאנז קלויזנבורג בארצות הברית, נחשב כפוסק חשוב בארצות הברית‏[1] ובעל בקיאות בתורת הקבלה.

הרב הרשקוביץ נולד ביום כיפור תרפ"ג נירג'האזה שבהונגריה נפטר בשבת קודש ב' סיון תשע"ז. בצעירותו נחשב כחסיד של האדמו"ר בעל החקל יצחק מספינקא, וקבע את בית מדרשו בבית המדרש של חסידות ספינקא בעיר מונקץ'. לאחר השואה כיהן כרב בהאליין שבאוסטריה, ואח"כ עבר לניו יורק שם מונה על ידי רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם לשמש כרב בחסידות צאנז.

ניתן לראות את 'הסכמותיו' למאות ספרים הלכתיים ותורניים, בזכות זה הוא נחשב גם ל"רב המסכים".

משנתו ההלכתית[edit]

למרות הנהוג כיום בחוגים רבים לפסוק לפי הספר משנה ברורה, הרב הרשקוביץ נוהג כפוסקים חסידיים רבים ופוסק לפי שולחן ערוך הרב של הרב שניאור זלמן מלאדי, בעל התניא. בנוסף לכך הוא מסתמך רבות על הנפסק ב"שולחן הטהור" - זידיטשוב.

הורה כי יש למעט בלבישת התפילין מפאת קדושתן, ולכן יש להורידן במהירות האפשרית לאחר התפילה, ועדיף להורידן מיד אחר תפילת שמונה עשרה.{{{1}}}

מסתמך רבות על מנהגי ישראל, בנימוק שהם יסודות היהדות. פוסק שאין לחייב נשים להתפלל את נוסח התפילה אפילו לכתחילה, מכיוון שכך היה נהוג בדורות הקודמים.{{{1}}}

סידור העירוב בעיר וויליאמסבורג בוצע בהכוונתו מול התנגדות של אנשי חסידות סטמר לדבר, בעקבות פסיקתו שהעיר אינה נחשבת לרשות הרבים מהתורה. בעקבות כך סבל רדיפות מהמתנגדים לעירוב{{{1}}}.

תלמידיו[edit]

משפחתו[edit]

הערות שוליים[edit]

הערות שוליים

  1. ישיב יצחק שו"ת, חלק ו'. שו"ת בירורי הלכות.