הרב יהושע מרדכי שמידט

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב יהושע מרדכי שמידט הוא ראש ישיבת שבי שומרון ורב הישוב שבי שומרון. הרב שמידט עומד ראש מכון "שיטת הסימנים", שיטה אשר אותה פיתח המאפשרת לזכור את הגמרא בעזרת סימנים.


הרב יהושע שמידט
תבנית:אין תמונה
תאריך לידה כ"ג בניסן תשכ"ז
מקום פעילות שבי שומרון
השתייכות ציונות דתית
נושאים שבהם עסק תלמוד, הלכה
תפקידים נוספים ראש הישיבה ורב היישוב שבי שומרון
רבותיו הרב דב ליאור
חיבוריו שיטת הסימנים

הרב יהושע מרדכי שמידט (נולד בכ"ג ניסן תשכ"ז) הוא ראש ישיבת ברכת התורה ורב היישוב בשבי שומרון. מחבר ספרים על שיטת 'הסימנים'.

ביוגרפיה[edit]

הרב שמידט נולד בפתח תקווה, למד בישיבת נחלים, המשיך לתקופה קצרה במרכז הרב ומשם פנה ללמוד בישיבת ניר בקרית ארבע,בהמשך אף שימש כר"מ בקיאות למספר שנים והיה לאחד מתלמידיו המובהקים של הרב דב ליאור. בהמשך קבע את מושבו בשבי שומרון, שם שימש כראש כולל ובהמשך הקים את ישיבת ההסדר במקום והתמנה לרב היישוב. נשיא הישיבה הוא הרב דב ליאור.

בשנת 2000 ניצל הרב שמידט מניסיון חיסול על ידי חוליית מחבלים שעברה לידו בכביש וירתה לעבר רכבו 28 קליעים. הוא נפגע בראש, אך השתקם וחזר לפעילות רגילה.‏[1].

שיטת הלימוד[edit]

חיבר את 'שיטת הסימנים' במטרה להקל על לומדי גמרא לזכור את תוכן כל דף הנלמד על ידי סימנים הנמצאים בתוכן בדף

שיטתו בישיבה היא לימוד עיון החותר להגיע לנקודה המרכזית של הסוגיה מתוך עיון בספרי ראשונים ואחרונים והקניית כלים ללימוד העיון, תוך שאיפה להגיע לפסק הלכה.

חיבוריו[edit]

כמו כן הוציא חוברות על כל שאר התלמוד הבבלי על פי שיטת הסימנים.

הספר על שיטת הסימנים קיבל הסכמות מגדולי הרבנים בציונות הדתית ובציבור החרדי ביניהם: הרב חיים קנייבסקי, הרב מרדכי אליהו, הרב יצחק יוסף, הרב מאיר מאזוז, הרב יעקב אריאל, הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב דוב ליאור, האדמו"ר מנדבורנה הרב יעקב ישכר בער רוזנבוים.

משפחתו[edit]

נשוי ואב לאחת עשרה ילדים. בן לניצולי שואה.

קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים[edit]

הערות שוליים