הרב חיים רטיג

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב חיים רטיג

הרב חיים רטיג, 2015
תאריך לידה כ' באייר ה'תשכ"ד
מקום פעילות רעננה
השתייכות ציונות דתית, רבני צהר
תפקידים נוספים יו"ר "זהות" - איגוד המרכזים לזהות יהודית
רבותיו הרבנים ישעיהו הדרי, צפניה דרורי

הרב חיים רטיג (נולד בכ' באייר ה'תשכ"ד, 2 במאי 1964) הוא ראש ישיבת ההסדר "בינות" ברעננה, ויו"ר "זהות" - איגוד המרכזים לזהות יהודית.

ביוגרפיה[edit]

אביו של חיים איבד את אשתו וילדיו בשואה, ולאחר המלחמה שימש כראש העיר דושניקי שבפולין ונישא בשנית. בשנת 1957 עלתה המשפחה לישראל בגלל האנטישמיות ואביו של חיים פתח אטליז ועבד כקצב.

חיים נולד ב-1964, וגדל בקריית שמונה במשפחה חילונית. למד בבית ספר הממלכתי "המגינים" ובתיכון הממלכתי "דנצינגר" - שם החל בתהליך של חזרה בתשובה. הוא הדריך בתנועת הנוער בני עקיבא. למד בישיבת הכותל ובישיבת ההסדר קריית שמונה. בצה"ל שירת בחטיבת גבעתי כלוחם ומ"כ. משרת במילואים בדרגת רב סרן בחפ"ק מח"ט בחטיבת ירושלים, לאחר ששירת כלוחם במשך שנים רבות.

לאחר סיום לימודיו בישיבת קריית שמונה עבר להתגורר בעתניאל ולמד בכולל אברכים, שלימים הפך לישיבת עתניאל, שם הוסמך לרבנות על ידי הרב בני קלמנזון. לאחר שלוש שנים חזר לקריית שמונה והיה אברך וחצר"מ בישיבה. לאחר ארבע שנים עבר לנהריה. במשך שנתיים לימד בישיבה תיכונית ולאחר מכן היה ממקימי ישיבת נהר דעה והגרעין התורני בעיר. ב-2002 עבר לרעננה והקים שם את ישיבת ההסדר "בינות". על הסיבות להקמת הישיבה דווקא ברעננה, הסביר: "אני מאמין עד היום, שהדברים במדינה מוכרעים בין ראשון לציון לרעננה. הבנו שהמשימה הלאומית הדחופה זה מרכז הארץ... (ברעננה) יש ציבור דתי משמעותי שעובר תהליכים וגם ציבור חילוני חשוב...לא שיערנו כמה קשה זה עומד להיות. לא הייתה קבלת פנים מבינה. לאחר ההקמה הרב צפניה דרורי אמר לי: "לא האמנתי שזה יקרה", אבל האמנתי שזה חשוב ולא הרמתי ידיים. הייתה לי את ברכת הדרך של הרב מרדכי אליהו ועם זה באתי". בשנה בה הוקמה הישיבה, הוקמו שלוש ישיבות ציוניות נוספות, דבר שהביא למתיחת ביקורת קשה מצד הישיבות הוותיקות, שטענו שריבוי הישיבות גורם למיעוט בכמות התלמידים (לדוגמה: בישיבת שעלבים התחילו באותה שנה רק 3 בחורים בשיעור א', וכן בישיבת הר עציון וישיבת מעלות חל פיחות בכמות התלמידים). הרב רטיג טען כנגדם שההפך הוא הנכון, ושבכמות הכוללת - ריבוי הישיבות גורם לריבוי בכמות הכללית של התלמידים במסגרת ה"הסדר". עוד ענה הרב כי ריבוי המוסדות גורם לריבוי "מלחמתה של תורה" ולבירור האמת.

בין השנים 2003 - 2008 ענה לשאלות בנושא תלמוד, חברה ואמונה באתר האינטרנט "מורשת".‏[1] החל משנת 2007 עונה הרב לשאלות באתר "כיפה".‏[2]

ב-2007 היה מיוזמי החוק לחנינת המפגינים נגד תוכנית ההתנתקות.‏[3]

ב-2011 מונה ליו"ר "זהות" - איגוד המרכזים לזהות יהודית.‏[4]

משמש כחבר בארגון הרבנים צהר, ועורך חופות לזוגות ישראליים.

מפרסם מאמרים בבמות ציבוריות שונות, בין השאר באתרים nrg, כיפה וערוץ 7, ובעלוני שבת.

נשוי ואב לשבעה, מתגורר ברעננה.

קישורים חיצוניים[edit]

תבנית:ויקישיתוף בשורה

כתבות[edit]

מבחר מטורים שפרסם[edit]

הערות שוליים[edit]

הערות שוליים