הרב יניב עזיז

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב יניב עזיז (נולד בט"ז ניסן שנת התשמ"א – 1981), הוא פוסק הלכה בעם ישראל, ומכהן בראש מוסדות "אור יצחק".

.

ביוגרפיה[edit]

בט"ז ניסן שנת תשמ"א נולד (בישראל) הרב יניב עזיז לדניאל ויפה והתגורר בבני ברק, גדל בתלמוד תורה "רבי עקיבא - מרכז". לאחר מכן בבחרותו בשנות ה"ישיבה קטנה" למד בישיבת "ברכת אפרים" בבני ברק, אצל הגאון הרב בצלאל פנחסי ועוד. לאחר מכן לישיבה גדולה עלה לישיבת "חזון עובדיה" בירושלים שעמדה אז בראשותו של הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א, שם הרב עזיז קיבל מהרב יצחק את ההדרכה ואת ההשקפה והתחנך לזכות את הרבים ולהרביץ תורה בעם ישראל תוך הקפדה על התמדה ושקיעות בתורה ובקיאות בהלכה עם עיון אמיתי בדרך הלימוד שהורנו רבותינו חכמי הספרדים לדורותיהם, וכמו כן שם הרב קנה ורכש את הדרך לפסיקת הלכה, לדון לעומקם של דברים ולהשתדל כמה שיותר להקל ב"כוחא דהיתרא" שעדיף אבל רק מסגרת ההלכה ולא לפרוץ גדירות האסורות בטענה של "כוחא דהיתרא", שצריך לדעת במצב שאסור אז אסור ולא מקילים אלא במצב שאפשר להקל.

במסגרת היותו בישיבה הגדולה "חזון עובדיה" חיבר הרב את ספרו הראשון הלא הוא "יניב פירות" שעוסק בחידושים וביאורים על התורה, ובסוף הספר כתב קונטרס "תורת יניב" העוסק בנידונים הלכתיים, ספרו זה התקבל בברכה אצל גדולי ישראל והתעטר בעטרת הסכמותיהם ובראשם הספר זכה להסכמתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל והרעיף מברכותיו על הרב ועל חיבורו.

בשנת תש"ס (2002) הרב התארס ונישא לרבנית מלכה מהסמינר החרדי "נוות ישראל" בירושלים, ובתחילת שנות נישואיו הרב בשעות הבוקר היה אברך בבני ברק, ובשעות הערב היה מכתת רגליו ונוסע לזכות הרבים במסירת שיעורים בהלכה ובמוסר תוך כדי פעילות ארגון "אור יצחק" שהקים כבר מבחרותו ע"י הוצאת עלונים תורניים מידי שבוע. לרב נולדו עד כה ששה נפשות.

כיום הרב הוא מורה הוראה בעם ישראל, וכותב ספרים בהלכה ובאגדה, ועל אף טרדותיו בתחומים שונים הרב משיב לשואליו דברי הלכה, ומוסר שיעורים והרצאות ברחבי הארץ, כמו כן הוא גם מחזיר בתשובה ומקרב לבבות לתורה לא מעט, ועומד בראש מוסדות "אור יצחק" ומתגורר בבני ברק.

בשנות תש"ס היה מוסר שיעורי תורה באופן קבוע בערוץ הרדיו "כל האמת" בהנהלת הרב שמואל בן עטר, הרב עזיז שם שידר עד שנסגר הערוץ מהתדרים, בד בבד היה מוסר שיעורים גם בערוץ הרדיו "שובה ישראל".

בחודש אייר בשנת תש"פ (2020 למנינים) התארח ברדיו "ערוץ 2000" למסירת שיעור תורה.

Rabbi Yaniv Aziz with Rabbi Yitzchak Yosef

תפקידיו[edit]

במהלך סדר יומו של הרב עזיז, הינו מכהן בתפקידים שונים, בניהם:

 • ראש מוסדות "אור יצחק" (ברחבי הארץ)
 • מרבני "המרכז למורשת מרן - להבין ולהשכיל" (ירושלים)
 • מרבני בית המדרש "סוכת ידידיה" (בני ברק)
 • מרבני מוסדות "אור דוד" (בני ברק)

רבותיו[edit]

הרב הוא מתלמידיו של הראשון לציון הרב יצחק יוסף, והרב יוסף מברכו שימשיך לפעול למען זיכוי הרבים והוראות ישרות בהלכה כדרכו של אביו מרן הרב עובדיה יוסף, הרב יצחק יוסף אף מזכיר את פסקי הרב עזיז בספריו ילקוט יוסף (עיין ילקו"י הלכות כיבוד אב ואם פ"ו) ובספר שולחן המערכת (ח"א מערכת האות א').

לאחר נישואיו הרב החל ללמוד תורת הקבלה לעומק בדרך הלימוד של הגאון הצדיק רבי דניאל פריש זצוק"ל בעל ה"מתוק מדבש", ולומד את פירושיו על הזוהר הקדוש.

הנהוגתיו של הרב הינם לפי הפשט ופעמים עושה חומרות ע"פ הקבלה אך הוראותיו לציבור הם רק על פי הפשט.

אור יצחק[edit]

הרב עזיז הקים עוד בבחרותו את ארגון "אור יצחק" להפצת תורה, בתחילה ע"י הוצאת עלונים תורניים, כמובן מנישואיו הארגון צבר תאוצה כבירה והרב החל לקרב לבבות, ואת הנוער הנושר מדרכי התורה להביאו אל דרכי התורה, בתחילה הרב החל עם מעט בחורים ואח"כ גדל המספר, וכיום עומד הרב עם מאות ואלפים של יהודים שקירבם אל התורה, וזה עוד חוץ מהעלונים התורניים שיצאו לאור ע"י הרב, והעלונים מיועדים לא רק למתחזקים ואלה שרוצים לחזור בתשובה אלא גם לחרדים גמורים, אברכים ובני תורה, וכיום אור יצחק מונה למעלה מ-1,000,000 עלונים שיצאו מאז היווסד הארגון.

פעילות המוסדות

 • בית כנסת ובית מדרש
 • ישיבה גדולה (ברכת שמואל)
 • כולל אברכים (נזר משה)
 • הפצת עלונים בכמה שפות לאלפים ורבבות
 • מכירת ספרי קודש וחלוקת חוברות
 • שיעורים והרצאות ברחבי הארץ
 • חלוקת לחם ומוצרי מאפה לעשרות אברכים
 • קירוב לבבות
 • הדרכת חתנים

מספריו[edit]

 • יניב פירות – חידושים וביאורים על התורה
 • אמת קנה – הלכות אמת ושקר

קישורים חיצוניים[edit]