הרב יהושע מגנס

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב יהושע מגנס
מקום פעילות ירושלים, תל אביב
השתייכות ציונות דתית
נושאים שבהם עסק תלמוד, אמונה, חינוך
תפקידים נוספים ר"מ בישיבת מרכז הרב, ראש האולפנית בתל אביב, ראש מדרשת בת ציון
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק, הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, הרב שאול ישראלי

הרב מאיר יהושע מגנס (נולד בשנת 1951) הוא ר"מ בישיבת מרכז הרב, מתלמידיו הקרובים של ראש ישיבת מרכז הרב והרב הראשי לשעבר, אברהם שפירא.

ביוגרפיה[edit]

הרב מגנס נולד בארצות הברית, ונקרא על שם סבו, אבי אמו, הרב מאיר יהושע רוזנברג, בנו של הרב יהודה יודל רוזנברג. דודו הוא ד"ר ישראל שלמה בן-מאיר (רוזנברג). בשנות ה-60 עלה לישראל. למד בישיבת הדרום ובישיבת מרכז הרב, שבה למד שנים בחברותא עם הרב יעקב שפירא, בנו של ראש הישיבה דאז, וראש הישיבה כיום. היה קשור גם להרב שלום נתן רענן, חתנו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק.‏[1]

לאחר נישואיו ועם פטירת חמיו, הרב שלום צוקרמן, כיהן הרב מגנס כרב שיכונים א'-ב'-ג' של הפועל המזרחי בבני ברק, כיורשו של חמיו. לאחר כעשר שנים הזמינו הרב אברהם שפירא לירושלים לשמש כר"מ במרכז הרב. במסגרת תפקידו בישיבה הוא גם אחראי לקבלת התלמידים לישיבה. הרב מגנס אחראי על תוכנית "הסדר מרכז", שבמסגרתה מתגייסים לשירות מקוצר בחורים מן הישיבות הגבוהות הציוניות.

עד לשנת תשע"ה כיהן הרב מגנס כרב אולפנית בני עקיבא תל אביב, שנוהלה על ידי אשתו, הרבנית יפה מגנס, וכמחנך אחת מכיתות י"א שבאולפנית. בשנת תשע"ה פרשו שניהם מניהול האולפנית. הרב מגנס הוא ראש המדרשה לבנות "בת ציון" שייסד בקריית משה. הוא חבר בוועדת פרס הרב קוק.

הרב מגנס מתגורר בירושלים בבניין דירות ששייך לישיבת מרכז הרב.הרב הוא בן דודו של הרב יהושע בן מאיר

משנתו[edit]

במשנתו החינוכית בולטת ההערכה למסורת התורנית המועברת מגדול דור אחד למשנהו, ובפרט המסורת המועברת בין ראשי ישיבת מרכז הרב לדורותיה, מהרב קוק עד לאברהם שפירא. לאור זאת הוא מדגיש את חשיבות ישיבת מרכז הרב, לעומת מגמה שקיימת לדבריו בחלקים מהציבור הציוני דתי לחדש דרכים שאינן מסתמכות על גדולי הדור.

הרב מגנס משיב לשאלות הלכתיות המופנות אליו, ואף הרב אברהם שפירא היה מפנה את תלמידי ישיבתו לשאול אותו בהלכה.

חיבוריו[edit]

קישורים חיצוניים[edit]