הרב יהושע בן מאיר

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב יהושע בן מאיר
0367 sefer.jpg
השתייכות הציונות הדתית
רבותיו הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא,הרב צבי יהודה הכהן קוק

הרב מאיר יהושע בן מאיר הוא מייסד וראש ישיבת שבות ישראל באפרת.

נולד בשנת תש"ח בארה"ב לאביו הרב ישראל משה בן מאיר (רוזנברג), לימים חבר הכנסת וסגן שר. הוא נינו של הרב יהודה יודל רוזנברג. בצעירותו עלה לישראל והתגורר ברמת גן. למד בישיבת קול תורה אצל הרב שלמה זלמן אויערבך, ולאחר מכן בישיבת פוניבז', שם התחבב על ראש הישיבה הר שמואל רוזובסקי, שהיה מרצה לפניו את חידושיו. בשנת תשכ"ז עבר לישיבת מרכז הרב, והיה מתלמידיהם של הרב צבי יהודה הכהן קוק והרב אברהם שפירא. שרת בצבא כרב צבאי, והגיע עד לתפקיד סגן רב פיקוד דרום. לאחר סיום תפקידו הצבאי החל בהקמת ישיבת שבות ישראל, תחילה בתקוע ולאחר מכן באפרת.הוא שימש כראש ישיבה לצד הר שבתי רפפורט, ומעביר שיעורי עיון בגמרא, שיעורי תנ"ך, בכתבי הראי"ה ושיעורי הכנה לקראת הצבא בהם תורם לתלמידים מנסיונו הצבאי הפיקודי. משפחתו עברה להתגורר באפרת, והוא היה נציג הישוב במועצה האזורית ולאחר מכן כנציג הישיבה במועצה המקומית. למד לתואר שני במחשבת ישראל וכן למד משפטים והוסמך כעורך דין. בהמשך עבר להתגורר בשכונת גבעת שאול בירושלים, בה הוא מתגורר עד היום. בשנת תשע"ג צירך לראשות הישיבה את הרב יוני רוזנצוויג והרב שאול יונתן וינגורט לקראת פרישתו לגמלאות. כמו כן, הרב בן מאיר הינו חבר מועצת הרבנים של ארגון רבני צהר.

פרסם מאמרים רבים בנושאי משפט עברי, רפואה והלכה, הלכות צבא ועוד. כמו כן כתב ספר בשם "היתר מכירה או אוצר בית דין" שבו מגן על היתר המכירה. כמו כן, הוציא מחדש מספר ספרים של אביו וספרים של אבי-סבו, רבי יהודה יודל רוזנברג.

נשוי לד"ר רות בן-מאיר, ראש המדרשה לנשים של אוניברסיטת בר-אילן. בנו אלי הוא קצין מודיעין ראשי. בן דודו הוא הרב יהושע מגנס- ר"מ בישיבת מרכז הרב.