יואב בן צרויה

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

יואב בן צרויה היה שר צבא דוד המלך. הוא הוביל את מסע הכיבושים של דוד.

אישיותו[edit]

יואב מסמל במורשת היהודית גיבור ללא חת. ליואב היתה אישיות חסרת פשרות ועקשנית, על כל המשתמע מכך - לטוב ולרע. הוא היה אסטרטג גאון וחריף, וגם כוחו הפיזי היה רב. תרומתו של יואב לעם ישראל גדולה ביותר, כשהמשנה מדברת על כך שאין להוציא את הרוצח בשגגה מעיר המקלט אפילו אם עם ישראל זקוק לו בדחיפות למשימה לאומית, היא מביאה כדוגמה את יואב בן צרויה. גם מבחינה תוך-מדינית ליואב הייתה השפעה גדולה, והעובדה שתמך באדוניה למלוך תחת דוד הפכה את אדוניה למתמודד העיקרי על התפקיד. יואב השתתף במספר קנוניות שלטוניות, הרג מספר אנשים בכירים בניגוד לדעת דוד, דבר שעורר עליו את זעמו. בכל המקרים הללו יואב לא חשש להוכיח את דוד על התנהגותו הפשרנית העלולה לקרוע מידיו את המלוכה.

משפחתו[edit]

יואב היה מן האנשים היחידים במקרא שיוחסו בשם אמם. ע"פ חז"ל, צרויה אמו היתה אחותו של דוד. ליואב היו שני אחים מפורסמים: אבישי בן צרויה ועשהאל, שניהם מגיבורי דוד.

תולדותיו[edit]

לפני המלכת דוד[edit]

כידוע, לאחר שניצח דוד את גלית בקרב המכריע בעמק האלה, הוא נתמנה לעוזר בכיר הצמוד למלך שאול, והיה מנגן לו כשמצב רוחו היה רע. שאול החל לקנא בדוד, בין היתר בגלל כישרונותיו הרבים ונהיית חלק מהעם אחריו. שאול התנכל לדוד ואף ניסה להרוג אותו, והוא בתגובה, ברח למדבר וקיבץ סביבו מאות בודדות של לוחמים, ביניהם שלשת בני צרויה: אבישי, יואב ועשהאל. בתחילה הוביל אבישי מבין האחים והיה יד ימינו של דוד בכל אשר הלך, עד הקרב על ירושלים בו מונה יואב לשר צבא דוד . עד אז היה יואב, כאמור, דמות פחות מרכזית בצבא דוד.

תפקידו בצבא דוד[edit]

מצד אחד היה יואב בקרבת דוד זמן רב ודאג לתכנון מבצעים ואישורם בשלטון, בדומה לשר הביטחון של ימינו. יואב גם היה אחראי על חלוקת פקודות מעשיות על חייליו, בדומה לרמטכ"ל של ימינו, אך לא ניתן להתעלם מהעובדה שיואב גם לחם עם חייליו בשטח הקרבות ממש, לכן יהיה ניתן לתארו בכינוי "מצביא".

"משחק הנערים"[edit]

היה מקרא שבוא נלחמו הנערים

גדלותו בתורה[edit]

כתוב איפה שהוא שיואב בן צרויה שר צבא דויד למד תורה ואף היה ת"ח- תלמיד חכם! והיה גלגולו של אחד מבני קרח:אסיר,אביאסף,אלקנה