ישיבת שבי שומרון

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

ישיבת ברכת התורה היא ישיבה המשתייכת לזרם הדתי לאומי הנמצאת בשבי שומרון. התלמידים בישיבה בוחרים בין שני מסלולי לימוד: ישיבה גבוהה וישיבת הסדר. בראשות הישיבה עומד הרב יהושע שמידט. נשיא הישיבה הוא הרב דב ליאור.

דרכה של הישיבה[edit]

באמצע שנות התשעים הוקם בישוב שבי שומרון כולל אברכים בראשות הרב יהושע שמידט ובשנת תשנ"ט הוקמה הישיבה אליה הצטרפו בחורים נוספים.

בישיבה לומדים דרך 'שיטת הסימנים' שחיבר הרב שמידט במטרה להקל על לומדי גמרא לזכור את תוכן כל דף הנלמד על ידי סימנים הנמצאים בתוכן בדף.

השיטה היא לימוד עיון החותר להגיע לנקודה המרכזית של הסוגיה מתוך עיון בספרי ראשונים ואחרונים והקניית כלים ללימוד העיון, תוך שאיפה להגיע לפסק הלכה.

בישיבה קיים כולל אברכים "אמרי משה" , בראשות הרב מעטוף, אשר בו לומדים האברכים "אסוקי שמעתא אליבא דהלכתא", הלכה ממקורות הראשונים ועד האחרונים, בלימוד עיוני, לקראת מבחני ההסמכה של הרבנות הראשית לישראל.

הישיבה מוציאה עלון שבועי "תורה בשומרון" ובו דברי תורה והלכה של רה"י, הרב יהושע מרדכי שמידט, ומופץ בעיקר בשבי שומרון וביישובים הסמוכים.

כמו כן, הישיבה מוציאה לאור כתב עת שנתי בשם "עלי ברכת התורה" ובו חידושים בגמרא, בהלכה ובאמונה מפרי עטם של תלמידי ורבני הישיבה.

מלבד ראש הישיבה הרב שמידט המכהן גם כר"מ שיעור א'(על מנת לתת מנסיונו ומאופיו בעיצוב האישיות בראשית הדרך) ניתן למנות את הרב עקיבה ורדי, הרב יעקב משה שמידט, הרב דן גרניק והרב יעקב רמז.

היועץ חינוכי הוא הרב ארז ותיק והאחראי לענייני בית המדרש הוא ר' חגי עקיבא שטראוס. מנכ"ל הישיבה הוא ישראל מאיר שמידט.

בישיבה לומדים כיום כ -60 בחורים ועוד כמה עשרות אברכים. מבין בוגרי הישיבה ניתן למנות את ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

הישיבה מחנכת את תלמידיה לאור תורתו של הרב קוק, ובראשם הקשר והחיבור של עם ישראל לארץ ישראל ולתורת ישראל. כמו כן, הישיבה מצהירה על קו חינוכי של גדלות בכל תחומי החיים מתוך תודעת שליחות לעם ישראל. הישיבה שואפת לגדל יהודים אשר התורה והעבודה וגמ"ח הם עיקר חייהם , תלמידי חכמים ואנשי חינוך ובעלי בתים הקובעים את מושבם בזמנם החופשי בבית המדרש להקיף הרבה דפי גמרא הלכה ועבודת השם. הישיבה מחכנת לשמחה בעבודת השם ובפרט על כך שהקב"ה מחזיר אותנו לארצנו הקדושה מתוך זקיפות קומה בבנין התורה והארץ.

ליד הישיבה פועלת הוצאת הספרים "מכון שיטת הסימנים" אשר מוציא לאור בעיקר ספרים שנכתבו על ידי ראש הישיבה הרב יהושע שמידט:

קישורים חיצוניים[edit]